Zavrieť

Porady

faktúra alebo zálohová faktúra?

keď mi dodavatel z EU pošle faktúru na nábytok, ale nábytok začne robiť na mieru až po tom, čo mu zaplatíme faktúru - je to v poriadku? nemal by vystaviť niečo jako proforma faktúru, keď nič nedodal, chce iba poslať peniaze vopred? ide o dodávatelov z Rakúska, Nemecka, Čiech a Nizozemka.. vraj možu vystaviť faktúru, aj keď nedodali ani od nás zatial neprijali platbu.. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ved takéto obchodné veci sa dohodujú pred začatím samotného dodáv. odber. vzťahu. Ak pošle faktúru pred samotným dodaním, a vieš, že začne vyrábať až po jej zaplatení, ide o platbu vopred.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    klerak takéto veci si ale žial nedohodujú účtovníci, ale niekto iný.. k nám sa dostala takáto faktúra a riešíme, ako to zaevidovať.. ako faktúru, dať to do nákladov a samozdanenie urobiť až kým nám dodajú.. lebo myslím, že to je jediný doklad.. potom už nedostaneme dialší doklad kým to dodajú..
    Tweety ved sa treba popýtať vo firme toho, kto takýto obchod realizuje
    klerak no dobre, doklad mám, iný nebude. čo s takú faktúru mam robiť prosím? možem to dať do účtovníctva ako som napísal? či inak? či trvat na prerobenie faktúry na proformu?
    KloferHladny 1. Platbu účtuj 314(resp 052)/221 (ako zálohu)
    2. Ak dojde k dodávke v tom istom mesiaci ako je úhrada, potom dňom dodania účtuj faktúru a do DPH ju daj s dátumom vystavenia (napr 501 (042)/321)
    3. Ak nedojde k dodávke v tom istom mesiaci ako je úhrada, potom faktúru účtuj ku dňu dodania s tým, že do DPH ju uvedieš s dátumom vystavenia a podáš dodatočné DPH (bez sankčných následkov) - pozri § 51 DPH
    klerak Ďakujem.. eště k poslednému bodu.. Keď bude faktúra vystavená napr. 31.8., dodané bude 30.9... nemalo by to ísť do DPH 15.10.? Podľa vášho pokynu by to malo ísť podla vystavenia – teda 31.8.?
    Tweety do dph to pôjde dátumom vystavenia, teda 31.8, platí §20 odst.1.:
    klerak podľa tohoto článku mi vychádza 15.10....http://danovepriznaniedph.sk/nadobud...rolnom-vykaze/
    klerak Ak napr. dostal faktúru vopred, tj ešte pred prepravou tovaru – napr. 27.1.2014 a tovar príde až 28.2.2014, daňová povinnosť vzniká až 15.3.2014 ... tak je napísané v článku.. a nie 27.1. ako uvádzaš ty
    klerak áno, čítal som.. ale podmienkou je nadobudnutie tovaru.. bez ohľadu na to, že faktúra bola vystavená skor.. nemal som tovar.. a v tom článku je napísané viď hore - faktúra 27.1., tovar 28.2., tak daňová povinnost vzniká 15.3...
    klerak pozri si usmernenie https://www.financnasprava.sk/_img/p...riame_dane.pdf.. tam máš tiež napísané Faktúra na dodanie tovaru bola zahraničným dodávateľom tovaru vyhotovená pred uskutočnením prepravy tovaru do
    SR, a to dňa. 28.1.2014 s dátumom dodania v ten istý deň. Tovar bol do tuzemska prepravený dňa 27.2.2014, na
    základe čoho daňová povinnosť vzniká dňa 15.3.2014,...
      zbaliť

    faktúra alebo zálohová faktúra?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.