Zavrieť

Porady

OMEGA - Mínusová faktúra alebo dobropis

Prišla mi faktúra, kde je uvedená mínusová položka. Ak idem na to logicky (síce je piatok, tak neviem, ako je to s mojou logikou), tak je to dobropis. Ale práve z tejto spoločnosti mi tvrdia, že to nie je dobropis ale mínusová faktúra a práve preto mi na tomto doklade neuviedli označenie dobropis, resp. opravný doklad k faktúre. Lenže kam mám zaevidovať tento doklad, keď účtovníčka mi tvrdí, že k faktúram je to nemožné, lebo program OMEGA nepozná a neakceptuje mínusovú položku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Takže ide o to, čo je mínosová položka. Ak ide o opravu základu dane a vzťahuje sa k nejakej inej faktúre tak ide jednoznačne o opravnú faktúru resp. dobropis.

    Inak, podľa mňa to je dobropis resp. opravná faktúra, ale presnejšie to musíte vedieť vy, skúste to napísať. Čo sa týka OMEGY dá sa to zaevidovať aj medzi faktúry ale treba tam nasilu opraviť typy súm. Bude to síce robiť v prehľade záväzkov ale saldo bude o.k. Ale najlepšie by to bolo dať medzi dobropisy.

    Usmievam sa nad "mínusovou faktúrou". Čo to je ? Nie náhodou faktúra ktorá opravuje alebo dopĺňa pôvodnú faktúru ? Skúste sa ich spýtať....

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Samozrejme že sa to v OMEGE dá. Len dobropisu nie sú zmiešané s faktúrami. Je to kvôli prehľadnosti. Samozrejme po novom už pojem dobropis neexistuje, ale ide len o názov. Takže opravná faktúra sa účtuje do okruhu došlých dobropisov, toť vsjo. Kto robí s OMEGOU vie o čom hovorím.

    A ako som spomínal, dá sa to dať aj medzi došlé faktúry, treba len zmeniť typy súm-takže kto potrebuje:
    základ - typ sumy G
    daň - typ sumy 25

    Jediný problém bude s knihou (prehľadom záväzkov), preto je lepšie to mať medzi dobropismi. Ale saldokonto bude v poriadku, takže niet o čom. Nejaké otázočky Omegáci ?
    Naposledy upravil Oldi : 22.10.04 at 14:05

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Keď som počula pojem mínusová faktúra, tak som tiež len tak vyvalila oči. Pre istotu som kontaktovala účtovníčku, lebo som to počula prvý krát. Dám to teda k dobropisom. Ide naozaj o opravu základu dane, ale pochybujem, že by mi názov tohto dokladu opravili. Predtým som mala problém, že sme mali zle uvedené obch. meno, ale jednoducho odmietli mi vystaviť opravený doklad. Musela som sa uspokojiť s opravou prepisovačkou a potvrdením o oprave priamo vystavovateľom. Nie je to nesprávny postup takto opravovať doklady?

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    V zmysle zákona o DPH je ale v praxi ? Je to nezmyselné... Mal som už taký prípad. Vystavili faktúru - opravnú, kde uviedli správne údaje a odkaz na pôvodnú faktúru.

    Inak s tým názvom. Všetko sa volá faktúra. Dobropis už zákon o DPH nepozná, ale viem, že veľa ľudí to tak ešte vystavuje. Takže si s tým nelámte hlavu.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Oldi
    Samozrejme že sa to v OMEGE dá. Len dobropisu nie sú zmiešané s faktúrami. Je to kvôli prehľadnosti. Samozrejme po novom už pojem dobropis neexistuje, ale ide len o názov. Takže opravná faktúra sa účtuje do okruhu došlých dobropisov, toť vsjo. Kto robí s OMEGOU vie o čom hovorím.

    A ako som spomínal, dá sa to dať aj medzi došlé faktúry, treba len zmeniť typy súm-takže kto potrebuje:
    základ - typ sumy G
    daň - typ sumy 25

    Jediný problém bude s knihou (prehľadom záväzkov), preto je lepšie to mať medzi dobropismi. Ale saldokonto bude v poriadku, takže niet o čom. Nejaké otázočky Omegáci ?
    Tak jednu mám, Omgáčka som už dlllho, ale je tam zrada - keď si všimneš účtuje dobropisy na 311 - odoslané a potom mímusom na 600 a 343 , ale za ten svet mi potom nesedí 311 s pohľadávkami keď idem robiť inventarizáciu účtov - no poradíš???? - ukončujem jednu firmu 30.8. 2004 - mám na to ešte chvíľu čas, ale moc nie - tak poraď ak vieš - vďaka.
    teším sa tejto téme, lebo niekedy človek ozaj nevie...
    sway

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    No zabudla si uviesť strany. Ja napríklad nevyužívam klasickú Omegácku predkontáciu dobropisu, ale účtujem to:

    Odoslané dobropisy.

    MD D
    -311
    -60x
    -343

    t.j. všetko mínusom.
    Skús trošku lepšie vysvetliť tvoj problém. Nesedí ti zostatok 311 z knihou pohľadávok ? Alebo zo saldom ?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Nesedí mi nič - saldo je tu dosť komplikované, lebo sa mi zmršuje keď robím zápočty, tak to potom opravujem všelijako, ale ide mi o účet 311 a Knihu pohľadávok, lebo potrebujem presne celú sumu rozhodiť na jednotlivé faktúry - klasická inventarizácia účtov a už sa trápim, lebo neviem nájsť fintu ako si to zjednodušiť, lebo keby som si vytlačila 311 tak zošediviem skôr ako to skontrolujem - nemáš na to fintu ako z 311 nájsť nespárované, čiže neuhradené? - ako si robíš kontrolu? 311 a Pohľadávok?, moc dík sway

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Ja využívam len saldo a úplne v pohode. Neviem, ako účtuješ zápočty ale ja s nimi nemám problém a mávam zápočty o počte položiek 20-50.

    Saldo je podľa mňa v pohode, ja využívam tlačovku Saldokonto sumárne s medzisúčtami, po partneroch. Ak to potrebuješ po faktúrach, dáš si to po položkách. S Omegou pracujem už cca 3 rok a úplne v pohode.

    311 si kontrolujem len cez saldo, za pomoci medzisúčtov. Stále celkom nerozumiem tvojim problémom. Veď nevypárované položky si dám tak, že nastavím v salde len nevyrovnané a dá mi len tie. Pokiaľ sa niečo nespárovalo ale máš to dobre zaúčtované MD-D, potom bude problém v tomu, že vo faktúre a úhrade sú rôzni partneri alebo si nepoužila predkontáciu na úhrady a tým je porušená integrita úhrady-t.j. nemáš napojenú úhradu na príslušný doklad.
    Pokiaľ je toto všetko doržané, potom zo saldom nemôžeš mať problémy, nastavíš si nevyrovnané a ukáže len tie. Jedná sa u teba o tuzemské alebo zahraničné ?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Oldi
    Ja využívam len saldo a úplne v pohode. Neviem, ako účtuješ zápočty ale ja s nimi nemám problém a mávam zápočty o počte položiek 20-50.

    Saldo je podľa mňa v pohode, ja využívam tlačovku Saldokonto sumárne s medzisúčtami, po partneroch. Ak to potrebuješ po faktúrach, dáš si to po položkách. S Omegou pracujem už cca 3 rok a úplne v pohode.

    311 si kontrolujem len cez saldo, za pomoci medzisúčtov. Stále celkom nerozumiem tvojim problémom. Veď nevypárované položky si dám tak, že nastavím v salde len nevyrovnané a dá mi len tie. Pokiaľ sa niečo nespárovalo ale máš to dobre zaúčtované MD-D, potom bude problém v tomu, že vo faktúre a úhrade sú rôzni partneri alebo si nepoužila predkontáciu na úhrady a tým je porušená integrita úhrady-t.j. nemáš napojenú úhradu na príslušný doklad.
    Pokiaľ je toto všetko doržané, potom zo saldom nemôžeš mať problémy, nastavíš si nevyrovnané a ukáže len tie. Jedná sa u teba o tuzemské alebo zahraničné ?
    OLDI moc ďakujem,ak náhodou máš chvíľku času mrkni sa na moj problémik - pošlem Ti milión lentliek!!!, nie fakt,
    Urobila som si kontrolu a opravila nejaké chybičky dľa tvojho návodu, saldo mi sedí s pohľadávkami - čo je super!!!! Ale problém je, že mi to nesedí s 311!! moc Ťa prosím skús si to pozrieť u seba, či ti sedí 311 na saldo a pohľadávky, skús mi poradiť ako do čerta mám ten rozdiel nájsť??? - fuj , som hnusná ale morím sa s 311 už tri dni v kuse a furt nič. V pondelok musím odovzdať Daňové priznanie..., hrúza! - moc, moc by mi pomohla rada. VĎAKA !!!

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    to sway:

    No rád by som ti poradil, ale bez toho aby som to videl sa to nedá... Ja nemávam problém, že mi to nesedí na 311, kontrolujem si to každý mesiac...
    Neviem čo ti poradiť... Ale predsa skús toto:

    1. skontroluj, či máš všetky doklady zaúčtované, t.j. či majú zelený štuplík (alebo či náhodou nemajú príznak neúčtovať a pritom by mali byť zaúčtované)

    2. zisti, v ktorom mesiaci je chyba. Začni otvorením a porovnaj si počiatočný stav s počiatočným saldom, takto postupuj po mesiacoch ďalej - porovnávaj saldo so zostatkom v hlavnej knihe.

    3. chyba by mohla byť ešte aj v tom (ale to len fakt triafať môžem, keď to nevidím), že máš niekde v dokladoch (konkrétne faktúrach) ručne pridanú úhradu, ktorá neprebehla účtovníctvom (toto býva dosť častá chyba)

    Toľkoto ma teraz napadá, no skús a daj vedieť, ako sa darí...

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    space bag
    dobropis. s odvolávkou na pôvodnú faktúru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.