Zavrieť

Porady

Ako účtuje SRO neplatca DPH v PU obstaranie auta na leasing a následne keď sa v priebehu roka stane platcom DPH?

Prosím o radu, ako zaúčtovať leasing z 01/2016 kedy sro nebola platcom DPH?
mam v rozpise:

1.cenu bez DPH (istina celkom) 22082,50€ ...042/474
2.DPH 4416,50€ ... 042/474 (ked nie je platca, dph vstupuje do obstaravacej ceny?)
3. predajna cena 1€ ... 042/474

4. zaradenie 26500€ ... 022/042

5. akontacia platena vopred 5520,62€ ... 474/221
6. DPH k akontacii 1104,12€ ... 474/221

a nasledne mesacne

istina celkom = 16560,88€...neuctujem
DPH celkom = 3888,60€...neuctujem
urok celkom = 2881,52€... 562/474
...k nemu by som mala uctovat o DPH z uroku celkom = 574,22€ ... 562/474 ?

splatka celkom = 23331,00€ ... 474/221

je to tak uctovane spravne?
A co v pripade, ak sa stala sro platcom dph teraz od 09/2016? Da sa uplatnovat dph zo splatok? pripadne spatne neuplatnena dph?

odpisy este neboli uctovane, tak by sa mohli potom z ceny bez dph zauctovat.

Dakujem za radu
Naposledy upravil Forest LK : 08.09.16 at 12:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    odpovedám len na časť otázky, účtovanie pred regsitráciou dph, v zmysle zákona o dani z príjmov platí
    §25
    (6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu nie je daň z pridanej hodnoty.

    DPH účtujete na 548
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Forest LK Dakujem za odpoved, citala som to v zakone, ale nebolo mi to jasne. Teda aj odpisy budem ratat len z istiny bez dph, tak?
    Sarlotka správne sucastou OC je aj KC a poplatok za uzatvorenie leas. zmluvy
    ... s registráciou za platiteľa dph a odpočítaní dph z leasingu , ktorý je vrámci dph zákona definovany ako služba je to trosku komplikovane... nejaké dopyty som podala aj ja na financnu sprava ale celkovo k odpocitanie dph po registracii zo sluzieb su vyjadrenia "zatiaľ také opatrne... mne by pomohlo nejake metodicke usmernenie, aspon o co to sa opriet... rozoberané bolo aj tu http://www.porada.sk/t285444-odpocet...gistracii.html

    tie názory su v podstate 2:
    1. sledovanie striktne, ci sa sluzba pouzije v postaveni platitela dph -
    2. odpocitam z "kazdej" sluzby, ktora nebola doposiaľ v daňových výdavkoch veľmi zjednodušene napísane, čiže v prípade registrácie za platiteľa dph splátky za nájom od 01/2016, nájom za priestory napr. od 01/2016, fakturácia spojov od operátor od 01/2016 a pod...

    ale co je správne neviem...
    Sarlotka rozoberane aj napr tu http://www.porada.sk/t287769-odpocit...ml#post2879689
      zbaliť

    Ako účtuje SRO neplatca DPH v PU obstaranie auta na leasing a následne keď sa v priebehu roka stane platcom DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.