Zavrieť

Porady

Fakturácia za tovar z EU súkromnej osobe

Objednal som si ako súkromná osoba vo firme v ČR výrobok (atyp. dvere). Dohodli sa sa na 100% predfaktúre ( s tým, že tovar mi dodajú ku známemu na Morave – kvôli doprave ), ale na fakrúre som ako občan SR. Predfaktúru mi vystavili bez DPH , s tým, že suma je v kolonke „osvobozeno“ a zákaldná DPH je 0,- KČ.
Otázočka : vyfakrutovali to chybne , ale mám ja ako občan v SR priznať nejakú DPH ?
(Pri bežnom vývoze z ČR do SR medzi firmami obyčajne požadujú slovenské potvrdenie a registrácii DPH, ako občan im nebudem mať čo dať ).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jedná sa o zálohovú faktúru (platba ešte neprebehla), alebo faktúru na vyúčtovanie platby vopred?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    comodo
    Objednal som si ako súkromná osoba vo firme v ČR výrobok (atyp. dvere). Dohodli sa sa na 100% predfaktúre ( s tým, že tovar mi dodajú ku známemu na Morave – kvôli doprave ), ale na fakrúre som ako občan SR. Predfaktúru mi vystavili bez DPH , s tým, že suma je v kolonke „osvobozeno“ a zákaldná DPH je 0,- KČ.
    Otázočka : vyfakrutovali to chybne , ale mám ja ako občan v SR priznať nejakú DPH ?
    (Pri bežnom vývoze z ČR do SR medzi firmami obyčajne požadujú slovenské potvrdenie a registrácii DPH, ako občan im nebudem mať čo dať ).
    No , ked ste to objednali ako občan, a máte dohodnutú nejaku cenu tých dverí a tá záloha sa rovná tej cene , mali by vám vystaviť po dodaní ešte nejaký doklad s rovnakou cenou. Nakoniec ani nevieme, či oni sú platiteľ dane.
    Vy nebudete priznávať žiadnu daň , lebo ak sú platitelia a vedia že je to pre občana, tak vedia, že tie dvere podliehaju dani u nich v česku a vám ich predajú už s českou daňou.Ona tá 100% záloha by mala byť už cena vrátane dane, ale na predfaktúre sa DPH neuvádza až na vyučtovacom doklade (pre občana teoreticky ani tam nie).
    Píšete aj o Fa aj o predFa. tak neviem , či už máte aj Fa na rovnakú cenu. Ak ano a na rovnakú cenu tak je to OK.

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    No je pravda ze som spomenul aj Fa aj predFA. Takze presne :
    Faktura č. 000265652/Z - Zalohova Faktura - takto presne je ten dokument.
    Preto je tam i vycislenie DPH , v tomto pripade 0,-
    Platci DPH su.
    Ja bych mohol na to vykazlat, zaplatit a hotovo, ale nechcem sposobit problemy zenskej , ktoru sa mi podarilo prehovorit na vyrobu atypu ,ktory mi nechcel nikto robit.

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    Je to OK , nic neradte , nepozorny som. Pozrel som ci cenovu ponuku. Ta suma je uz i s DPH, len to na tu preFa dali dokopy. Diky za snahu. Bodujem.
    Ak sa da temu zmazat.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    comodo
    No je pravda ze som spomenul aj Fa aj predFA. Takze presne :
    Faktura č. 000265652/Z - Zalohova Faktura - takto presne je ten dokument.
    Preto je tam i vycislenie DPH , v tomto pripade 0,-
    Platci DPH su.
    Ja bych mohol na to vykazlat, zaplatit a hotovo, ale nechcem sposobit problemy zenskej , ktoru sa mi podarilo prehovorit na vyrobu atypu ,ktory mi nechcel nikto robit.
    Vy nemate co riesit, mate zaplatit zalohu v 100 perc. vyske. Tam by uz mala byt aj DPH ak je dodavatel platitel /to stale nevieme, ci je/. Ale to je jedno, lebo ten tovar podlieha dani v cesku z dvoch dovodov, lebo nebol dovezeny na slovensko a keby aj bol, tak vy ste obcan, nie platitel DPH na Slovensku ani podnikatel.
    On ak neni platitel neodvedie ani dan v cesku a ak je platitel tak musi poznat zakladne principy zakona o DPH a odviest dan.
    Na slovenskeho odberatela by preniesol danovu povinnost, len ak by ste boli obaja platitelia, resp. vy podnikatel neplatitel s nakupmi zo zahranicia za viac ako 42O tis. a on by mal doklad, ze tovar previezol cez hranice. Vtedy by DPH odvadzal odberatel na slovensku.

    Fakturácia za tovar z EU súkromnej osobe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.