Zavrieť

Porady

Provízia za sprostredkovanie bez zmluvy

Je akceptovateľná zaplatená provízia v zmysle §17 ods.19 ZDP aj bez písomnej zmluvy o sprostredkovaní ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    1. Ako budeš dokazovať, či sú parametre uvedené v ZDP dodržané ?
    2. Obchodný zákonník má od §642 definované náležitosti Zmluvy o sprostredkovaní
    3. Je pravda, že zmluva o sprostredkovaní nemá povinne definovanú písomnú formu.
    Avšak pre účely §17 odst 19 ZDP nebudeš mať ako preukázať účel vyplatenej sumy (napr. prebehne iba platba na účet sprostredkovateľa- účtovanie 518/221). Pri kontrole Ti účtovanie provízie vyhodia. Ak však na faktúre sprostredkovateľ uvedie všetky náležitosti (za čo, koľko, kedy, kedy vznikla dohoda, kto objednával sprostredkovanie ...), a príslušný štatutár faktúru akceptuje, je to podľa mňa dostatočne preukázané (518/321).
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AdrianaA Mám faktúru, kde je uvedené číslo konkrétnej zákazky. Ja viem doložiť hodnotu zákazky . Sme v limite do 20% z hodnoty sprostredkovaného obchodu a je to reálna zákazka, ktorá sa zrealizovala, ktorej hodnotu si môže DU overiť prostredníctvom vyšlej faktúry a zákazkového listu. Provízia je zaplatená, takže je to aj daňové . Text na faktúre znie Fakturujeme Vám dohodnutú províziu za sprostredkovanie zákazky .... v sume .... . Myslím, že je to postačujúce.
    KloferHladny aj ja
    AdrianaA Vďaka.
      zbaliť

    Provízia za sprostredkovanie bez zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.