Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH z JCD

Dobrý deň, prišlo nám JCD, máme všetko zaúčtované, ale môžeme si uplatniť clo a DPH z JCD, keď nám colný úrad napísal, že výmer nemáme uhrádzať, nakoľko už je uhradený ich spoločnosťou a bude im refundovaný treťou stranou?
Doteraz sme si DPH uplatnili až po uhradení výmeru.
Ako prosím postupovať?
Ďakujem
Soňa K Upresni, čo znamená úhrada výmeru spoločnosťou colného úradu ? Predpokladám, že vy ste nadobudli vlastnícky vzťah k tovaru, na vás bolo vystavené JCD a kto teda platil colný dlh ? Spoločnosť, ktorá za vás jednala v colnom konaní ? Ak je na liste z colnice napísané, že dph bola uhradená/preúčtovaná do ŠR, môžeš si ju odpočítať. Treba si vyjasniť, ako prebiehalo colné konanie.
Tánička Áno tovar je náš, kúpili sme ho z USA. Ale, dozvedela som sa, že tovar sme vrátili do USA a peniaze nám vrátili.
Čo teraz s JCD? mám to zaúčtované na 501,343/379 (vystavené JCD). Môžeme si DPH uplatniť, aj keď sme vrátili tovar?
A ak áno, ako to zaúčtovať, aby som vyrovnala účet 379. Totiž, keď JCD uhradíme tak účtujem 379/221 (211), ale ako postupovať, keď ho neuhradíme?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Píšeš piate cez deviate, tovar bol prepustený do voľného obehu a po nejakej dobe ste ho vrátili ako reklamáciu ? Kto teda platil JCD ? Na DPH z JCD je podstatné, aby bola uhradená, to zakladá nárok na odpočet. Že ste tovar vrátili nemá s jeho vstupom do SR cez colnicu vplyv. Alebo ste ho vrátili hneď z colnice ? Veď keď platil JCD niekto za Vás, tak nie si dlžná colnici, ale jemu. Tak preúčtuješ 379/325. Alebo niekto za vás zaplatil colný dlh a od Vás nič nechce ? Najprv musíš vedieť, o čo vlastne ide a potom účtovať.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tánička Áno, niekto za nás zaplatil colný dlh a nič od nás nechce. Takže ako vyrovnať účet 379?
    Alebo, ako celé JCD zaúčtovať, aby som to mala v poriadku?
    Soňa K Vyrovnať účet 379 je na tom najľahšie napr. 379/648. Za colný dlh bola dlžná Vaša spoločnosť = na Vás bolo JCD vystavené ? Keđ nevieš preukázať úhradu DPH, nemôžeš si ju odpočítať.
    Tánička Áno, JCD bolo vystavené na nás - príjemcov, a výmer platieb - deklarant Slovak Parcel Service.
    JCD mám zatiaľ zaúčtovanú: 501,343/379. DPH som zatiaľ neuplatnila, pretože si ju uplatňujem až pri úhrade (teda dávam ju do DP DPH pri úhrade).
    Takže, ako mám postupovať? Ak to doúčtujem 379/648, čo potom s 343, keď si ju nemôžem uplatniť? Bude mi tam visieť suma DPH. Mám z toho chaos.
    Soňa K Tak, ako si jcd zaúčtovala, tak ho odúčtuj. Buđ mínusovým zápisom na tie isté účty a strany alebo zápisom na opačné strany tých istých účtov. Ty nerobievaš v účtovníctve opravy ?
    Tánička Takže spravím mínusový zápis. Soni, ďakujem veľmi pekne.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.