Zavrieť

Porady

Davka v nezamestnanosti po rodicovskej dovolenke

Dobry den. V júli 2010 som nastúpila na MD. Syn sa narodil dna 20.8.2010. Dna 10.7.2013 sa narodila dcera. RD mi skoncila v lete 2016. Pred nastupenim na MD v roku 2010 som pracovala 5 rokov, pracovny vztah sme ukoncili k 10.7.2016. Dnes som obdrzala od SP rozhodnutie vo veci naroku na davku v nezamestnanosti. Za rozhodujuce obdobie zobrali obdobie od 9.8.2014 do 8.8.2016. Vtedy som bola na RD a pracovala som za velmi nizke sumy. Jedna zmluva, ktora bola uzatvorena v priebehu rodicovskej dovolenky, trva aj dodnes (brutto mzda 80 eur za mesiac). Chcem sa spytat, ci je to takto v sulade so zakonmi? Na internete som nasla jeden clanok, z ktoreho teraz citujem: "Žena na RD môže pracovať. Ak ide o*taký právny vzťah, z ktorého plynie pravidelný mesačný príjem, podpora sa vymeria práve z tohto príjmu. Jedinou výnimkou je prípad, keby dávka bola nižšia ako vtedy, keď sa zamestnanie skončí spolu s RD. Vypláca sa vyššia zo súm." Ak to chapem spravne, mali by mi vypocitat davku v nezamestnanosti z toho prijmu, ktory som dostala pred nastupom na MD v roku 2010. Prosim a radu. Dakujem.
Naposledy upravil kopretinka : 04.10.16 at 20:41
Chobot posúvam otázku...
m.b. Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Problém je v tom, že neskoro si sa registrovala na ÚP ako uchádzač o zamestnanie.
    Pokiaľ prac. pomer bol ukončený 10.7.2016, tak do 7 kal.dní si sa mala prihlásiť na ÚP.
    V skutočnosti to bolo až 9.8.2016 . To znamená, že do rozhod.obdobia vstupuje nielen obdobie čerpania rodič. dovolenky , ale aj obdobie od 11.7. do 8.8. 2016 ( keď si pracovala u iného zamestnávateľa) a tým pádom všetky dosiahnuté VZ v období 2 roky pred registráciou vstupujú do rozhodujúceho obdobia (t.j. 9.8.2014-8.8.2016.)

    Z toho dôvodu SP nemôže prihliadať na §108 ods.5.
    m.b. Dakujem za odpoved Som sklamana a hnevam sa na seba, ze som nesla na urad do 7 dni... vdaka mojej nevedomosti dostanem za 6 mesiacov cca. 200 eur namiesto cca. 4200

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    za odvolanie nič nedáš
    ja ke´d pozrem § 108, tak to vyzerá, že by si mohla uspieť .. možno má dakto skúsenosť lepšiu ? http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...015-a.html#108
    cit.
    (5) Na vymeriavací základ zamestnanca, ktorý dosiahol v období materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, sa pri určení denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky v nezamestnanosti neprihliada, ak na základe neho určený denný vymeriavací základ je nižší ako denný vymeriavací základ určený podľa odseku 3 tretej vety.
    - aj doplním - že na SP mohli urobiť chybu z toho dôvodu, že pred pár rokmi to bolo inak - a tento citovaný odstavec v zákone nebol.
    prípadne sa priamo opýtaj na stránke SP - odpovedajú celkom rýchlo.
    (tiež sa mi niečo podobné stalo - po odvolaní napravili)
    ....
    doplním - nedošlo mi, že si sa neskoro zaregistrovala na UPSVaR, takže platí, čo píše Andyke
    Naposledy upravil Katy a R : 23.10.16 at 13:16
    m.b. Dakujem za odpoved... Pred 2 tyzdnami som sa opytala aj na stranke SP, zatial som ani tam nedostala odpoved. Som sklamana a hnevam sa na seba, ze som nesla na urad do 7 dni... vdaka mojej nevedomosti dostanem za 6 mesiacov cca. 200 eur namiesto cca. 4200

    Davka v nezamestnanosti po rodicovskej dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.