Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke

Ahojte počas rodičovskej dovolenky so mnou ukončili pracovný pomer.Chcela by som vedieť či mám teraz po skončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu v nezamestnanosti????
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Zavisi od terminov, ked ti ukoncili PP, polko trval, kolko casu od vtedy uplynulo.

Narok na podporu ti vznikne v pripade, ze mas /aj spolu s RD pocas PP/ pokryte aspon 3 roky z poslednych 4 rokov. RD po ukonceni PP sa uz do tohto casu nepocita.
Takze zhruba sa da povedat, ze ak od ukoncenia PP uplynul menej ako 1 rok, tak ti narok vznikol, ak pracujes dostatocne dlho.
0 0
constantin constantin

constantin je offline (nepripojený) constantin

Do zamestnania som nastúpila 4.2005 a od 7.2007do 2.2010som bola na rod.dovolenke.Prac.pomer so mnou rozviazali 2.2009
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

constantin Pozri príspevok
Do zamestnania som nastúpila 4.2005 a od 7.2007do 2.2010som bola na rod.dovolenke.Prac.pomer so mnou rozviazali 2.2009
Tak potom mas narok na podporu v nezamestnanosti, ale budu ti ju pocitat pravdepodobne z minimalnej mzdy.
Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu.

Ak si sa vsak nezaregistrovala na UP od 1.3. tak uz ti bude chybat viac ako 1 rok (marec 2009 - marec 2010 je 13 mesiacov), narok na podporu by ti teraz vznikol az od septembra, potom bude totiz stacit mat "odpracovane" iba 2 roky z poslednych 4 rokov.
Naposledy upravil ivka70 : 31.03.10 at 18:05
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Nepostrehla som, čo bola už opravená chyba v zákone ohľadne výšky dávky v nezamestnanosti? Stále platí dávka na jeden deň je určená ako 50% zo sumy 319,58 €? Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

saskia26 Pozri príspevok
Nepostrehla som, čo bola už opravená chyba v zákone ohľadne výšky dávky v nezamestnanosti? Stále platí dávka na jeden deň je určená ako 50% zo sumy 319,58 €? Ďakujem
Podla vyjadrenia uzasnej pani ministerky to ani nikdy neplatilo,lebo to sice bolo chybne ale z ostatnych paragrafov je vraj jasne, ze to nie je pravda.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ivka70 Pozri príspevok
Podla vyjadrenia uzasnej pani ministerky to ani nikdy neplatilo,lebo to sice bolo chybne ale z ostatnych paragrafov je vraj jasne, ze to nie je pravda.
No tak potom tomu nerozumiem, platí čo je napísané v zákone, alebo čo povie pani ministerka ?!

Je tu niekto, kto žiadal o podporu v nezamestnanosti a vypláca sa mu v sume 50% z 318,58 €?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

constantin Pozri príspevok
Do zamestnania som nastúpila 4.2005 a od 7.2007do 2.2010som bola na rod.dovolenke.Prac.pomer so mnou rozviazali 2.2009
ak je to ozaj tak, že ti skončil PP v 2/2009, tak potom záleží, kedy ta zaregistrovali na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak napr. skončil PP 28.2.2009 a si zaregistrovaná do registra do 1.3.2010 (resp. predpokladám aj 2.3.2010 by ešte bolo OK, lebo r.2008 mal až 366dní), tak nárok na podporu máš.

Ak si sa zaregistrovala neskôr (t.j. neskôr ako rok po ukončení PP), tak bohužial nárok na podporu nemáš, lebo RD čerpá len zamestnanec a nie nezamestnaný/á, t.j. RD si čerpala len počas trvania prac.pomeru. Od ukončenia PP si len poberala rodič.príspevok a nečerpala RD. A bez poistenia v nezam.(bez prac.pomeru) si v takom prípade už viac ako rok a nesplnaš podmienku byť poistná aspon 3roky v posledných 4-och.

aha, až teraz pozerám, že ivka to už písala, som nepozorná.

Ale k ivkinej odpovedi: pozor, ak je bez PvN viac ako rok, tak ani od septembra 2010 jej nárok nevznikne (aj keby si platila dobrov.poistnie v nezam), lebo tam treba splniť podmienku byť PvN aspon dva roky v posledných troch rokoch (nie štyroch!!!), ak mala PP na dobu neurčitú.

Len ak by mala v posledných štyroch rokoch len PP na dobu určitú, tak stále stačí byť PvN v posledných 4-och rokoch aspon 2roky, to platí teraz a aj pri zaregistrovaní od 1.9.2010 (ak teda dovtedy zákon nezmenia).

vid zákon č. 52/2010 čl. III
Naposledy upravil brčko : 01.04.10 at 14:57
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

brčko Pozri príspevok
ak je to ozaj tak, že ti skončil PP v 2/2009, tak potom záleží, kedy ta zaregistrovali na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak napr. skončil PP 28.2.2009 a si zaregistrovaná do registra do 1.3.2010 (resp. predpokladám aj 2.3.2010 by ešte bolo OK, lebo r.2008 mal až 366dní), tak nárok na podporu máš.

Ak si sa zaregistrovala neskôr (t.j. neskôr ako rok po ukončení PP), tak bohužial nárok na podporu nemáš, lebo RD čerpá len zamestnanec a nie nezamestnaný/á, t.j. RD si čerpala len počas trvania prac.pomeru. Od ukončenia PP si len poberala rodič.príspevok a nečerpala RD. A bez poistenia v nezam.(bez prac.pomeru) si v takom prípade už viac ako rok a nesplnaš podmienku byť poistná aspon 3roky v posledných 4-och.

aha, až teraz pozerám, že ivka to už písala, som nepozorná.

Ale k ivkinej odpovedi: pozor, ak je bez PvN viac ako rok, tak ani od septembra 2010 jej nárok nevznikne (aj keby si platila dobrov.poistnie v nezam), lebo tam treba splniť podmienku byť PvN aspon dva roky v posledných troch rokoch (nie štyroch!!!), ak mala PP na dobu neurčitú.

Len ak by mala v posledných štyroch rokoch len PP na dobu určitú, tak stále stačí byť PvN v posledných 4-och rokoch aspon 2roky, to platí teraz a aj pri zaregistrovaní od 1.9.2010 (ak teda dovtedy zákon nezmenia).

vid zákon č. 52/2010 čl. III
Vdaka za opravu, bola som presvedcena, ze su to 4 roky.
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

ivka70 Pozri príspevok
Tak potom mas narok na podporu v nezamestnanosti, ale budu ti ju pocitat pravdepodobne z minimalnej mzdy.
Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu.

Ak si sa vsak nezaregistrovala na UP od 1.3. tak uz ti bude chybat viac ako 1 rok (marec 2009 - marec 2010 je 13 mesiacov), narok na podporu by ti teraz vznikol az od septembra, potom bude totiz stacit mat "odpracovane" iba 2 roky z poslednych 4 rokov.
Ahojte chcem Vás na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne aj pre seba??? v máji mi končí RP - uvažovala som o tom, že sa na pár dni zamestnám s vyšším vymeriavacím základom............výhodnejšie by mi však bolo prihlásiť sa ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného vymeriavacieho základu???kedy sa mám prihlásiť ešte počas trvania RP alebo po jeho skončení? mení sa tým niečo?
vopred ďakujem za odpoveď
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

denisadam Pozri príspevok
Ahojte chcem Vás na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne aj pre seba??? v máji mi končí RP - uvažovala som o tom, že sa na pár dni zamestnám s vyšším vymeriavacím základom............výhodnejšie by mi však bolo prihlásiť sa ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného vymeriavacieho základu???kedy sa mám prihlásiť ešte počas trvania RP alebo po jeho skončení? mení sa tým niečo?
vopred ďakujem za odpoveď
A si stale zamestnana?
Pripadne kedy bol ukonceny tvoj PP?
Skus to trochu upresnit, lahsie sa bude dat poradit.
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

ivka70 Pozri príspevok
A si stale zamestnana?
Pripadne kedy bol ukonceny tvoj PP?
Skus to trochu upresnit, lahsie sa bude dat poradit.
ahoj, takže doplňujem údaje - pred RP som mala živnosť (neplatila som si poistenie v nezamestnanosti) - ukončila som ju nástupom na RP - keďže nárok na materské mi nevznikol,,, ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

denisadam Pozri príspevok
ahoj, takže doplňujem údaje - pred RP som mala živnosť (neplatila som si poistenie v nezamestnanosti) - ukončila som ju nástupom na RP - keďže nárok na materské mi nevznikol,,, ďakujem
Kedze nebudes splnat podmienku poistenia aspon 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu v nezamesntnanosti ti nevznikne.
RD sa pocita do tychto rokov len v pripade, ze plynie pocas zamestnania.
Takze ak si si ani pred RD a ani pocas RD neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, nema ti z coho narok vzniknut.
Nepomoze ti ani kratko sa zamestnant ani si kratko platit poitenie v nezamestnanosti, chybaju ti tie 3 roky poistenia.
0 0
vieramat vieramat

vieramat je offline (nepripojený) vieramat

ivka70 Pozri príspevok
Kedze nebudes splnat podmienku poistenia aspon 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu v nezamesntnanosti ti nevznikne.
RD sa pocita do tychto rokov len v pripade, ze plynie pocas zamestnania.
Takze ak si si ani pred RD a ani pocas RD neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, nema ti z coho narok vzniknut.
Nepomoze ti ani kratko sa zamestnant ani si kratko platit poitenie v nezamestnanosti, chybaju ti tie 3 roky poistenia.
myslim, ze sa mylis, nakolko od septembra bude ucinny zmeneny zakon -narok na podporu v nezamestnanosti uz maju aj matky ,ktore boli na materskej aspon dva roky, materska sa uz zapocitava ako obdobie poistenia, a nikomu uz netreba tri roky odpracovat/poistenia, ale staci posledne dva roky z troch. podmienky sa zmiernili.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

vieramat Pozri príspevok
myslim, ze sa mylis, nakolko od septembra bude ucinny zmeneny zakon -narok na podporu v nezamestnanosti uz maju aj matky ,ktore boli na materskej aspon dva roky, materska sa uz zapocitava ako obdobie poistenia, a nikomu uz netreba tri roky odpracovat/poistenia, ale staci posledne dva roky z troch. podmienky sa zmiernili.

Nemylim sa, kedze prispevok bol pisany v aprili 2010 s vtedy platnou legislativou.
Podmienka toho, ze zamestnanie musi pocas MD a RD trvat (teda ze poistenie v nezamestnanosti existuje ale je kvoli MD a RD len PRERUSENE) vsak musi byt stale splnena, aj ked uz budu od septembra stacit 2 roky z poslednych 3 rokov.
0 0
renatulka renatulka

renatulka je offline (nepripojený) renatulka

ivka70 Pozri príspevok
A si stale zamestnana?
Pripadne kedy bol ukonceny tvoj PP?
Skus to trochu upresnit, lahsie sa bude dat poradit.
Ahojte chcem Vás tiež na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by my z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne??? V septembri 2010 mi skončil RP a momentálne som na PN. Po ukončení PN, chcem rozviazať PP, ktorý trvá od roku 1998 a uvažovala som o tom, že na pár dni sa prihlásim ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného VZ alebo z minimálneho VZ.
vopred ďakujem za odpoveď
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
renatulka Pozri príspevok
Ahojte chcem Vás tiež na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by my z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne??? V septembri 2010 mi skončil RP a momentálne som na PN. Po ukončení PN, chcem rozviazať PP, ktorý trvá od roku 1998 a uvažovala som o tom, že na pár dni sa prihlásim ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného VZ alebo z minimálneho VZ.
vopred ďakujem za odpoveď
Tých pár dní je podľa nového zákona 26 týždňov
0 0
renatulka renatulka

renatulka je offline (nepripojený) renatulka

pivko Pozri príspevok
Tých pár dní je podľa nového zákona 26 týždňov
Ďakujem za odpoveď, ktorá ma veľmi nepotešila
0 0
alexanda valkova alexanda valkova
Dobry den, chcela by som sa opytat o radu. Momentalne som este na rodicovskej dovolenke, ktoru koncim v aprili 2011, pred nastupom na MD ( 6.mesačnu ) som pracovala v poistovni ako asistentka riaditela - stale som nedostala vypoved cize som stale zamestnana. Ale moja poistovna v ktorej som pracovala sa zlucila s dalsou, a myslim si ze nebudu mat pre mna volne moje povodne miesto, mam narok ziadat odstupne ak nechcem ine pracovne miesto v ich poistovni, to je jedna otazka a druha, ci budem mat narok potom na podporu v nezamestnanosti a kolko to vychadza po tych vsetkych zmenach v zakone. Velmi pekne dakujem za odpoved
0 0
mima66@post.sk mima66@post.sk

mima66@post.sk je offline (nepripojený) mima66@post.sk

Ahojte. Som zamestnana od 9/1999 - 7/2002, od 7/2002 - 9/2005 na MD+ RD, od 9/2005 - 4/2008 znova zamestnana a od 4/2011 - 6/2011 na MD + RD.
Bola som sa dohodnut so zamestnavatelom na ukonceni PP, nakolko v juni bude mimo SR a na firme uz nebude zamestnany jediny zamestnanec. Takze koncim a musim na podporu.

Docitala som sa, ze ak po ukonceni RD este odpracujem resp. vycerpam par dni dovolenky a budem mat na paske VZ 75 eur na den, mam narok na max. podporu. Rozmyslam spravne? Mam narok na max. podporu?
Musim totiz vydrzat doma do sept., potom mi pojdu deti do skoly a skolky. Docerpam podporu a budem hladat novu pracu.

Este 2 otazky: Co ked v juni na firme nikoho nenajdem? Mam ist na dobrovolnu matersku a platit si DPvN z maxima, kym sa sef nevrati a nedostanem pasku na 75 eur na den?
Co mam robit aby som neprisla o podporu?

A ked skonci firma skor ako sa vratim z RD, uz plati novela zakona, ze podpora sa bude pocitat ako 50% z priem. vyplaty pred MD?

Prosím napíšte mi, moc ďakujem.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

prepáč jednu a tú istú otázku si zadala do troch tém - k čomu je to dobré???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať