Zavrieť

Porady

poskytnutá pôžička

Na základe zmluvy o pôžičke sme poskytli bezúročnú pôžičku inej s.r.o. formou uhradenia jej záväzku voči jej dodávateľovi.
Ako to zaúčtovať?
Keďže pôžička je bezúročná, treba počítať úrok podľa obvyklej úrok. sadzby v banke ? Nejedná sa o prepojené firmy ani osoby.
Má táto pôžička vplyv na koeficient DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    klarisa
    Na základe zmluvy o pôžičke sme poskytli bezúročnú pôžičku inej s.r.o. formou uhradenia jej záväzku voči jej dodávateľovi.
    Ako to zaúčtovať?
    Keďže pôžička je bezúročná, treba počítať úrok podľa obvyklej úrok. sadzby v banke ? Nejedná sa o prepojené firmy ani osoby.
    Má táto pôžička vplyv na koeficient DPH ?
    A nebolo by jednoduchšie radšej zmeniť zmluvu o pôžičke na zmluvu o prevzatí záväzku v zmysle § 531 Obč. zákonníka ? Odpadli by problémy s prípadným dodaňovaním úroku (podľa môjho názoru nie je opodstatnené) i úvahy okolo koeficientu DPH. Téma okolo prevzatia dlhu tu bola diskutovaná nedávno: http://www.porada.sk/t28270-uhrada-z...tiu-osobu.html
    Pokiaľ by ste predsa len zostali pri zmluve o pôžičke, podľa môjho názoru nemá na koeficient DPH žiadny dosah, pretože:
    - ide o bezúročnú pôžičku, vy žiadny úrok do výnosov účtovať nebudete a do výpočtu koeficientu podľa § 50 ods. 2 vstupujú príjmy resp. výnosy
    - aj v prípade úročenej pôžičky by sa pravdepodobne na vás vzťahoval § 50 ods. 2 písm. c), keďže podobné pôžičky poskytujete asi len príležitostne.
    Ak by ste bezúročné pôžičky aj poskytovali opakovane a zároveň úrok dodaníte daňou z príjmu do výšky obvyklého úroku, podľa mňa vám pôžičky ani z tohtoto dôvodu neovplyvnia koeficient. Pri dodanení úroku nie je opäť splnená podmienka § 50 ods. 2 - nejde o zaúčtované výnosy resp. príjmy z úroku, len o neúčtovné úpravy základu dane - pripočítateľnú položku na r. 110 DP PO.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Pri účtovaní poskytnutej pôžičky je potrebné si predovšetkým uvedomiť o aký typ pôžičky ide z hľadiska časového. Ak ide o pôžičku krátkodobú a poskytli ste je formou úhrady záväzku účtovala by som nasledovným spôsobom:
    3xx ( asi 378) / 379 - zachytenie výšky pôžičky a zároveň záväzku , ktorý pravdepodobne vyplýva zo zmluvy, uhradiť za dlžníka jeho záväzok.
    Následne : 379 /221 - úhrada záväzku za dlžníka.
    Na 378 máš výšku poskytnutej pôžičky.

    V prípade dlhodobej pôžičky by som účtovala nasledovným spôsobom:
    067/379
    379/221

    Čo sa týka bezúročného poskytnutia pôžičky aj voči nezávislým osobám, alebo za nižší úrok ako obvyklý, aj keď nie sú závislými osobami, daňový úrad môže použiť § 2-iný prepojený vzťah,vytvorený len za účelom zníženia základu dane.Veľmi často sa nám stáva, že tieto úroky dodaňujú a prezentujú to ako krátenie príjmov.
    V prípade dlhodobej pôžičky , ak ju poskytneš bezúročne alebo za nižšiu úrokovú mieru ako je obvyklá, si povinná k nej vytvoriť opravnú položku(do výšky úroku obvyklého -bezúročná, do výšky rozdielu medzi úrokom obvyklým a úrokom požadovaným). Tým v podstate túto dlhodobú pohľadávku diskontuješ.
    Čo sa týka DPH , ak pôžičky neposkytuješ opakovane, netvoria hlavnú činnosť, nepodieľajú sa významnou časťou na obrate spoločnosti, náklady na pôžičky nie sú významnou položkou v nákladoch-považuje sa táto pôžička poskytnutá príležitostne a do koeficientu úrok nevstupuje.
    Čo však máme s kolegyňou dilemu, či takýto úrok , ktorý dodaníme s daňou z príjmu a pôžičky nie sú príležitostné, zahŕňame do koeficientu.
    Skúsim sa poradiť ešte so šéfom ( vynikajúci DP), ale bude to až zajtra.
    Ozvem sa ti zajtra.

    vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

    vlčica2
    zdravím, možno otázka úplne od veci, ale napadla ma takáto vec. Firma A nám poskytla krátkodobú pôžičku. Keďže nemám v pokladni peniaze, aby som tú pôžičku vrátila, ale mám voči firme A pohľadávku, môžem to započítať?
    mám zápis 221/249 5000eur
    a pohľadávka 311/604 5000eur
    spravím zápis 249/311
    je to takto možné???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vlčica2 Pozri príspevok
    zdravím, možno otázka úplne od veci, ale napadla ma takáto vec. Firma A nám poskytla krátkodobú pôžičku. Keďže nemám v pokladni peniaze, aby som tú pôžičku vrátila, ale mám voči firme A pohľadávku, môžem to započítať?
    mám zápis 221/249 5000eur
    a pohľadávka 311/604 5000eur
    spravím zápis 249/311
    je to takto možné???
    Môžes započítať záväzok s pohľadávku, len musí byť ID a dohoda o zápočte.
    vlčica2 jasné, ID a dohoda o zápočte mi je jasná :-) ďakujem

    poskytnutá pôžička

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.