Zavrieť

Porady

Pôžička zamestnancovi

Ahojte a dobré ránko všetkým,

prosím Vás ma niekto skúsenosť s prípadom, ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi krátkodobú pôžičku? Čo s takej pôžičky vyplýva podľa zákona o dani z príjmov? Pôžička je bezúročná a bude sa splacať v mesačných splátka. Jedná sa o 7000,00 SKK.
Ak pomôžete budem vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Lepšie by to bolo dať ako pôžička od súkromnej osoby lebo pri firemnej pôžičke výšku neplatených úrokov by si musela pripočítať k základu dane.Výšku splátky daj ako výplata v hotovosti a nech len podpisuje fiktívne prevzatie

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Neviem či som to správne pochopila.
    Pôžičku poskytuje zamestnávateľ, na zmluvu o pôžičke je vyplatena v hotovosti pri podpise zmluvy. Zamestnanec bude túto pôžičku spácať firme v mesačných splátkach. Čiže splátky nemôžem dať ako výplatu v hotovosti. Možem mu jedine navýšiť výplatu o poskytnutú pôžičku, a to som si nie istá či sa nemá zdaniť.
    A úroky si mám vypočitať podľa čoho, keď je pôžička bezpročná? Podľa úrokovej miery NBS?
    Díky

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Odpoveď na túto tému by zaujímala aj mňa , tiež sme poskytli pôžičku zamestnancovi vo výške 15 000 Sk , ako je to najlepšie zúčtovať .Ak to poskytneme ako firma a bez úroku , čo z toho pre nás vyplýva a čo z toho plynie pre zamestnanca .

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Pri veľkých firmách to bude problém ale konateľ môže dať pôžičku z vlastných a časť výplaty nepôjde na účet ale v hotovosti a tá hotovostná časť sa použije ako splátka.Inak sa použije bežná úroková miera napr v bankách ako nepeňažné plnenie

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Čiže, ak firma - nie konateľ - poskytne zamestnancovi pôžičku, hodnotu pôžičky mu vyplatím v hotovosti - nie cez vyplatnú pásku - neodvediem žiadnu daň. Ale z hodnoty pôžičky musím vyrátať predpokladané úroky, aj keď sa jedná o bezúročnú pôžičky, a tie sú zdaniteľným príjmom spoločnosti? Chápem správne?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    4326
    Čiže, ak firma - nie konateľ - poskytne zamestnancovi pôžičku, hodnotu pôžičky mu vyplatím v hotovosti - nie cez vyplatnú pásku - neodvediem žiadnu daň. Ale z hodnoty pôžičky musím vyrátať predpokladané úroky, aj keď sa jedná o bezúročnú pôžičky, a tie sú zdaniteľným príjmom spoločnosti? Chápem správne?
    Hodnotu pôžičky môžete vyplatiť podľa zváženia. Osobitne v hotovosti alebo cez mzdu. Podkladom je zmluva o pôžičke. Daňová povinnosť z titulu prijatia pôžičky nevzniká, nakoľko tento príjem nie je príjmom zdaňovaným. Zdaňovaným príjmom podľa § 2 písm. c) (nepeňažné plnenie) je úrok, ktorý sa od zamestnanca nevyžaduje, čím sa dostáva do zvýhodnenia oproti iným daňovníkom. Nejedná sa o nepeňažný príjem zamestnávateľa, zamestnávateľ nemá z toho žiadne výhody. Je to len nástroj napr. jeho sociálnej politiky. Príjem má zamestnanec a to vo výške úrokov, ktoré od neho zamestnávateľ nepožaduje. Úrok sa pripočíta ako nepeňažný príjem k jeho mzde a zdaní sa spolu s ostatnými mzdovými položkami. Na výpočet príjmu sa použije obvyklé % používané komerčnými bankami pri porovnateľných typoch pôžičiek v mieste a čase plnenia.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    Prosím o radu. Poskytli sme zamestnancovi pôžičku, z ktorej hradí aj
    úroky. Mám dávať tieto úroky do oslobodených činností v tlačive DPH a ovplyvnia mi koeficient?

    Pôžička zamestnancovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.