Zavrieť

Porady

Zamedzenie pracovať po skončení prac. pomeru u iného zamestnávateľa v rovnakej oblasti podnikania

Pekný deň,
bola mi predložená dohoda o zmene pracovnej zmluvy, kde na rozdiel od súčasne platnej je uvedené "zamestnanec sa zaväzuje, že nebude po skončení pracovného pomeru počas doby 2 rokov pracovať u iného zamestnávateľa v oblasti, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa."
Mám otázky:
- je to v súlade so zákonom?
- ak by som to odsúhlasil, nemali by mi byť prizanné nejaké benefity? Z pohľadu pracovnej náplne a mzdového ohodnotenia sa nič nemení a teda takéto obmedzenie by ma značne limitovalo pri zmene zamestnania ak by som musel z nejakého dôvodu zmeniť prácu. Nie je na to nejaký paragraf/predpis, že keď sa takéto čosi požaduje tak sa musí dať niečo navyše :-) ?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    1) je to v súlade so zákonom §83a ods. (1) a (2) , nie som si istý či to nie je na maximálne 1 rok, označuje sa to ako antikonkurenčná doložka. Ale ide o dohodu to znamená, že ak nesúhlasíš nemusíš podpísať resp. dohodni si výhodnejšie podmienky než zákon ukladá :

    2) Zákonník práce §83a ods. (4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku podľa odseku 1. Peňažná náhrada je splatná vo výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, a to za predchádzajúce mesačné obdobie, ak sa nedohodlo inak.
    Naposledy upravil majkii : 26.10.16 at 18:48
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    markoh111 Pekný večer. Ďakujem moc za rýchlu a vecnú odpoveď. V podstate je to pre mňa výhodné v prípade, že by som zmenil zamestnanie a išiel do iného fachu :-) To by mi musel súčasný zamestnávateľ ešte ten rok platiť mesačne nejaké % z platu. No ešte je otázne koľko je to "primeraná peňažná náhrada najmenej v sume 50%..." toto by sa malo asi dohodnúť v zmluve alebo platí, že ak nie je dohodnuté bere sa automaticky 50%? Tak či onak budem trvať na zmene z dvoch rokov na jeden ako je v odseku (1).
    majkii Minimálna náhrada vyplýva zo zákona, ale trvaj na tom aby to bolo explicitne uvedené v dohode, v prípade sporu sa to bude ľahšie dokazovať
    markoh111 Budem teda trvať na tom, aby aj doba aj vyska % boli v zmluve.Ďakujem moc za pomoc.
      zbaliť

    Zamedzenie pracovať po skončení prac. pomeru u iného zamestnávateľa v rovnakej oblasti podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.