Zavrieť

Porady

ukončenie a znovu otvorenie živnosti v jednom roku a pohladavky

Ahojte, prosim o radu: SZCO ukoncil zivnost k 31.07.2016. Ostali mu nevyrovnane pohladavky. No k 17.10.2016 si zivnost opat otvoril - ten isty predmet cinnosti, ostalo mu ICO aj DIC. Ked bude k 31.12.2016 SZCO, bude musiet nevyrovnane pohladavky pripocitat k zakladu dane, alebo ich zahrnie do DP v roku, kedy mu ich uhradia (splatne su v 2017)? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ZoDP
    §17
    (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.



    doplnenie: zvyraznenie je nespravne, skoncenie je skoncenie a neobnovenie sa tyka len prerusenia alebo pozastavenia ... v komentari je odpoved od FS.
    Naposledy upravil avalik : 04.11.16 at 13:28
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anka-s Dakujem. Mne to prislo napisane tak nejasne - nevedeka som z toho popisu totiz vydedukovat, ci to slovne spojenie NEOBNOVENIE PODNIKANIA sa tyka vsetkeho - zrusenia, pozastavenia, prerusenia zivnosti, alebo to zakon mysli len v pripade pozastavenia, prerusenia. Pripadne, ak sa opytam: je zalozenie zivnosti, ktora bola ukoncena povazovane za OBNOVENIE zivnosti? terminus technikus a som z toho magor
    avalik Ja to citam tak ako som zvyraznila, ale mozno citam zle ... napis otazku na financnu spravu, budes mat jasno ... a potom to daj aj tu, nech vieme ako oni rozmyslaju
    anka-s Ahoj, pisala som na FS, dostala som odpoved, v ktorej sa dotycna pani zaobera len odsekom 8 a tvrdi, ze sa musia zapocitat bez ohladu na obnovenie zivnosti. Ale ja mam dojem, ze odsekom 9 sa ani nezaoberala, tak som jej odpisala, ze ako si vysvetluje odsek 9. Som zvedava co odpise. Potom zverejnim. Zatial dakujem.
    anka-s Tak toto je odpoved:
    Dobrý deň

    Ak dôjde k skončeniu podnikania daňovníka ako fyzickej osoby, takýto daňovník upravuje základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Skončením podnikania daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, je podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov
    - zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti,
    - prerušenie alebo pozastavenie podnikania a jeho neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností,
    - skončenie poberania príjmov z podnikania.

    To znamená, že ak daňovníkovi zaniklo živnostenské oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti na základe rozhodnutia živnostenského úradu, teda došlo k zrušeniu podnikania daňovníka, potom mu vzniká povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
    Ak by došlo iba k pozastaveniu podnikania podľa § 57 živnostenského zákona na základe oznámenia daňovníka a do lehoty na podanie daňového priznania by bolo toto podnikanie obnovené, potom by z daňového pohľadu nedošlo ku skončeniu podnikania a nevznikla by daňovníkovi povinnosť upravovať základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
    avalik tak dik, mame jasno, doplnila som aj do mojej odpovede
      zbaliť

    ukončenie a znovu otvorenie živnosti v jednom roku a pohladavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.