Zavrieť

Porady

Evidencia na ÚP, dohoda o vykonaní práce a PN

Som vedená v evidencii na ÚP, poberám podporu v nezamestnanosti. Našla som si prácu na dohodu o vykonaní práce. Pre zlý zdravotný stav som však momentálne hospitalizovaná. Podotýkam, neplatím si momentálne žiadne nemocenské, keďže som v evidencii nezamestnaných. Kým som však mala aktívnu živnosť, samozrejme som platila povinné sociálne poistenie. Neviem, či si požiadať o vystavenie PN - neviem, či mi budú mať z čoho vypočítať PN.
- Môžem sa prihlásiť napr. od 20.12.2016 formou RLFO na "balík" poistenia a od 21.12.2016 požiadať o vystavenie PN? Bude sa mi potom počítať PN z tohto "balíka", alebo z obdobia predchádzajúceho poistenia, ktoré som odvádzala počas živnosti?
- Alebo nežiadať o PN a ďalej poberať min. podporu v nezamestnanosti?
- Akú úlohu v tomto zohráva moja dohoda o vykonaní práce - mala by som vypočítanú PN z tejto dohody?
Prosím o vysvetlenie, vôbec neviem, ako mám postupovať v mojej situácii.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Odkedy si evidovaná na Úrade práce? Odkedy trvá dohoda? Odkedy si hospitalizovaná?
Kováczová Evidencia na ÚP: od 1.7.2016
Dohoda: od 8.12.2016
Hospitalizácia: od 18.12.2016
Počas aktívnej živnosti som si platila dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti (inak by som nedostávala podporu v nezamestnanosti)
Ďakujem.
veronikasad Platila si si počas živnosti dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nárok na nemocenské z ochrannej doby ti už zanikol, prihlásiť sa spätne na dobrovoľne poistenie nie je možné. Ak máš dohodu s pravidelným príjmom, vznikne ti nárok na nemocenské z príjmu z dohody ...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Si na PN - túto skutočnosť musíš dokladovať aj na UP, aby si nemusela chodiť na podpis. Ostatné neovládam
    Kováczová Ďakujem za úsilie pomôcť, ale toto viem. Privítala by som konkrétne odpovede na moje otázky.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak máš dohodu o vykonaní práce - tak nemáš žiadne nemocenské poistenie - takže ani nárok na nemocenskú dávku. (môj predpoklad - že je to nepravidelný príjem??)
    Dobrovoľne sa prihlásiť môžeš kedykoľvek ... ale neviem, že či ti to pomôže ? ... že ako by sa to dalo spraviť s " neskorším vypísaním" (DPN) - keďže ty vlastne už od 18-teho si hospitalizovaná? skôr si myslím, že nie - lebo SP si má možnosť overiť, že dôvod na DPN bol pre začiatkom poistenia.
    Možnože neskôr, ak by si tak spravila - z nejakého iného dôvodu? - trebárs keď ti skončí dávka v nezamestnanosti ?
    ešte : - určite poberáš dávku v nezamestnanosti? - splnila si podmienky?
    Naposledy upravil Katy a R : 22.12.16 at 08:29
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kováczová Pokiaľ viem, aj z dohody sa platia odvody, takže nárok na nemocenskú dávku by mal byť, keďže zamestnávateľ má povinnosť ma prihlásiť do SP, alebo je to inak?
    Prosím o objasnenie.
    Dobrovoľne poistiť som sa chcela, ale podľa všetkého by som zaplatila viacej, ako by bola PN. Ja som sa len pýtala, z čoho sa počíta výška PN, teda aký by bol VZ, ak som bola v minulosti povinne nemocensky poistená.
    No a k poberaniu dávky v nezamestnanosti - podmienky mám splnené a dávku poberám.
    Katy a R samozrejme, že sa aj z dohody platia odvody - ale nemocenské poistenie platíš len ak máš dohodu s pravidelným príjmom... máš? (na výplatnej páske to uvidíš) - tak potom si sa mala dať normálne vypísať od 18-teho . (aj kopiu potom treba na UPSVaR)
    Kováczová Ďakujem všetkým za odpovede, trošku ma zmiatla Tvoja jednoznačná odpoveď o tom, že "ak máš dohodu o VP, nemáš žiadne nem.poistenie..." výplatnú pásku som zatiaľ bohužiaľ nevidela, pretože som hneď nastúpila do nemocnice, ale na Dohode je uvedené - "príjem-pravidelný", takže asi tak. Prajem všetkým pekné Vianoce prežité hlavne v zdraví a pokoji.
    veronikasad Pri pravidelnom príjme si nemocensky poistená, daj si v nemocnici vystaviť PN-ku a pošli ju zamestnávateľovi. Prvých 10 kal.dni platí zamestnávateľ náhradu príjmu pri DPN
      zbaliť

    Evidencia na ÚP, dohoda o vykonaní práce a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.