Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce ako študent, následné skončenie školy, evidencia na úrade? Problém s dohodou.

Dobrý deň,

so spolubývajúcim riešime dilemu a nevieme si rady. Ak môžete a niekto sa v problematike orientujete skúste nám prosím pomôcť. Ide o nasledovnú situáciu:

Počas vysokej školy spolubývajúci pracoval na dohodu ako študent. Od 27.5 už nie je študent no dohoda mu stále zostala a stále vykonáva danú prácu. Keďže je potrebné do 8 dní po ukončení školy sa evidovať na úrade práce, zaevidoval sa na úrade, kde však nepodali informáciu o vykonávaní dohody (nemal so sebou zmluvu). Na dohodu teraz zarába mesačne viac ako 150€.

Teda ak by sme tú dohodu oznámili na úrade práce, vyradili by ho z evidencie a musel by si zdravotné odvody a sociálne hradiť sám lebo zarába viac ako 150€ mesačne, ak tomu správne rozumieme.

Čo však v prípade, ak bude na dohodu takto pracovať ďalej ale nedá to úradu práce vedieť. Resp. ako sa k tejto situácií postaviť? Podľa jeho slov zarobí okolo 250€ mesačne a keby odvádza 180€ do SP a ZP tak mu skoro nič nezostane. Takto to za neho hradí úrad práce lebo je evidovaný.

Čo s tým? Divná situácia :/
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Do evidencie ho ani nezaradia (vedia si zistiť, že má dohodu) .. resp ho zaradia, budú pýtať príjem a vyradia ho.
  je povinný platiť si len ZP ... ale len za tie dni, kedy nepracuje. A ak pracuje pravidelne, nemusí doplácať ani to zdravotné poistenie.
  nemal na UPSVaR ani chodiť (nie je to povinnosť), resp mal to nahlásiť hneď! (alebo nech tak ešte spraví)
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Knightley Ďakujeme za promptnú odpoveď. A sociálnu poisťovnu uhradí teda zamestnávateľ poskytujúci dohodu, správne?

  Ideálne teda oznámiť úradu informáciu o dohode, úrad ho vyradí z evidencie a doplácať si bude len zdravotné odvody za dni ktoré neodpracoval.

  Ako to je potom s uhrádzaním ZP za dni, ktoré nepracuje? Treba to každý mesiac nejak hlásiť do ZP alebo ako sa to rieši? Existuje nejaká kalkulačka / vzorec ako je možné si to za každý mesiac presne vypočítať? Veľmi pekne ďakujeme.
  Katy a R doplatí si pomernú časť (ak bude treba) z asi 57 eur ... aj tak musí nahlásiť ZP , že ukončil štúdium (resp zaradenie do evidencie) - a či už sa prihlási ako samoplatiteľ???- to už záleží od typu tej dohody.
  Ale ak má naozaj taký príjem - tak nech ide nahlásiť na UPSVaR - nech ho ani neregistrujú! (však na tlačive podpísal, že uviedol všetky údaje!) .
  V ZP sa všetko dá aj elektronicky vybaviť - ak si zriadi prístup do EP.
  Knightley Takže vyradiť z evidencie a začiatkom budúceho mesiaca doplatiť potrebnú sumu do ZP. Vedeli by ste nám ešte prosím poradiť aké tlačivo vyplniť v ZP? Ide o Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Konkrétne odkaz na tlačivo a pod.? Lebo pozeráme to teraz a je tam tých tlačív pomerne veľa a nevieme ktoré je pre samoplatiteľov ZP ( https://www.vszp.sk/platitelia/tlaciva/ )
  Vďaka.

  A čo sa týka tej sociálnej poisťovne, to hradí vlastne zamestnávateľ? Tam nemusí dohodár hradiť mesačne nič? Pardon za hlúpe otázky, ale radšej sa spýtať ako nevedieť.
  Katy a R radšej nech to ide hneď nahlásiť - veď zbytočne mu budú vydávať rozhodnutie o zaradení ... a potom o vyradení - však to zbytočné papierovačky ( a platíme to z daní - a neuviedol správne údaje! )
  v ZP - prihlášku (a možno ani netreba)
  Knightley Už som mu to dal prečítať, vyradí sa čo najskôr. Ešte by sme chceli vedieť ako to je s tou sociálnou poisťovňou. Tam nemusí hradiť mesačne nič, všetko hradí zamestnávateľ či ako to je? Ďakujeme za trpezlivosť.
  Katy a R čo mu platí zamestnávateľ - to má na výplatnej páske (neuviedol si podstatné údaje vi´d zák o SP )
  Knightley Na začiatku dohody údajne podpisoval tlačivo s názvom: "oznámenie a čestné vyhlásenie" teda niečo v zmysle kde sú údaje pracovníka a následne text v znení:

  Oznamujem Vám, že dohodu o brigádnickej práci študentov, ktorú som s Vami uzatvoril(a) dňa .................................., určujem podľa § 227a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 338/2013 Z. z. ako dohodu o brigádnickej práci študentov, na základe ktorej nebudem mať postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia po splnení podmienok ustanovených týmto zákonom.

  Zároveň čestne vyhlasujem, že právo určiť dohodu o brigádnickej práci študentov podľa § 227a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 338/2013 Z. z. si súčasne neuplatňujem u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárnom mesiaci....

  Týmto by zrejme mala byť ošetrená sociálna poisťovňa ak tomu dobre rozumieme?
  Xanti No týmto textom podpísal, že si uplatnuje výnimku a že z tejto dohody mu nejde ani cent na odvody do ZP a SP, takže ZP si bude platiť sám v plnej výške. Resp. musia mu ukončiť dohodu o brigádnickej práci študenta, nakoľko už nie je študentom.
  A z normálnej dohody už odvody do ZP a SP platené mať bude.
    zbaliť

  Dohoda o vykonaní práce ako študent, následné skončenie školy, evidencia na úrade? Problém s dohodou.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.