Zavrieť

Porady

Zamestnanec a zároveň podnikanie

Ahojte.Chcem si nechať poradiť aké možnosti sú v našej legislatíve. Mám dobrú ponuku na zmluvu čo by som bral ako poistku,že vždy budem mať príjem. No a po novom roku to vypadá tak že by som mohol rozbehnúť aj podnikanie myslím tým výrobu a dodávku výrobkov. Teraz som živnostník a kreslim pre viacero firiem a nechcel by som platiť duálne odvody. A podnikal by som v odvetví v akom by som bol zamestnaný.nieje to problém? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak tvoj príjem z podnikania presiahne 12-násobok min. vymer základu za kal.rok (bez ohladu na počet mesiacov podnikania), "dualnym" odvodom do sociálnej poisťovne od 1.7. nasl. kal. roka sa nevyhneš
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabriel 1986 A keby som živnosť ukončil a založil s.r.o alebo a.s. ?
    veronikasad Podvojné účtovníctvo nerobím... s,r.o. aj a.s. sú právnické osoby, k "svojim" peniazom sa dostaneš až po zdanení, ak si ich nechceš vyplácať ako zamestnanec. Ako zamestnanec však na odvodoch v porovnaní so SZČO nič neušetríš...
    Gabriel 1986 Napadla ma taká vec:pozastavil by som živnosť na 1 rok,zatiaľ by som bol len zamestnanec,po roku by som obnovil živnosť tým pádom by som platil za živnosť dobrovoľne odvody do ZP a do SP by som bol oslobodený pokiaľ by som neprekročil v živnosti ten 12nasobok min mzdy. Takto by to šlo aby som neplatil bualne odvody, či?
    veronikasad Ak tvoj príjem za rok 2016 prekročil limit pre povinnú registráciu v SP, táto ti zanikne až 30.6.2018. Takže rok prerušenia živnosti ti stačiť nebude
      zbaliť

    casper27 je offline (nepripojený) casper27

    casper27
    Keď Tvoje zamestnanie a podnikanie nebudú mať stret záujmov (hlavne konkurenčná doložka), tak si založ živnosť a po cca 1/2 roku uvidíš ako na tom si. Hlavne si nájdi dobrého účtovníka (inzeráty, net ale naj je odporúčanie od známych) a s ním konzultuj ďalšie kroky.

    Zamestnanec a zároveň podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.