Zavrieť

Porady

Dlžník v konkurze

Prajem všetkím príjemný deň.
Chcela by som si u vás overiť jednu vec. Názor na danú vec sú odlišné.
Ak sa dlžník dostane do konkurzu alebo do vyrovnania a veriteľ si neprihlási svoje pohľadávky v zákonom stanovenej lehote, je odpis závazku u dlžníka zdaňovaný?
Prosila by som aj odvolávku na prag., ktorý sa vzťahuje na tento príklad.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Otázka sa týka firmy, ktorá sa dostala do konkurzu. Prejdite priamo na príspevok č. 7 a nasl.
    .............................. netreba čítať ďalej
    odpoved je v ZDP, § 19, ods. 1
    h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky 1) bez úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
    1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu,
    2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,

    3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
    4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví,
    5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100% [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d)], § 20 ods. 17 a 19,

    i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,
    Naposledy upravil KEJKA : 06.07.06 at 08:58 Dôvod: nepochopenie otázky

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Kejka , ďakujem za odpoved, ale ja som sa pýtala opak . Nejde o pohľadávku ale o závazok. Odpis zo závazku či je u dlžníka ktorý spadol do konkurzu zdaňovaný. Jedná sa o príjem z odpisu závazku. Poradí ešte niekto?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Záväzok - ked odpíšeš, sa vždy zdaňuje. Teda s výnimkou prípadov, ked vieš preukázať, že náklady, ktoré si zaúčtovala pri zaúčtovaní záväzku, boli nedaňové. Napr. predpis úrokov, či pokuty, pričom tie náklady si mala ako pripočitateľnú položku.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Kejka prosím ťa a § 12 ods.1 písm.d) zákon o dani z príjmu môžeš sa naň pozrieť? Čoho sa to potom týka?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    domacnost
    Kejka prosím ťa a § 12 ods.1 písm.d) zákon o dani z príjmu môžeš sa naň pozrieť? Čoho sa to potom týka?
    pozrela som .....
    § 12
    Predmet dane
    (1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je
    a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
    b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
    c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy,40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
    ..............
    kde je d) ... ??

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    KEJKA
    pozrela som .....
    § 12
    Predmet dane
    (1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je
    a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
    b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
    c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy,40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
    ..............
    kde je d) ... ??
    Prepáč, urobila som preklep takže je to §13 ods.1 písm.d). Vzťahuje sa tento § na a.s., s.r.o.?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aha, bolo treba napísať dôraznejšie, že ide o firmu v konkurze a všetko treba posudzovať z tohto hľadiska....hm.
    ..........
    d) plynúce z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty 38) a z odpisu záväzkov pri konkurze a vyrovnaní vykonaných podľa osobitného predpisu, 38) vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze alebo vyrovnaní neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
    .....................
    nemám skúsenosť, len som odcitovala.
    Vychádza to tak, že v konkurze prebieha speňažovanie majetku, podľa uvedeného sú to príjmy oslobodené. Ale nech sa vyjadria skúsenejší.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Nepatrím medzi najskúsen., ale skúsim si vyjadriť svoj názor. Som presvedčená na 80%, že tento odstavec sa týka všeobecne s.r.o. a aj a.s. v konkurze. Presvedčená som preto lebo ak si všimnete ostatné odstavce a písmena vždy je tam spomenuté o čo ide a to bud o obce..alebo je tam odvolávka na §12 ods.3 v ktorom sú vymenované združenia, pol.strany, organiz.atd....Pri § 13 ods.1 písm.d) sa nespomína o ktoré ide a nie je ani odvolávka na §12 ods.3 ja si myslím, že to platí pre všetky organ., firmy PO - všeobecne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.