Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri uplatnení si nároku na vyplatenie členského vkladu a podielu do bytového družstva?

Rodičia v roku 1974 zaplatili do bytového družstva základný členský vklad vo výške 5000Kčs. V roku 2016 po písomnej žiadosti rodičov im bytové družstvo oznámilo, že v roku 2004 prevodom bytu do osobného vlastníctva bolo členstvo zachované, ale členský vklad bol už iba 1Sk, ktorú zaplatili v roku 2004. Pôvodný vklad 5000Kćs v liste ani nespomenuli a myslíme si, že máme nárok na tento vklad, ako aj vyrovnácí podiel.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Pravdepodobne pred prevodom bytu, bytov Zhromaždenie delegátov SBD tak rozhodlo, že prevodom bytu zostáva členský vklad len 1 Sk. U nás z 3 000 už len 500 Sk. Že tých 2 500 Sk. sme dostali v cene bytu?

    Vyrovnávací podiel, anuitu, úver od štátu? NIE! Tu sumu muselo SBD odviesť štátu. Asi je aj váš správca SBD, opýtaj sa toho.

    Doplnené na základe odkazov.

    Asi si ucho, isto!

    Bola taká doba, zakladali sa JRD. Tie tak nejak boli vzorom pre vznik SBD. Stavali sa prevažne štvorbytovky. Samozrejme, že členovia, ktorí sa rozhodli stavať sa dohodli ešte pred začatím, že budú spolunaživať a podieľať sa na výstavbe aj svojpomocne. To bolo tak nejak začiatkom šesťdesiatich rokoch minulého storočia. Neskôr to narástlo do obludných rozmerov. Začali sa stavať paneláky, kralikárny, aj s dvesto bytmi, sídliska, Petržalka. To už boli OSBD. Kto chcel družstevný byt, musel zložiť družstvom určený základný členský vklad. U vás 5 000 Kčs. A už len čakať, dostať sa do poradovníka na byt a postavenie budovy, domu v ktorom mu bol pridelený. No prišla nežná a veci sa začali meniť, štát rozbil nie len JRD, al aj OSBD. Zákonom 182/1993 umožnil nájomníkom družstevných bytov, jeho členom si byty previesť do osobného vlastníctva. Čo aj väčšina členov BD využilo, no družstvá prvažne zostali správcom bytových domov, ktoré boli pred prevodom bytov v jeho vlastníctve.

    Ak teda Zhromaždenia delegátov OSBD schválilo, že družstvo o členstvo sa im zachová predá byty svojím členom za členský vklad 5 000 Kčs. a za zachovanie členských práv v OSBD uhradia 1 Kčs. tak na adekvátnu hodnotu členského vkladu nemajú, nemáš nárok.

    OSBD dostalo na výstavbu bytu štátny úver. Jednorázovo z neho rodičia uhrdili 26 000 Kčs. V mesačnej úhrade uhrádzali v priebehu tridsiatich rokov anuitu, zbytok úveru. Priklad, 100 Kčs, za tridsať rokov 36 000 Kčs, takže štátu vrátili 62 000 Kčs.

    Ako znela otázka? Ahá? Ako postupovať ... Nepostupuj nijako!
    Naposledy upravil sito : 04.01.17 at 12:30
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marcott Ďakujem za odpoveď. V roku 2016 rodičia požiadali BD o vydanie osvedčenia o členstve v zmysle §-u 228 zákona č.513/1991 Zb. BD im napísalo, že členský podiel sa stal prevodom bytu do vlastníctva súčasťou hodnoty bytu. Ide o to, že rodičia zaplatili najprv členský vklad 5000Kčs a potom ďalších 26.000 Kčs ako členský podiel. BD priznalo v liste len členský podiel a to tých 26000Kčs. Tých 5000Kčs vôbec nespomína. Myslím si, že rodičia by mali požiadať o vyplatenie vkladu a vyrovnacieho podielu za obdobie od roku 1974 do 2004, kedy odkúpili byt . Otázka je, či to už nieje premlčané.
    sito Vložili 5 000 Sk. základný členský vklad. Po prevode zostalo členstvo za 1 Sk. Tých 26 000 Sk. bola jednorázová splátka štátneho úveru. Zbytok úveru a splácal v mesačných splátkach ako anuita. Ak anuita ešte nebola splatená, musela sa splatiť jednorázovo. Rok 1974, to už bola isto vyplatená.
    marcott Tá 1Sk nezostala, oni ju museli nanovo zaplatiť v roku 2004. Podľa mňa to znamená, že od roku 1974 do toho 2004 boli členmi a preto im malo BD vrátiť tých 5000Kčs a vyrovnací podiel za toto obdobie. Vo svojom liste BD týchto 5000Kčs ani nespomína.
    sito Doplnil som do odpovede.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa bytového zákona 182/1993 § 17 ods. 7 Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva člena bytového družstva, ktorý je jeho nájomcom, je člen povinný uhradiť bytovému družstvu ako cenu bytu nesplatený investičný úver s príslušenstvom pripadajúci na tento byt. Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú týmto zákonom dotknuté.7)

    Ak požiadali o prevod podľa zákona 42/1992, ten má v § 28a ods. 5 uvedené:
    "Prevodom družstevného bytu zaniká nárok na vrátenie členského podielu." V pôvodnom znení zákona to nebolo, lebo ten počítal s vyporiadaním majetku s družstvom úplne (prevody boli bezplatné, družstvo malo zaniknúť).

    Ak však zaplatili pri prevode základný vklad, znamená to, že naďalej zostali členmi družstva. Ak im teraz členstvo zanikne (napr. vystúpením), majú nárok na vyrovnávací podiel v zmysle § 233 a nasl. obchodného zákonníka, tiež pozri stanovy družstva. To je niečo ako nárok na zisk alebo zhodnotenie majetku družstva. Z 1Sk však veľa nezískajú, najmä ak družstvo nemá veľké zisky napr. z nájmu nebytových priestorov.

    § 233 obch.z.:
    (1) Pri zániku členstva za trvania družstva má doterajší člen nárok na vyrovnací podiel. ...

    Ako postupovať pri uplatnení si nároku na vyplatenie členského vkladu a podielu do bytového družstva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.