Zavrieť

Porady

Dostanem dôchodok,keď som nebol evidovaný na UP ?

Po revolúcii som mal problém nájsť si prácu. Samozrejme ako mladému mi bol nejaký úrad práce ukradnutý a tak som chodil po republike a niečo som si hľadal.Raz som robil,potom zasa nie... Spolu je to asi 8 mesiacov čo som nikde nepracoval alebo mi nechceli dať pracovnú zmluvu a pracoval som načierno.Bolo to v rokoch 1992-2000....Od roku 2000 mám stabilnú prácu a teraz neviem či nebudem mať problém za to obdobie,keď som vlastne nikde nebol evidovaný.... mám si to obdobie doplatiť,alebo mi aj tak dokážu vypočítať dôchodok ? Ešte mám čas na dôchodok,ale začínam si to vlastne teraz uvedomovať Ďakujem
11 komentárov     zbaliť
veronikasad Kolko máš rokov?
veronikasad Jooj, to máš do dochodku ešte veľmi ďaleko. Ak budeš do dovŕšenia dôchodkového.veku stále pracovať, tých 8 mesiacov ti moc chýbať nebude. Doplatiť si ich nemôžeš.
pavoli Aha,, ja sa iba bojím aby som nemal problémy pri dokladovaní . Údajne musím mať každý deň zaznamenaný aby som mal nárok na dôchodok ...samozrejme ak sa toho dožijem
veronikasad Nemusíš mať strach, nebudú problémy. V žiadosti bude uvedené nebol dôchodkovo poistený. Choď do sociálnej poisťovne, výbav si GRID kartu a cez ňu skontrolovať všetky obdobia dôchodkového.poistenia. Započítava sa ti aj doba štúdia na strednej, prip. aj vysokej škole.Moze sa ti to zísť aj v prípade prip.naroku na invalidný.dochodok
pavoli Ďakujem za odpoveď, trochu sa mi uľavilo...nad Grid kartou som aj rozmýšľal,že si ju vybavím ale nevedel som čo s tými nezapočítanými mesiacmi.
veronikasad S nezapocitanymi mesiacmi nič neurobis, nedá sa doch.poistenie doplatiť, keďže si nebol evidovaný... Nebudú ti nejak výrazne chybat
pavoli Takže už môžem v pokoji do smrti žiť
Katy a R veru sa zbytočne a predčasne netráp - lebo keď ty pôjdeš do dôchodku, ktovieaký bude dôchodkový vek?? ... a či vôbec ešte bude existovať SP ... však sa treba postarať - aby si mal terazky dobrý príjem (tým pádom aj vysoký OMB )
pavoli To je pravda...ale roky idú .. minule som oslavoval 20 a už mi ťahá na 50....
terezamaria 8 mesiacov alebo 8 rokov? Píšeš, že 1992 - 2000
pavoli mám 45rokov a zabudol som dopísať, že už vlastne mám odrobené cca 24 rokov a tých osem mesiacov nemám zdokladovaných
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podmienkou pre vznik nároku na starobný dôchodok je doba dôchodkoveho poistenia aspoň 15 rokov a dovŕšenie dôchodkoveho veku. Ak pracuješ od roku 2000, podmienku dvoch.poistenia už spĺňas.

    Výška SD závisí od celkovej doby doch.poistenia, priemerného osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    odporúčam zájsť na Sociálnu poisťovňu - dôchodkové, tam majú evidované roky, (prvý výpis je zadarmo), odsúhlas si to s nimi a povedia ti najlepšie, čo ešte môžeš urobiť

    Dostanem dôchodok,keď som nebol evidovaný na UP ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.