Zavrieť

Porady

Tvorba opravnej polozky k pohľadávke z preddavkovej faktury

V roku 2011 sme zaplatili zahranicnemu dodavatelovi preddavok 11700 eur, aby nam dodal potrebny material. Bohuzial sa stalo, ze tohto podnikatela zavrela policia a my sme nedostali ani peniaze ani material. Preddavok nam vsak od roku 2011 zostal na ucte 314. Akým spôsobom je mozne učet 314 v učtovnictve zrušiť?
Naposledy upravil accomody : 20.01.17 at 06:21 Dôvod: Zjednodušenie otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Odpis pohľadávky: 546/314. (ak môžeš zaúčtuj ešte do r. 2016- nech to vypadne z účtovníctva)
    V DPPO to bude pripočítateľná položka.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    accomody A teda, nemusi sa robit opravna polozka? Pretoze podla zakona o učtovnictve §68 odsek 5 odpis pohladavky mozem urobit az vtedy, ak predtym bola urobena opravna polozka k pohladavke.
    Jana S. Ja riešim podobný prípad a našla som v DÚPP 15/2016 v téme "Pohľadávky" na str.25 takúto vetuo daňových výdavkov sa nezahrnú opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam tvorené:-k pohľadávkam nezahrňovaným do príjmov, napr. pohľadávky z titulu úveru, pôžičky, preddavku....Takže tú opravnú položku asi netreba...
    Soňa K Opravné položky sa tvoria k pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do výnosov - v tom je ich logika, pri vzniku na 6, opravné položky alebo jednorázový odpis na 5 účet.
    accomody Ďakujem dievčata. Napadla mi ešte jedna vec. Ak nechcem, aby mi vo vykaze ziskov a strat odpis tohto preddavku spôsobilo zniženie zisku (kvôli banke), možem radšej ponižiť zisky minulych obdobi nasledovne: 428/314? A tym padom nebudem v danovom priznani robit ani pripočitatelnu položku?
    accomody Poprosim niekoho o odpoved, či je možne urobit zapis 428/314. Vdaka
      zbaliť

    Tvorba opravnej polozky k pohľadávke z preddavkovej faktury

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.