Zavrieť

Porady

RZD a iny prijem danovnika

Chcem sa uistit v 2 situaciach:

1. Danovnik ma pocas roka iny prijem (oprevadzkuje ako FO malu elektraren), ktory ale za cely rok neprevysi 500 eur.
Moze si v takom pripade poziadat o RZD a tento prijme vobec neuvadzat?

2. Danovnik predal po 8 rokoch byt. Kedze mu nevznika danova povinnost, nemusi tento predaj nikde uvadzat a rovnako si moze poziadat o RZD, ak ma prijem len zo zamestnania?

Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ten druhý bod je jasný
    k 1. - ak má oprávnenie na podnikanie - tak to nemôžeš zaradiť do §8, ja by som to zaradila ako podnikanie podľa osobitného predpisu. (§6)
    A ešte - aj ak by si uvažovala o § 8 - tak tam sa neberie rozdiel medzi príjmami a výdavkami - ale celkový príjem nesmie presiahnuť 500 eur (aj s prípadným príjmom z § 6odst 3 v súčte - výdavky potom pomerom)!
    Naposledy upravil Katy a R : 23.01.17 at 09:25

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    1. Tu nie som si istá. Neviem na základe čoho sa prevádzkuje malá elektráreň a či si sú nejaké zmluvy na odber energie. Či sa to dá posúdiť ako príležitostný príjem.

    2. Daňová povinnosť nevzniká, lebo príjem je od dane oslobodený. Takže kľudne RZD.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Dakujem
    Zmluvy su, ale ako FO, maju potvrdenie o opravneni podnikat v energetike podla zakona o energetike (vyroba elektriny z ekologickych zdrojov)
    Ak by neslo RZD, musi to byt na DP typu B a ked sa tam daju prijmy a vydaje a celkovo nebude rozdiel vacsi ako 500 eur, bude sa to danit? A do akej kolonky ich dat na DP?
    Jarka 1 Keď som prešla riadky v DP B, tak mne vychádzajú dve možnosti.
    1. § 6 riadok 6 - tu asi netreba mať pridelené DIČ, alebo
    2. § 8 riadok 13

    Prikláňam sa k § 6, v prípade, že sa sem uvádza aj príjem bez pridelenia DIČ
    Jarka 1 Na stránke fin. správy som našla:

    Príjmy z podnikania

    Medzi príjmy z podnikania (§ 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov) daňovník zaradí príjmy:

    z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva (napr. samostatne hospodáriaci roľník, vykonávajúci činnosť na základe osvedčenia vydaného v súlade so zákonom č. 105/1990 Zb. [nové okno],
    zo živnosti (živnostník vykonávajúci činnosť na základe živnostenského oprávnenia v súlade so zákonom č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní [nové okno] )
    z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov (napr. notár, daňový poradca, audítor, exekútor, súkromný lekár, veterinár, fyzická osoba prevádzkujúca fotovoltaickú elektráreň)
    spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti
    ivka70 Dakujem ,to bude ono, z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov... super
    veronikasad Ivka, píšeš o rozdiele príjmov, § 9 odst. 1 písm. g hovorí o úhrne príjmov ...
    ivka70 Myslela som rozdiel medzi prijmami a vydavkami ...
      zbaliť

    RZD a iny prijem danovnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.