Zavrieť

Porady

pokladňa v zahraničnej mene-mínusový zostatok v EUR

Čo mám urobiť pri zostavení účt.závierky v prípade, že mám zostatok v pokladni v zahran.mene /HUF/ v EUR mínusový stav,/ hoci v HUF je plusový/, ktorý vznikol značnými rozdielmi v kurzoch medzi vystavením a úhradou faktúry.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    El Cid je offline (nepripojený) El Cid

    El Cid
    Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, vznikajú kurzové rozdiely z ocenenia položiek majetku a záväzkov, ktoré účtovná jednotka podľa § 4 ods. 7 zákona o účtovníctve musí účtovať v eurách aj v cudzej mene, t. j. pri:

    základnom imaní, pohľadávkach, záväzkoch, podieloch, cenných papieroch, derivátoch, ceninách a peňažných prostriedkoch,
    opravných položkách, rezervách a technických rezervách (ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene),

    a účtujú sa na príslušných účtoch majetku a záväzkov, vrátane účtov časového rozlíšenia a opravných položiek a rezerv, so súvzťažným zápisom:

    na ťarchu účtu 563 – Kurzové straty alebo
    v prospech účtu 663 – Kurzové zisky,
    *Zostatok peňazí v cudzej mene sa prepočíta kurzom NBS k poslednému dňu účtovného obdobia a rozdiel oproti pôvodnej sume (EUR) je kurzový rozdiel:
    Kurzový zisk 211/663
    Kurzová strata 563/211

    Ospravedlňujem sa, až teraz som si všimla odpovede pod reklamou áno je to správne
    Naposledy upravil El Cid : 03.02.17 at 04:55
    Mayline Ďakujem za reakciu, toto som čítala, ale neviem, či môže byť ten stav mínusový, ako vyšiel a teda aj keď ho ocením ku dňu závierky kurzom z toho dňa, zostane mínusový?

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    1. Účtovníctvo na Slovensku sa vedie v mene Euro a cudzie meny sa prepočítavajú kurzom podľa Zákona o účtovníctve a podľa Postupov účtovanie.
    2. Stav pokladne nemôže mať mínusový zostatok.
    Podľa týchto dvoch bodov treba zostatok v pokladni cudzej meny upraviť o kurzové rozdiely.
    Mayline Neviem,či tomu dobre rozumiem, ale v praxi to znamená, že ak mám konkrétne zostatok pokladne 74 425,85 HUF a v EUR -20,65. prepočítam sumu 74 425,85 kurzom z 30.12.2016 ktorý bol 309,83 , teda 74 425,85 : 309,83 = 240.21 EUR a potom zaúčtujem v prospech účtu 663 kurzový zisk oproti účtu 211 v sume 240,21 a zostatok pokladne v EUR bude 219,56 EUR?

    pokladňa v zahraničnej mene-mínusový zostatok v EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.