Zavrieť

Porady

Zmenárenská činnosť

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať - účtuje tu niekto zmenáreň? Zaujíma ma aspekt DPH. Nákladom je vlastne suma vynaložená na nákup valút, ako som pochopil - suma sa nezahŕňa do DPH, ako poštovné. Výnosom je suma za predaj valút - oslobodené od dph. Čiže sa používa koeficient. A čo s poplatkom za zmenárenskú činnosť? Vstupuje do dph na výstupe?

Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Podľa mňa je zmenárenská činnosť oslobodená od dane a preto je potrebné prepočítavať koeficientom.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    janci10
    Dobrý deň,

    chcel by som sa spýtať - účtuje tu niekto zmenáreň? Zaujíma ma aspekt DPH. Nákladom je vlastne suma vynaložená na nákup valút, ako som pochopil - suma sa nezahŕňa do DPH, ako poštovné. Výnosom je suma za predaj valút - oslobodené od dph. Čiže sa používa koeficient. A čo s poplatkom za zmenárenskú činnosť? Vstupuje do dph na výstupe?

    Za odpoveď ďakujem.
    Poplatky su podľa mna vynos zo zmen. č. § 39/1/j a ak budete robiť len zmenarensku činnosť nebudete použivať K, lebo ten bude nula ale vaše vstupy z tejto činnostibudú bez naroku na odpočet .

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede, bohužiaľ, robíme aj činnosti, ktoré nie sú oslobodené podľa § 28 - 41, čiže koeficient budem musieť vypočítavať.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    janci10
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede, bohužiaľ, robíme aj činnosti, ktoré nie sú oslobodené podľa § 28 - 41, čiže koeficient budem musieť vypočítavať.
    Rozumiem, len som chcela naznačiť, že keď napr. budete mať prenajatý priestor s DPH, kde budete mať len tú zmenáreň, tak z tej fa nebudete mať nárok na odpočet vôbec a nie koeficioentom. A naopak z činností neoslobodených budete mať nárok plný. Len spoločné Fa pre obe činnost budete koeficientovať.

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Aha, veľmi pekne ďakujem za túto informáciu, našťastie v tých prenajatých priestoroch vykonávame aj činnosť neoslobodenú od DPH, čiže dph s koeficientom sa uplatniť môže.

    Zmenárenská činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.