Zavrieť

Porady

Odpis nevymáhateľnej pohľadávky v PÚ

Mám pohľadávku v účtovníctve od 2012 v hodnote 1200 €. Firma bola vymazaná z obchodného registra v roku 2016, čo som sa dozvedela iba teraz. Na moje upomienky nikdy neodpovedala. Môžem túto pohľadávku odpísať? Čo k tomu je treba priložiť? Ďakujem Vám za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    1. Predpokladám ,že ide o obchodnú pohľadávku vlastnú ("neuhradenú faktúru")
    2. Predpokladám podvojné účtovníctvo

    Podľa mňa ju môžeš daňovo účinne odpísať.

    Prečo? Podľa ZDP ak je možné tvoriť OP k pohľadávke, potom ju aj môžeš odpísať (§ 19 odst 2.r.)
    OP je podľa §20 odst 14 možné tvoriť k nepremlčanej pohľadávke. Tvoja pohľadávka bola premlčaná až v roku 2016, t.z. deň pred premlčacou lehotou si mohla účtovať odpis.
    Ak by premlčanie bolo kratšie (3 roky - občiansky z.), potom existuje podpora v § 17 odst 29 a síce: V roku 2015 som zabudla účtovať o opravnej položke aj keď mi to zo smernice a zákonov (účtovných) vyplýva. A teda v roku 2016 zúčtujem opravu nákladov roku 2016 - zaúčtujem opravnú položku (547/391). A následne pohľadávku k 31.12.2016 vyradím (391/311)

    Súvisiace:
    Podľa Obch. Zákona všeobecná premlčacia lehota: 4 roky (§ 387 a násl. a § 397)

    Zákon o dani z príjmov:
    § 19 odst 2 - Daňové výdavky ktoré možno uznať podľa tohoto zákona ....
    ...
    r) odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14 a príslušenstva k pohľadávke do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 22,

    a § 20 (hovorí o nepremlčaných pohľadávkach):
    (14) Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov,102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcej sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako
    a) 360 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
    b) 720 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
    c) 1 080 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.

    a § 17 odst 29
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15. Daňovník môže takýto postup uplatniť len vtedy, ak za príslušné zdaňovacie obdobie nezaniklo právo na vyrubenie dane.34)

    K oprave chýb minulých období je pokyn:
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...k_opr_chyb.pdf
    K odpisu pohľadávok existoval pokyn:
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...ohladaviek.pdf

    El Cid je offline (nepripojený) El Cid

    El Cid
    ako nedaňový výdavok, je to premlčaná nevymožiteľná pohľadávka-priložiť výpis z OR
    koeficient vymožiteľnosti =0

    § 68 odst. 5) zák. o účt. Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania.
    Odpis pohľadávky, ku ktorej nebola tvorená opravná položka sa účtuje :
    hodnota pohľadávky 546 /311,378 a i.

    Ak veriteľ zistí, že dlžník bol vymazaný z obchodného registra ex offo, pohľadávku nemôže odpísať podľa § 19 ods. 2 písm. h), pretože ZDP takýto dôvod odpisu nepozná

    Ak daňovník v minulosti netvoril opravnú položku k pohľadávke, ktorá je v čase odpisu už premlčaná, daňovník nemôže uznať odpis takejto pohľadávky do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. r) zákona o dani z príjmov.

    Ja som sa do toho zamotala dosť osobne:
    Prevzala som účtovníctvo v roku 2016, teda externe účtujem pre spoločnosť od 01.01.2016.
    Pohľadávka , ku ktorej nebola tvorená OP , bola splatná 12.03.2012. Dlžník bol vymazaný z OR v r.2014 .
    DP PO za rok 2015 bolo bývalým externým účtovníkom podané 30.03.2016 spolu so schválenou účtovnou závierkou , schválená 29.03.2016 . Doklady za rok 2015 som dostala v priebehu apríla 2016.
    Mne z toho vyplýva, že ak som na chybu prišla až v júni 2016, pohľadávka sa stala premlčanou po 4 rokoch 12.03.2016, nemôžem vytvoriť OP ako chybu minulých účt. období a zároveň pred premlčaním daňovo odpísať . Bola premlčaná pred schválením ÚZ za rok 2015, veriteľ ju neprihlásil počas zverejnenia likvidácie spoločnosti v OV, a potom, ak by som to urobila veľmi „šalamúnsky“, OP –oprava chýb 2015 a odpis najneskôr do 11.03.2016, tak by som musela prečíslovať ID a všetky KV DPH spätne , lebo budú mať nesprávne číslované doklady, napr. samozdanenie . Zdá sa mi, že ak by to bolo možné takto jednoducho spätne, tak by nebola premlčaná žiadna pohľadávka .
    Mýlim sa alebo takto spätne to už naozaj nie je v poriadku ? ďakujem
    Naposledy upravil El Cid : 09.02.17 at 10:47 Dôvod: doplnenie otázky

    Odpis nevymáhateľnej pohľadávky v PÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.