Zavrieť

Porady

Postúpenie pohľadávky v jednoduchom účtovníctve

Je pravda, že ak postúpim pohľadávku za 50 % jej hodnoty, musím zdaniť plných 100%?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Merika2 A čo DPH z postúpených faktúr?
    Soňa K Postúpenie nie je dodanie.
    Merika2 No ja som z tých faktúr uhradila DPH a teraz mám dať do základu dane plnú sumu z vystavených faktúr aj s DPH?
    Merika2 Asi som blbá, ale nedáva mi to logiku... takže mám platiť daň z príjmu aj z hodnoty DPH? ... zaplatila som DPH daňovému úradu a ešte mám z DPH platiť daň z príjmu daňovému úradu?
    Merika2 Našla som Pokyn DRSR, citujem:
    Pri uplatňovaní § 17 ods. 12 ZDP je potrebné vychádzať zo skutočnosti, že súčasťou
    hodnoty pohľadávky (o ktorú sa upraví základ dane alebo daňová strata) je DPH, s výnimkou
    platiteľa DPH, ak tento postúpi, vloží alebo vyradí z účtovníctva alebo z evidencie podľa § 6
    ods. 10, 11 alebo 14 ZDP (ďalej len „evidencia“) vlastnú pohľadávku. V takomto prípade sa
    pri uplatnení cit. ustanovenia vychádza z hodnoty pohľadávky bez DPH, ktorú je platiteľ DPH
    povinný platiť podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších
    predpisov.
    Koniec citácie.
    Podľa tohto by DPH nemala ísť do základu dane. Alebo sa mýlim? Je to totiž pokyn z roku 2009.
    Soňa K Par. 6 ods. 10, 11, 14 hovorí o výdavkoch daňovníka, ak vychádzame z režimu dodanenia pohľadávok pri ukončení podnikania, ktoré sa dodaňujú v hodnote, na ktorú sú vystavené, tak aj pri postúpení by to mala byť hodnota s DPH. Nakoniec aj v podvojnom účtovníctve sa tvoria daňové OP z celkovej hodnoty bez ohľadu na to, že z nich bola platená DPH. Skús zavolať na FS a potom napíš, čo Ti povedali.
      zbaliť

    Postúpenie pohľadávky v jednoduchom účtovníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.