Zavrieť

Porady

Ako podať daňové priznanie? - Príjem z autorskej zmluvy počas platenej predĺženej rodičovskej dovolenky (nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa).

Dobrý deň,

s jedným internetovým portálom mám uzatvorenú zmluvu o tvorbe autorských článkov, pričom odmena nie je platiteľom zdaňovaná. V dohode o nezdaňovaní autorských odmien je uvedené nasledovné:

"V zmysle zákona č. 253/2015 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uzatváram túto dohodu s platiteľom o neuplatňovaní dane vyberanej zrážkou podľa paragrafu 43 ods. 14 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, t.j. budem si tieto príjmy zdaňovať sám prostredníctvom daňového priznania."

Bolo mi povedané, že tento príjem z autorskej zmluvy patrí pod príjmy z paragrafu 6 ods. 2 písmeno a. Tiež mi bolo povedané (až nedávno), že je potrebná registrácia na daňovom úrade za účelom pridelenia DIČ-a.

Bohužiaľ, neporadilo sa mi z internetu vyčítať, ako mám pri podávaní daňového priznania postupovať. Celkový príjem od januára do decembra 2016 predstavuje sumu 2800€. Keďže som na platenej predĺženej rodičovskej dovolenke, nie som platiteľom zdravotného poistenia.

Budem vďačná za každú radu.
Ďakujem, Barbora
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako podať daňové priznanie? - Príjem z autorskej zmluvy počas platenej predĺženej rodičovskej dovolenky (nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.