Zavrieť

Porady

Vydavky za prenajom nehnutelnosti (ak este nie je postavena)

Dobry den, poprosil by som o radu:
Som fyzicka osoba nepodnikatel a mam uz pridelene DIC z DU (nakolko prenajimam 1 byt v osobnom vlastnictve).
V roku 2016 som si prenajal pozemok od pravnickej osoby na obdobie 99 rokov, ktore som v roku 2016 aj vyplatil. V roku 2016 som sucasne z banky dostal hypotekarny uver. V roku 2017 na tomto pozemku mi bude postaveny dreveny zrub, ktory chcem nasledne taktiez prenajimat. Moja otazka znie:
- ak tuto nehnutelnost (zrub) zaradim do obchodneho majetku, mozem si uz v Danovom priznani za rok 2016 uplatnit uroky z hypoteky, ako vyplateny najom na 99 rokov, resp. vydavok za pripravu projektu a pripravne prace na stavbu zrubu?

Dakujem za kazdu radu.
Patrik
Naposledy upravil Patrik1 : 19.02.17 at 18:29
5 komentárov     zbaliť
Mila123 áno ale iba formou odpisu, ale ten sa realizuje až po zaradení nehnuteľnosti do OM ....teda iba teraz odkladať doklady a počkať kedy budete mať kolaudáciu za sebou.......
Patrik1 Dakujem za odpoved. Odpis nehnutelnosti (40 rokov) mi je jasny, jednorazovy odpis ostatnych poloziek - uroky, projekt, prenajom atd. budem si uplatnovat az v DP za rok 2017 (napriek tomu, ze to bolo v r. 2016)? Dakujem.
veronikasad Výdavkami súvisiacimi s obstaraním pozemku si chceš znížiť základ dane z prenájmu bytu?
Patrik1 Ospravedlnujem sa, zabudol som uviest, ze aj ten ZRUB chcem po vystaveni prenajimat - ten byt som spomenul preto, ze uz na DU mam DIC, cize som registrovany (to len preto, aby mi niekto nezacal vysvetlovat, ze sa musim najprv zaregistrovat a poziadat o DIC). Byt so zrubom samozrejme nesuvisi, sorry.
Consultix "Jednorazovy odpis ostatnych poloziek" nema oporu v zakone. Vsetky naklady suvisiace s vystavbou (pocnuc projekmi, konciac poplatkom za kolaudacne rozhodnutie| vstupuju do obstaravacej ceny a nasledne do odpisov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Vydavky za prenajom nehnutelnosti (ak este nie je postavena)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.