Zavrieť

Porady

Je toto nesprávne účtovanie DPH zo zahraničia?

Dobrý deň, potrebovala by som potvrdiť, resp.vyvrátiť, správnosť účtovania zahraničnej DPH, ktorú žiadame vrátiť z ČŠ EU. Je chyba, ak neúčtujem v priebehu roka na účty 548/648? Ide väčšinou o PHM, príp.mýto a parkovné.
1) Šofér dostane zálohu pred cestou: 335.../211
2) nákup v zahr. (vyúčtovanie ZPC): 501..(bez DPH)/335...
378..(DPH-anaytika podľa štátu)/335...
3) na konci roka požiadam o vrátenie DPH z čl.štátov ...bez účtovania-zostatky na 378..A. V niektorých štátoch to býva čiastka len 100-200€/rok. Ak vyskočí vyššia suma, požiadame aj po polroku, ak je nižšia, zaúčtujem na konci roka 548/378
4) v nasledujúcom roku prídu vratky: 221/378..A.
V prípade, ak sa nevráti celá žiadaná suma, zaúčtujem na 548 ako nedaňový náklad.
...je to možné aj takto? Vopred ďakujem za názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ja účtujem celý rok na 548 a s analytikou podľa jednotlivých štátov. Na konci roka zisťujem, či sme prekročili sumu 50 EUR a zaúčtujem na 378/648 ....
    v Prípade, že mi niektorú DPH nevrátia (nie všetkú DPH vracajú) dávam ju do nákladov v tom roku, kedy mi ju nevrátili. Ale je pravda, že u nás sú to smiešne sumy a žiadosť na vrátenie DPH je úplna byrokracia, pretože to čo nám vrátia z veľkej časti použijeme na zaplatenie služby za vyžiadanie DPH :-) Myslím si, že mali dvihnúť sumu DPH aspoň na 100 EUR, inak sa to firmám nevypláca a majú so zahraničnou DPH iba papierovačky bez úžitku ......
    VílaAmélia Ja účtujem celý rok aj DPH do nákladov (501, 518), na konci roka uplatnenú DPH 378/501 (518). Nevrátenú DPH potom na 548. Auditor nemá nič proti.

    Je toto nesprávne účtovanie DPH zo zahraničia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.