Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka?

Dobrý deň,chcel by som sa spýtať na odpočitateľnú položku na daňovníka a manželku.V roku 2016 som mal príjem zo závislej činnosti 01- 09.2016,od 10-12.2016 som bol na PN po úraze.V potvrdení od zamestnávateľa mám odpočítateľnú položku 2852,46EUR za 9 mesiacov.Pri vypĺňaní DP mi automaticky vyplní sumu 3803,33EUR.Je táto suma správna?Mám si teda uviesť do príjmov aj nemocenskú dávku za 10-12.2016?Akú odpočítateľnú položku si mám uviesť na manželku keď bola od 01-06.2016 na rodičovskom príspevku od 07-09 ako osoba celodenne a riadne starajúca sa o dieťa vo veku do šiestich rokov(nemám nárok na odpočítateľnú položku) a od 10-12 prihlásená na úrade práce,ako uchádzač o zamestnanie?Môžem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku za prvých 6 mesiacov pokiaľ som pracoval,alebo aj za zvyšné 3 mesiace keď som bol na PN!
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za seba nás nárok na celoročnú NCZD. Na manželku si môžeš uplatniť do mesiaca v ktorom dieťa dovŕšilo 3 roky veku a obdobie evidencie na Úrade práce. Dopln dátum narodenia dieťaťa. Odkedy je manželka evidovaná na UP a či poberá dávku v nezamestnanosti

    Máš nárok na NCZD na manželku za obdobie 01-06/2016 a 11.12/2016, teda za 8 mesiacov.

    Pomernú časť vypočítas:
    Ročná NCZD - vlastný príjem manželky/12*8.

    Do vlastného príjmu manželky zahrnies dávku vyplatenú zo SP do 31.12.2016
    Naposledy upravil veronikasad : 07.03.17 at 13:23 Dôvod: doplnenie odpovede
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ľuboš-13 malý sa narodil 30.06.2013 a manželka bola evidovaná na UP od 03.10.2016.Mám si uviesť do príjmov aj nemocenskú dávku za 10-12.2016?Potvrdenie zo SP mám.Ďakujem za odpoveď!
    kn-alka https://podpora.financnasprava.sk/21...man%C5%BEelaky
    veronikasad Prečo nemocenskú dávku, nepoberali dávku v nezamestnanosti?
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    1. odp.položka na seba je VŽDY 3803,33
    2. odp.položka na manželku: 3803,33 - jej príjmy / 12 * 9 (ak bola na úrade práce presne od 01.10.)
    Keďže bola evidovaná od 03.10.: 3803,33 - jej príjmy /12 * 8
    3. nemocenská dávka pre teba NIE je zdaniteľným príjmom
    Naposledy upravil kn-alka : 07.03.17 at 13:30
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Bola evidovaná až od 3.10
    Ľuboš-13 1.10.2016 bola sobota preto jej to dali až od pondelka 03.10.2016,ale to je jedno aj keby to bolo na manželku len 8 mesiacov,
    aj tak mi musia vrátiť celý zaplatený preddavok.
    Ďakujem
    veronikasad Dopln výšku hrubého príjmu, zaplateného poistné a dane
      zbaliť

    Odpočitateľná položka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.