Zavrieť

Porady

predaj majetku po predčasnom ukončení lízingu

Ahojte poraďáci,

mám nasledovnú otázku. Predčasne sme ukončili lízing automobilu a následne sme auto predali. Na základe faktúrky som ho zaevidovala na 042 a chcem sa opýtať, či je možné zúčtovať 541/042 alebo ho musím zaevidovať do majetku (aj keď transakcie sa zrealizovali v ten istý deň, čiže sme ho ani deň nevlastnili???) 022/042 , v podstate by to bolo plus mínus ten istý deň....
vopred ďakujem za vaše reakcie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    balala
    Ahojte poraďáci,

    mám nasledovnú otázku. Predčasne sme ukončili lízing automobilu a následne sme auto predali. Na základe faktúrky som ho zaevidovala na 042 a chcem sa opýtať, či je možné zúčtovať 541/042 alebo ho musím zaevidovať do majetku (aj keď transakcie sa zrealizovali v ten istý deň, čiže sme ho ani deň nevlastnili???) 022/042 , v podstate by to bolo plus mínus ten istý deň....
    vopred ďakujem za vaše reakcie
    Ak šlo o leasingovú zmluvu uzavretú po 1.1.2004, v zmysle § 30a ods. 7 Postupov PÚ mal byť automobil zaevidovaný na účet 022 už v deň jeho prevzatia od prenajímateľa.
    Ak šlo o tzv. starý leasing (do 31.12.2003), podľa môjho názoru pri okamžitom predaji takto obstaraného automobilu postačí účtovanie 541/042, keďže v ustanovení § 35 ods. 1 Postupov PÚ o obstarávaní DHM sa uvádza:" Na účte 042...sa účtuje obstarávaný dlhodobý majetok...do času jeho uvedenia do užívania..". A žiadne ustanovenie nezakazuje predávať obstarávaný hmotný majetok.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    jedná sa o starý lízing...
    ďakujem za odpoveď, myslela som, že postačí 541/042...

    predaj majetku po predčasnom ukončení lízingu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.