Zavrieť

Porady

Nákladné auto v JU

Ako je to s nákladným autom v JU? SZČO kúpil autá na lízing, pre vlastné potreby, teda nie pre poskytovanie prepravy iným, aké doklady musia byť v účto? Stačí len kniha jázd?Ide o autá dve, jedno do 3,5t, druhé do 12t. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivti
    Ako je to s nákladným autom v JU? SZČO kúpil autá na lízing, pre vlastné potreby, teda nie pre poskytovanie prepravy iným, aké doklady musia byť v účto? Stačí len kniha jázd?Ide o autá dve, jedno do 3,5t, druhé do 12t. Ďakujem.
    Musíš auta zaradiť do obchodného majetku firmy. Účtovať mesačné splátky, samozrejme rozučtované na splatku istiny, finančnéj služby, prípadne poistenia. Na konci roka odpis. Musíš zaplatiť cestnú daň, aby si mohla účtovať horeuvedené veci.
    Ale otázka je či to kupoval na firmu, alebo ako občan, ale zrejme na firmu. Musí zakúpiť dialničnú známku, nakoľko nákladné auta nad 3,5 t musí mať tieto nálepky aj na cestách I. triedy.

    ivti je offline (nepripojený) ivti

    ivti
    A stačí viesť len knihu jázd? V tom väčšom aute sa nachádza digitálny tachograf, potrebujeme ho kvôli účtovníctvu alebo kvôli čomu?Ďakujem.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ivti
    A stačí viesť len knihu jázd? V tom väčšom aute sa nachádza digitálny tachograf, potrebujeme ho kvôli účtovníctvu alebo kvôli čomu?Ďakujem.
    ivti, digitálny tachograf sa používa na skontrolovanie trasy jazdy, kadiaľ vodič išiel. Pre účtovníctvo to nemá význam, akurát pre vedenie KJ, vie presný počet km ako jazdil. Ale zatial nikto nechápe, prečo tie autá kupoval do firmy a používať ich bude súkromne. Pokiaľ nenapíšeš "polopate" čo máš za úmysel, tak je ťažko radiť...
    Pekný večer...

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ale ak autá nepoužíva pre firmu, tak SZČO si môže kontrolovať "najatých" šoférov kadial jazdili oproti tomu kam boli poslaní. Inak KJ pri súkromnom používaní netreba, ale potom keď sa nepoužívajú na firemné účely, tak by mali tie autá niekde na dvore stáť. Je to z Tvojej strany zahmlené tajomným rúškom.
    Pekný večer...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Myslím, že zadávateľ otázky mal na mysli, to, že nebude poskytovať prepravu iným, bude prepravovať iba svoj tovar, či materiál.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Paula
    Myslím, že zadávateľ otázky mal na mysli, to, že nebude poskytovať prepravu iným, bude prepravovať iba svoj tovar, či materiál.
    Tak potom treba KJ ako pre firemné vozidlo a všetko čo s tým súvisí

    ivti je offline (nepripojený) ivti

    ivti
    Je to presne ako uviedla Paula, auto sa používa len na vlastné firemné účely, na prepravu firemných vecí, súkromne nie.
    Čo sa myslí tým: "KJ a všetko čo s tým súvisí"?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ivti
    Zaujímalo ma, čo sa myslí tým "a všetko čo s tým súvisí"
    Kniha jázd by mala obsahovať napr:
    - meno vodiča,
    - dátum jazdy,
    - účel jazdy,
    - počet najazdených km,
    - odkiaľ - kam - kedy (časový údaj),
    - režim jazdy,
    - čerpanie PHM a pod.
    Následne na to nadväzuje vyúčtovanie spotreby PHM, vykázanie spotreby, nadspotreby ...

    Takže napríklad toto s tým súvisí.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Chcela by som sa spýtať, kúpili sme na nákladné auta monitoring, teda mi z počítača vytlačí knihu jázd za celé obdobie ako potrebujem, doteraz mi vypisovali stazky a podľa toho som robila aj diéty, myslíte, že by to stačilo keby som si vytlačila knihu jázd a šoféri by už nevypisovali jazdy, ale len tú prvú stranu, aby sa vedelo, čo sa prepravovalo a aj o aké auto sa jedná, šofér a pod. Ďakujem.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Adula Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať, kúpili sme na nákladné auta monitoring, teda mi z počítača vytlačí knihu jázd za celé obdobie ako potrebujem, doteraz mi vypisovali stazky a podľa toho som robila aj diéty, myslíte, že by to stačilo keby som si vytlačila knihu jázd a šoféri by už nevypisovali jazdy, ale len tú prvú stranu, aby sa vedelo, čo sa prepravovalo a aj o aké auto sa jedná, šofér a pod. Ďakujem.
    Áno, vygenerovaný záznam o prevádzke MV a zadané údaje 1. strany postačia.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Ďakujem veľmi pekne. Lebo to monitorovanie sa platí, tak prečo to neuľahčíť, aj mne, takisto aj šoférom. ďakujem ešte raz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.