Zavrieť

Porady

Osobný automobil a DPH

Ak kúpim nový osobný automobil zo štátov EÚ a využívam ho na podnikanie ako autopožičovňa, tzn. mám nárok na odpočet DPH, do ktorých riadkov daňového priznania uvádzam povinnosť DPH a odpočet DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ZD z daňovej povinnosti riadok 04 a súčtový riadok 01.
    Daň z nadobudnutia tovaru riadok 02 a súčtový 13.

    Odpočítanie dane uplatnenej pri nadobudnutí riadok 16.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    jued
    Ďakujem pekne. A v akých prípadoch sa vypĺňa riadok 09 a 10 a riadok 15?
    Máte to v tlačive DP aj uvedené. Je tam odvolávka na § 69. Týka sa prenosu daňovej povinnosti (reverse charge), kde ste osobou povinnou platiť daň. Dotknuté odseky § 69 sú:

    § 69
    Osoby povinné platiť daň
    správcovi dane

    (2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    (3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

    (4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

    (9) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7, ktorej je dodaný tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f), je povinný platiť daň pri tomto tovare, ak je dodaný z iného členského štátu zahraničnou osobou.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ešte by som sa chcela opýtať akým kurzom mám prerátať faktúru za kúpu vozidla, ak:
    - zálohová faktúra bola vystavená 06.04.2006
    - úhrada bola vykonaná 10.04.2006
    - daňový doklad - faktúra bola vystavená 13.04.2006
    - CMR je zo dňa 12.04.2006.

    Vopred ďakujem za pomoc.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    jued
    Ešte by som sa chcela opýtať akým kurzom mám prerátať faktúru za kúpu vozidla, ak:
    - zálohová faktúra bola vystavená 06.04.2006
    - úhrada bola vykonaná 10.04.2006
    - daňový doklad - faktúra bola vystavená 13.04.2006
    - CMR je zo dňa 12.04.2006.
    Odpoviem na DPH:
    Ak bol tovar dodaný 12.4.2006 (podľa CMR) a faktúra za dodávku tovaru vystavená 13.4.2006, daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry a teda k jej prepočtu použijete kurz z tohto dňa.

    Osobný automobil a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.