Zavrieť

Porady

Použitie kurzu

Prečítala som si asi všetky príspevky ale aj tak tomu nerozumiem.

Vystavujem faktúru tuzemskému odberateľovi v EUR.
Dátum dodania služby je 29.06.2006.
Dátum vystavenia faktúry je 10.07.2006.

Ktorý dátum je ten správny na určenie kurzu a následný prepočet DPH?

A kde to konkrétne nájdem v zákone?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zo zákona o dani z pridanej hodnoty:

    § 26
    Prepočet cudzej meny
    a zaokrúhľovanie dane



    (1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

    Daňová povinnosť vám vzniká dátumom dodania, čiže použijete kurz platný v deň dodania.


    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    monika-s
    Prečítala som si asi všetky príspevky ale aj tak tomu nerozumiem.

    Vystavujem faktúru tuzemskému odberateľovi v EUR.
    Dátum dodania služby je 29.06.2006.
    Dátum vystavenia faktúry je 10.07.2006.

    Ktorý dátum je ten správny na určenie kurzu a následný prepočet DPH?

    A kde to konkrétne nájdem v zákone?
    Nenapisali ste, ci od neho aj pozadujete uhradu v CM. Ak ano tak potom ako je uvedene vyssie.AK nie tak to nesuvisi so zak o DPH ale s dohodou,

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A ešte doplním, že daň musí byť uvedená vždy v slovenských korunách aj v prípade, že faktúra na tuzemskú dodávku znie na cudziu menu.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Odpoved na SS:
    myslela som to tak, bežne sa to stáva, že dostaneme Fa v CM, ale platíme v SK, prepočítanú v SK, pretože pri objednávke sme sa dohodli na konkrétnej cene v CM (napr. cena za PC je 100EUR a kurz ku ktorému dňu sa má robiť prepočet je dohodnutý na napr. deň vystavenia Fa, pričom to môže byť aj iný deň a nemusí to byť ani kurz NBS) Na fa je uvedená cena v EUR a cena v SK 100x kurz ku dňu vystavenia.
    A vtedy to nemá nič s prepočtom podľa zákona o DPH ale podľa dohodnutého kurzu.
    Ked však požadujete aj platbu v CM, vtedy postupujete podľa príspeku, ktorý uviedla Janka A vyššie. Dohodnutú sumu PC na 100 EUR musíte prepočítať kurzom ku dňu dodania a vyčísliť na Fa v Sk.

    učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

    t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac učiteľka
    Dobrý deň, ja som si tu tiež najskôr prečítala príspevky a mám takúto otázku. Keď odnikateľ nakúpil v ČR naftu do služob. auta v hotovosti ako budem postupovať? Prepočítať platným kurzom v ten deň a čo s DPH? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.