Zavrieť

Porady

szco na rodicovskej dovolenke ma prijem, bude platit zdravotne odvody+nczd na manzelku v DP

Zo zivnosti za rok 2016 mam prijem 2000eur, odvody do zdravotnej za rok 2016 som platila 562eur. Kedze som mala nizsi prijem ako 15-nasobok zivotneho minima (co je asi 2914eur), znamena to ze nebudem uz musiet platit odvody do ZP a bude za mna platit stat? Bude sa to tykat uz aj roku 2017, alebo az roku 2018?Lebo zatial mi vypisuje v zdravotnej stale preddavky cca 22eur.

A este co sa tyka NCZD na manzelku... manzel si odpocita od nczd prijem vo vyske 2000-562... spravne?

Dakujem za skore odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ako poistenec štátu (osoba starajúca o dieťa do 6 rokov veku) nie si oslobodená od platenia preddavkov na zdravotné poistenie. Ak si mala za rok 2015 príjem z podnikania a ZP ti z tohto titulu robila RZZP, preddavky platíš v neupravenej (skutočnej) výške, teda tých cca 22€.

    Od 1.1.2018 budeš platiť preddavky z príjmu roku 2016,

    SZČO neplatí preddavky iba počas obdobia poberania materského zo SP.

    Výpočet vlastného príjmu manželky je správny za predpokladu, že v roku 2016 nepoberala materské, ale celý rok rodičovský príspevok.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petronia123 dakujem...ano, v roku 2015 som mala vyssi prijem (cca 4000eur)...takze to chapem... a v roku 2016, kedze mam prijem iba 2000eur, nebudem platit ziadne preddavky v roku 2018? len pre istotu sa pytam, ci to spravne v tom zakone chapem...
    veronikasad Ak si nebola v strate - budeš, vypočítaš si ich podla vzorca

    Základ dane + zaplatené poistné/1,486/12*14%
    petronia123 dakujem.. ako si mam potom vysvetlit tuto vetu? Podľa § 11 ods. 8 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení bude štát za Vás platiteľom poisteného len dovtedy, pokiaľ vaše príjmy v kalendárnom roku nebudú vyššie ako 15-násobok sumy životného minima platného k prvému dňu príslušného kalendárneho roka.
    veronikasad Čítaj pozorne celé znenie §10b-13 Zákona o zdravotnom poistení.
      zbaliť

    szco na rodicovskej dovolenke ma prijem, bude platit zdravotne odvody+nczd na manzelku v DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.