Zavrieť

Porady

Zmenárenská činnosť

Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať, či tu niekto účtuje súkromnú zmenáreň: mám totiž nasledujúce operácie:

1. nákup valút od klienta - odchádza mi to z 211 -slovenskej - na strana MD je 568 a súčasne mi pribúda valuta na 211 - AU - cudzia mena a na strane D je 668. Je to tak správne?

2. predaj valút je zas opačne - keďže firma je registrovaný platca DPH, služba je oslobodená, čiže musim používať koeficient. Pužívam ho na celú 668?

3. a aby toho ešte nebolo málo, firma odvádza do banky časť valút a ukladá ich tam na účet. Musím "prehnať" 261 a vyčísliť kurzový rozdiel? Výstupy, ktoré mám zo softvéru - zmenárenského, totiž nerozlišujú, či bola valuta predaná klientovi alebo bola odvedená do banky - čo sa mi nepozdáva, keďže v prvom prípade ide o jasnú hospodársku činnosť a v prípade druhom skôr o vnutrofiremný pohyb.

Účtovanie som prebral len nedávno a výstupy od predošlých účtovníkov sú veľmi nejasné.

Prosím o pomoc v tomto prípade.

Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Predaj a nákup valút rob cez 261. Rozdiel predaja a nákupu na konci mesiaca je Váš finančný výnos resp. náklad AU 668 /568/.
    V DP DPH tento fin. výnos dávaš do riadku 05.

    Čo sa týka vkladov valút do banky tu Ti nevzniká kurzový rozdiel.
    Veď z valut. pokladne vyberáš valuty v kurze, ktorý zároveň použiješ pri účtovaní devíz. bank. výpisu.
    Naposledy upravil Lila : 27.07.06 at 06:36

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Už som to tu "prilepovala",
    klikni na lište Tlačivá a dokumenty, v kategórii Usmernenia, nariadenia.
    veľa úspechov a trpezlivosti.
    Marta, Košice

    Zmenárenská činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.