Zavrieť

Porady

Kontrola z DU

Ahojte,

citam si tu prispevky o vselicom moznom a spomina sa tam kontrola z danoveho uradu. Kedze zacinam, tak ma zaujima o com taka kontrola je?
Kto, kde, kedy, komu, ako casto, preco, ake doklady, v akej forme, ... ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Smeck
    Ahojte,

    citam si tu prispevky o vselicom moznom a spomina sa tam kontrola z danoveho uradu. Kedze zacinam, tak ma zaujima o com taka kontrola je?
    Kto, kde, kedy, komu, ako casto, preco, ake doklady, v akej forme, ... ?
    Kto: daňový úrad, zdravotná poisťovňa, SP, SOI .... a ešte mnoho inštitúcii, ktoré môžu vykonávať kontrolu u podnikateľa
    Kde: väčšinou v sídle firmy
    Kedy: hoci kedy, trebárs aj zajtra alebo ešte dnes (keď sa jedná o náhmatkovú kontrolu)
    Komu: SZČO, právnickým osobám, a všetkým kto sú povinný podávať daňové priznanie k dani z príjmov
    Ako casto: môže byť periodická, alebo jednorázová
    Prečo: aby zabraňovali podvodom, únikom, nelegálnej práce, a občas aj preto aby nám trošku spestrili život
    Aké doklady: Tie ktoré si vyžiadajú
    V akej forme: osobne, s prizvaním tretej strany .......

    Smeck je offline (nepripojený) Smeck

    Smeck
    takze teraz konkretnejsie:
    budem SZCO - programator. Budem pracovat doma. Na pracu budem vyuzivat sukromny pocitac, ak bude treba, tak sukromy telefon. O pripadnych vydavkoch budem mat doklady vo forme faktur/blockov/vypisov z uctu a prijmy (zmluva s firmou pre ktoru budem SW tvorit) mi pojdu na podnikatelsky ucet v banke. Chcem si uplatnit pausalne vydavky 40% v danovom priznani.
    V ZP som registrovany, v SP nie, kedze patrim do kategorie dobrovolnych prispievatelov.
    Co vsetko a ktore konkretne urady moze zaujimat?

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ja som mala kontrolu - námatkovú zo živnostenského úradu. Veľmi príjemný pán. Všetko čo som chcela vedieť tak na to mi odpovedal. A jedna vec ma zaskočila - prekvapila. Ak niečo robím pre zákazníkov doma takže ako ty - programuješ tak si musíš nahlásiť prevádzku a musíš si dať autorizovať inšpekčnú knihu. No potom ak bude nahlásená prevádzka musí byť označený priestor obchodným menom.
    Len dúfam, že som to dobre pochopila a nikoho som nezmiatla.

    Smeck je offline (nepripojený) Smeck

    Smeck
    A nevztahuje sa ta kniha prave na zivnostnikov? Programovanie nepatri pod zivnostensky zakon, cize asi by sa o mna nemali zaujimat na zivnostenskom urade. Miesto vykonu prace mam na karticke s DIC a myslim ze tym je to aj nahlasene...
    A k tym zakaznikom - skor budem ja u nich ako oni u mna, budem riesit veci pre ich pocitace.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    no jasné, že to platí pre živnostníkov. ja som nevedela, že nemáš živnostenské oprávnenie.

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Smeck
    Ahojte,

    citam si tu prispevky o vselicom moznom a spomina sa tam kontrola z danoveho uradu. Kedze zacinam, tak ma zaujima o com taka kontrola je?
    Kto, kde, kedy, komu, ako casto, preco, ake doklady, v akej forme, ... ?
    Mňa by zaujímalo prečo nemáte na každého rovnaký meter a túto tému nezmetiete jedným linkom preč.

    Smeck je offline (nepripojený) Smeck

    Smeck
    ahoj Ninna,
    mrzi ma ze som Ta nastval mojimi otazkami, ale ked som browsoval po Porade tak oddelenie Zaciname sa mi zdalo najvhodnejsie na adresovanie mojich otazok.
    A dakujem za link, ktorym si ma presmerovala aby som tu nebol mimo temy.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Musí mať Inšpekčnú knihu aj dopravná spoločnosť, ktorá má svoj vozový park v prenajatých priestoroch a kanceláriu v iných prenajatých priestoroch?
    Konkrétne: ja ako účtovník by som ju mala mať v kancelárii?
    )dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.