Zavrieť

Porady

ODCHOD ZAMESTNANCA

dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na jednu situáciu. Máme zamestnanca,ktorý požiadal o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Vedenie s tým nesúhlasí a požaduje trojmesačnú výpovednú lehotu(tak je to uvedené v pracovnej zmluve). zamestnanec sa chce dohodnúť na 1 mesačnej výpovednej lehote a vyjadril sa, že po mesačnej výpovednej lehote odíde tak či onak do zahraničia a ja mám za úlohu zistiť, či máme naňho nejaké páky,aby ostal v našej spoločnoti ešte zvyšné dva mesiace,lebo zatiaľ nemáme naň náhradu.prípadne máme nejaké práva alebo ako mu môžme zabrániť v odchode.
vďaka za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    aj mne sa to stalo, žiadne paky,..... mal môj zamestnanec dvoj mesačnú výpovednú dobu..... nemienil nastúpiť do práce, čo bol taký láskavý a oznámil mi to,.... ale dobre urobil, stihla som mu ešte zraziť zo mzdy (ako položku vyplatené vopred) odvod na zdravotné poistenie, ktoré ako zamestnávateľ musím za neho platiť aj v dobe neplateného voľna či absencie.
    Inak sme si nepomohli.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    a porušenie pracovnej disciplíny sa mu nemôže dať do zápočtového listu?
    pýtam sa preto lebo aj ja idem dať výpoveď a môj zamestnávateľ tiež asi nebude súhlasiť s mojím odchodom.

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    va1ke
    a porušenie pracovnej disciplíny sa mu nemôže dať do zápočtového listu?
    pýtam sa preto lebo aj ja idem dať výpoveď a môj zamestnávateľ tiež asi nebude súhlasiť s mojím odchodom.
    ja píšem dôvod skončenia pracovného pomeru, takže ak bola pre porušenie, tak to tam napíšem.
    Tu bude ukončenie pracovného pomeru výpovedou zo strany zamestnanca, s 2 mesačnou výp. lehotou. To, že tam bude absencia, sa nepíše.
    Iba ak by zamestnávateľ opakovane vyzýval na nástup na pracovisko a zamestnanec by nenastúpil, tak potom môže zaslať okamžité zrušenie PP pre porušenie pracovnej disciplíny ešte skôr, ako uplynie výpovedna doba.
    Ale keďže v tom čase bude zamestnanec vo výpovednej dobe, neviem či je možné mu dať porušenie PD, takže to by vedel právnik poradiť.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    ja som sa len pýtala preto,lebo asi aj mne bude chcieť dať výpovednú lehotu, čo z mojej strany neprichádza do úvahy. a teraz sa bojím toho, že ak ju odmietnem tak mi dá PD.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ak počas plynutie výpovednej doby (ZC alebo ZĽ dal výpoveď), dôjde k závažnému porušenie PD, (viacdňovú "absenciu" je možné pri niektorých zamestnaniach považovať za závažné porušenie PD), tak je podľa môjho názoru splnená základná podmienka pre okamžité skončenie PP. A tam sa dôvod musí uviesť vždy.

    dana

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    V mnohých prípadoch nezáleží na tom, čo zamestnávateľ napíše do zápočtového listu, a to najmä vtedy ak je o zamestnanca záujem u iného zamestnávateľa - čiže môžu byť už vopred dohodnutí a počítajú stým. A ak ide zamestnanec do zahraničia, tak mu je to zase jedno, čo si do zápočtového listu napíše zamestnávateľ a ak v budúcnosti bude predkladať ZL novému zamestnávateľovi, zase to zdôvodní prečo tomu tak bolo.
    Asi tak.....

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    V takýchto prípadoch sa môže zamestnávateľ brániť len súdnou cestou. Môže si vyčísliť, akú škodu mu spôsobil svojvoľný odchod pracovníka, za ktorého nemá adekvátnu náhradu. A o náhradu tejto škody môže zamestnanca žalovať. Vieme však, ako dnes súdy pracujú, takže je to len také bububu na pracovníka s neistým koncom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.