Zavrieť

Porady

Vystavenie dobropisu

Prosím o radu pri vystavení dobropisu:

Som Q platca DPH. V apríli sme vystavili faktúru za služby. Firma žiada o vystavenie dobropisu na zníženie ceny faktúry o 50%. Prosím ako mám postupovať v programe ALFA ? Vystavím faktúru dňa 30.06.2006 s textom dobropisujeme Vám čiastku s mínusovou hodnotou , dám zápis do DPH / r.23/ alebo r.02 daňového priznania? Vďaka za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    V novom zákone o DPH pojem "dobropis" a "ťarchopis" už neexistuje. Podľa §75 /7 je každý doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúra a výslovne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje, sa považuje za faktúru. Ten doklad musí okrem povinných údajov obsahovať aj poradové číslo pôvodnej faktúry.
    Čiže vystavíš faktúru dňa 30.6. alebo s dnešným dátumom, za dátum dodania dáš dátum vystavenia a v daňovom priznaní ju uvedieš v riadku 23 a 24.
    A ešte si pozri §25, ktorý hovorí o oprave základu dane.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    No fajn za odpoveď, ale vzhľadom k tomu , že ja som takýto doklad ešte nevystavovala , tak potrebujem to vysvetliť polopate. Takže dátum dodania a vyhotovenia dám napr. 30.06.2006 ale čo uvediem do textu faktúry? Pôvodná fa bola napr. na 10 000 Sk +DPH a nová bude na 5 000 Sk +DPH. Čiže potrebujem ju znížiť o 50% . Ako to mám presne uviesť vo faktúre? Ja viem , že tam musí byť odvolávka na pôvodnú faktúru , ale ako tá faktúra bude vyzerať po oprave. Prosím príklad.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    ja ti napíšem ako to vystavujem ja. a zatial mi to nikto nevrálil.
    názov faktúry je opravná faktúra-dobropis alebo len faktúra.
    Dátum vystaveniaátum kedy faktúru vystavuješ
    Dátum dodaniaja dávam taký istý ako dátum vystavenia)
    Do textu dávam dobropisujeme Vám: (môžeš dať aj fakturujeme Vám
    a napíšeš čo dobropisuješ a suma mínus napr -5000,- sk
    čiže:
    Položka Názov MJ Cena Počet Cena
    za jednotku jednotiek spolu bez DPH

    1. Materiál ks -5000,- 1 -5 000,-

    Vo faktúre musíš uviesť aj pôvodnú faktúru, ktorej sa dobropis týka.
    V Alfe máš v položkách máš na pravo možnosť výberu
    - tovar
    -služba
    tak tam si vyberieš či je to tovar alebo služba a vyberieš si riadok do krorého ti to bude ťahav v daňovom priznaní.
    Naposledy upravil va1ke : 18.07.06 at 15:57

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    Ahojte, ako je to prosím Vás pri oprave DPH-keď som niečo zle vypočítala. Čiže nejde o vrátenie, tovaru, žiadne rabaty a zľavy. Proste moje chyba. Tam sa vraciam pôvodnému dňu zdaniteľného plnenia, a robím dodatočné daňové priznanie? Dobre to chápem?
    Veľká vďaka Zuzula

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.