Zavrieť

Porady

Auto úver a doklady

Prosím Vás, potrebujem vysvetliť , či mám správne doklady k auto úveru:
Firma obstarala autoúverom osobné auto.
Mám zmluvu o úvere zo spoločnosti AUTOLEASING, kde sú uvedené 3 zmluvné strany:
1. Veriteľ - AUTOLEASING
2. Klient ( dlžník )- naša firma
3. Predajca : MIBA
To by bolo v poriadku, v zmluve o autoúvere je aj bod : Zmluva o zabezpečovacom prevode práva ( mimochodom ), aby som ho mohla zaradiť a uplatniť odpisy .
Dnes však prišla faktúra za auto, a tá faktúra nie je od predajcu, ako je uvedené v Zmluve o auto úvere, teda od MIBA , ale fakturuje nám ho úplne iná spoločnosť B.Z.H.
Mám zaplatiť zmluvnú časť vo výške 3.000 EUR ( časť za auto - financovanie z vlastných prostriedkov ) firme B.Z.H., ale ja si myslím , že auto nám mala fakturovať MIBA, keď je táto spoločnosť uvedená ako predajca.
Telefonovala som do MIBA a žiadala vysvetlenie, tak som sa dozvedela, že MIBA je len sprostredkovateľ.
To som už úplne vedľa. Mám otázky:
1.) Má byť faktúra vystavená od MIBA ( keď je len sprostredkovateľ )
2.) Prečo je potom v zmluve o úvere uvedená MIBA ako predajca
3.) Spoločnosť B.Z.H. s nami vôbec nerokovala, dozvedeli sme sa od nej až na základe došlej faktúry
4.) Alebo to má byť tak a to sa potom bojím uplatniť celý odpočet DPH z auta ,
aj keď je pri tomto spôsobe obstarania možné, lebo účtovať budem len o úvere a úroku ( splátkach ), keď je predajca podľa Zmluvy o úvere MIBA a podľa faktúry B.Z.H.

Prosím, stretla som sa s autoúverom prvý raz, kto o ňom účtoval, pomôže mi ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft

    Môj názor na vec: Úver poskytla leasingová firma - teda ste vo vzťahu k nim veriteľ dlžník - spátka úveru.
    Avšak ste zároveň v obchodnom vzťahu VY a MIBA (asi MIBA CAR) - s nimi ste podpisovali faktury na dodanie vozidla.
    Z toho mi vychádza jedno - všetko sa platí na MIBA (MIBA CAR), ktorá by mala odvádzať časť (splátku) Leasingovej firme (ktorá poskytla finančné krytie na vozidlo. MIBA (MIBA CAR) mala z toho zaplatiť predajcovi (B.Z.H).
    A mám potom dojem, že niekto si zatajuje peniaze pre seba... a vychádza mi z toho MIBA (MIBA CAR), ktorá nezaplatila B.Z.H za dodané auto (preto pýtajú splátku) - a nebudem sa ani čudovať, ak sa o chvíľu ozve lízingovka, ktorá bude požadovať splátku od vás za leasing (pretože MIBA [MIBA CAR] im tiež neposiela splátku, ktorú prijala od vás).
    Kontaktovať okamžite MIBA, aby vysvetlili, prečo od vás požaduje B.Z.H) splátku, keď ste vo zmluvnom vzťahu s nimi a nie B.Z.H. - požadovať, aby zdokumentovali všetky splátky, celý chod financovania (teda tok peňazí pre dodávateľa vozidla a poskytovateľa úveru) - poznamenať, že pokiaľ sa to bude opakovať, podáš podnet na daňovú a finančnú kontrolu na ich firmu.

    Pretože tu niečo riadne smrdí!
    Replasťačka Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.