Zavrieť

Porady

Uplatnenie práva na odpočítanie dane - §51

Ak podnikateľ obdržal faktúru za telef. služby ( prípadne akékoľvek iné služby), faktúru mu vystavili 5.4. s dátumom zdaniteľného plnenia 31. 03. a on si myslel, že faktúru má zaradiť do apríla a dodal mi ju až teraz, môžem mu na základe §51 ods. 2 uplatniť odpočet dane v 2. štvrťroku?
Priznanie k DPH za 1. štvrťrok ale podal až 24. 4., predmetnú faktúru uhradil 8.4., takže vedel o nej skôr, než priznanie odovzdal.
Čo myslíte?
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Marianna01
    Ak podnikateľ obdržal faktúru za telef. služby ( prípadne akékoľvek iné služby), faktúru mu vystavili 5.4. s dátumom zdaniteľného plnenia 31. 03. a on si myslel, že faktúru má zaradiť do apríla a dodal mi ju až teraz, môžem mu na základe §51 ods. 2 uplatniť odpočet dane v 2. štvrťroku?
    Priznanie k DPH za 1. štvrťrok ale podal až 24. 4., predmetnú faktúru uhradil 8.4., takže vedel o nej skôr, než priznanie odovzdal.
    Čo myslíte?
    Ďakujem za pomoc.
    §51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    V zmysle podčiarknutého si môžete právo na odpočet uplatniť v 2.Q.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Marianna01
    Ak podnikateľ obdržal faktúru za telef. služby ( prípadne akékoľvek iné služby), faktúru mu vystavili 5.4. s dátumom zdaniteľného plnenia 31. 03. a on si myslel, že faktúru má zaradiť do apríla a dodal mi ju až teraz, môžem mu na základe §51 ods. 2 uplatniť odpočet dane v 2. štvrťroku?
    Priznanie k DPH za 1. štvrťrok ale podal až 24. 4., predmetnú faktúru uhradil 8.4., takže vedel o nej skôr, než priznanie odovzdal.
    Čo myslíte?
    Ďakujem za pomoc.
    Myslím si, že, ak ju uviedol v záznamoch až v 2.kvartáli, tak si svoje právo na jej odpočet tiež uplatní v tomto kvartáli.

    D123 je offline (nepripojený) D123

    D123
    Dobry vecer,
    tuto problematiku som si nasla pekne vysvetlenu na http://www.porada.sk/t19555-kedy-upl...anie-dane.html, no napriek tomu mam par otazok:
    1. Kedy si uplatnit odpocet DPH od tuzemskeho dodavatela za prenajom priestorov ked na jednej fakture je napisane:
    - za obdobie od 15.-30.06.2006 = 1.000 + 190 DPH
    - za obdobie od 7-9/2006 = 10.000 + 1900 DPH
    (udaje su na fakture uvedene v Sk, pricom sa v textovej casti uvadza aj prepocet z dohodnutej sumy v Euro a pouzity kurz NBS 15.6.2006)
    Na fakture je dalej napisane : datum dodania (prijatia platby)=15.6.06
    Realne prijatie faktury bolo koncom juna a uhrada 10.7.2006.
    Predpokladam, ze si mozem odpocet DPH uplatnit (som kvartalny platca) v 2.Q alebo aj v 3.Q vo vyske 2090,-Sk.
    2. Rovnaky problem mam s tel. operatormi - fakturuju napr. za 07/2006 ale datum dodania uvadzaju v prestihu povedzme 26.6.2006, faktura pride zaciatkom jula a uhrada je napr. 10.7. Postupujem spravne,ak si opat uplatnim odpocet v 2.Q alebo aj v 3.Q? Teda ma vlastne nezaujima kedy sa faktura uhradi, ani k akemu obdobiu sa vztahuje, dolezite je len, co napise dodavatel ako datum dodania?
    3. Postupujem spravne, ak si uplatnim DPH zo vsetkych realizovanych uhrad za dany kvartal za vybavenie predajne a za tovar urceny na predaj (aj ked este predany nebol)?
    4. Mam postupovat rovnako ako v bode 1 aj v pripade, ze zmluva o prenajme obsahuje klauzulu o 3-mesacnej zabezpeke, ktora bola uhradena 10.7. (no pouzije sa az niekedy v buducnosti ako posledne najomne) a ku ktorej sme obdrzali fakturu s DPH?

    Dakujem a vopred sa ospravedlnujem vsetkym, u ktorych som mojou otazkou vyvolala zachvat smiechu ci bolest hlavy - verim vsak, ze sa najde niekto, kto mi poradi. Este raz dakujem.

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    1. dodanie služby 15.6., obdržanie fa 30.6., uplatnenie DPH - II.Q.
    2. detto bod 1, záleží od dátumu dodania služby
    3. áno, Tvoj postup je správny
    4. ak máš na to vystavený daňový doklad s DPH, Tvoj postup je správny

    Uplatnenie práva na odpočítanie dane - §51

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.