Zavrieť

Porady

Pracovný úraz

Ahojte Poraďáci.

Mám takú dilemu. Vo firme sa stal pracovný úraz. Keďže zamestnanec nebol na PN dlhšie ako 10 dní, do Sociálnej poisťovni som zaslala len žiadosť o úrazový príplatok. Samozrejme som chcela poslať aj doklad o vymeriavacích základoch, ale tlačivo máme len pre prípad PN. Potvrdenie vymeriavacích základov na určenie sumy úrazových dávok /§ 84 Zák. o soc.pois../ som nenašla ani na stránkach poisťovne. Dnes mi pobočka poisťovne doručila tlačivo Potvrdenie - pre PN, ktoré im mám v tejto veci vyplniť. Cez telefón som dostala striktnú odpoveď, že si máme naštudovať predmetný zákon a vraj oni vyplácajú úrazový príplatok podľa vym. základov pre PN ako im to ukladá zákon. V učtárni sme však toho názoru, že tento má byť počítaný z vymeriavacích základov neobmedzených
/uvádza to aj § 84 ods.1/, čiže z tých ktorých je platené aj úrazové poistenie. Mýlime sa my, alebo šetrí poisťovňa na týchto príplatkoch?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Úrazový príplatok sa poskytuje ak pracovníkovi, ktorému sa stal pracovný úraz
    je vyplácaná náhrada príjmu pri dočasnej PN alebo nemocenská dávka.
    Tento sa počíta podľa §85-87 Zákona 461/2003.
    Úrazové dávky sa poskytujú osobám uvedeným len v § 17 ods. 2(žiaci, učni, požiarnici ...)
    Na sociálnu poisťovňu sa podáva hlásenie o úraze a protokol zo škodovej komisie (vyjadrenie zamestnávateľa, poškodeného, svedkov k úrazu)

    Diamant je offline (nepripojený) Diamant

    Adka Diamant
    Pri pracovnom úraze s dobou PN do 10 dní dávam na Sociálnu poisťovňu "Hlásenie na účely nemocenského" podpísané zamestnancom a prefotené doklady od lekára II,IIa a IV s tým, že tam napíšem kópia súhlasí s originálom a časť IIa vzadu mám samozrejme vypísanú podľa vyplatených dávok zo strany firmy.Ešte nikdy odo mňa nič iné nepožadovali. No a potom dodávame aj oznámenie o poistnej udalosti so záznamom o úraze, lenže to je už pri dobe liečenia dlhšej ako 10 dní.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Aha, nejako som prehliadla tých 10 dní. Súhlasím že stačia doklady potvrdení o PN, len odo mňa žiadali originály II a IV a kópiu IIa a samozrejme hlásenie.

    Ala1 je offline (nepripojený) Ala1

    Ala1
    Vráťme sa k úrazovému príplatku. Ohľadne pracovného úrazu my je všetko jasné, lenže ten príplatok sa počíta podľa § 84 - ako podiel súčtu vym. základov zamestnanca neobmedzených podľa § 138 ods.12 dosiahnutých v rozh. období a počtom kal. dní rozh. obdobia. Prečo máme teda poisťovni zasielať vym. základy na PN a nie tie neobmedzené?

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Ak vymer.základom pre nemocenské poistenie zamestnanca bol maximálny vym.základ ale jeho hrubý príjem bol vyšší, uviedla by som ten skutočný hrubý príjem. A ak by to pracovníčka Soc.poisťovne neakceptovala, odvolala by som sa na uvedený § 84. Nech Vám potom vysvetlí, ako si text Zákona o soc.poistení vykladajú v Soc.poisťovni.

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    chcem sa opýtať dnes nam na stavbe odbadol stavbyvedúci. Je to považované za pracovný úraz, treba spísať o tom záznam. Teraz naozaj neviem či sa aj toto považuje za pracovný úraz. Poradite?

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    bv_alexandra
    chcem sa opýtať dnes nam na stavbe odbadol stavbyvedúci. Je to považované za pracovný úraz, treba spísať o tom záznam. Teraz naozaj neviem či sa aj toto považuje za pracovný úraz. Poradite?

    Dôležité ale je, či mu tým vznikla škoda.
    Vychádzajúc z definície pracovného úrazu, tak mi vychádza, že asi áno.
    On zrejme odpadol z dôvodu tepla, teda ide o vonkajší vplyv (tento nemusí byť len mechanický), plnil pracovné úlohy, (musel ich plniť v danom prostredí), nespôsobil si ho sám. Stačí pri tom, aby išlo o jednu z viacerých príčin, avšak dôležitú. A to bez ohľadu na to, či mal na to ZC zdravotné preddispozície
    Aj infarkt sa považuje v niektorých prípadoch za PÚ, ak nastal v dôsledku pracovného zaťaženia.

    dana

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    odpadol odviezla ho RZZP a po 2hod ho pustili domov. Diagnoza nervové vyčerpanie a dehydratácia. Takže asi to predsa len bude PU?

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    bv_alexandra
    odpadol odviezla ho RZZP a po 2hod ho pustili domov. Diagnoza nervové vyčerpanie a dehydratácia. Takže asi to predsa len bude PU?
    ahoj nika
    pracovný úraz -ak zamestnancec nebol pn viac ako 3 dni,nemusí sa pracovný úraz registrovať /§17 zákona 124/2006 o BOZP,nie je treba vypisovať všelijaké možné papiere a posielať ich na všetky možné aj nemožné inštitúcie, takýto pracovný úraz treba evidovať v knihe drobných pracovných úrazov.
    Je možné že sa ozve zdravotná poisťovňa zamestnancaa bude žiadať nejaké doklady ohľadom bozp, napríklad spracovaný ,, pitný režim, nakoľko zamestnanec bol dehydrovaný a keď sa jej nebude niečo páčiť,tak možno bude žiadať aj preplatenie ošetrenia
    s pozdravom karol

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    karol.za
    ahoj nika
    pracovný úraz -ak zamestnancec nebol pn viac ako 3 dni,nemusí sa pracovný úraz registrovať /§17 zákona 124/2006 o BOZP,nie je treba vypisovať všelijaké možné papiere a posielať ich na všetky možné aj nemožné inštitúcie, takýto pracovný úraz treba evidovať v knihe drobných pracovných úrazov.

    Je možné že sa ozve zdravotná poisťovňa zamestnancaa bude žiadať nejaké doklady ohľadom bozp, napríklad spracovaný ,, pitný režim, nakoľko zamestnanec bol dehydrovaný a keď sa jej nebude niečo páčiť,tak možno bude žiadať aj preplatenie ošetrenia
    s pozdravom karol
    To je pravda.

    Treba vzať do úvahy, že pre účely registrácie PÚ je pracovný úraz zadefinovaný odlišne ako ho definuje ZP.

    Pre účely vzniku zodpovednsoti za škodu spôsobenú pracovným úrazom sa vychádza z definície v ZP, nárok na náhradu škody nie je podmienený jeho oznámením.

    dana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.