Zavrieť

Porady

Kurzový rozdiel v samozdanení

Ahojte.
Poraďte mi prosím.
Pri samozdanení dávam do knihy došlých faktúr pri úhrade aj kurzový rozdiel, aby mi to sedelo aj s účtovníctvom. Robím daňové priznanie k DPH. Ten kurzový rozdiel počítam tiež k základu dane? Ak nie, tak uvádzam ho niekde v tabuľke DPH?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaT je offline (nepripojený) DanielaT

    DanielaT
    aky kurzovy rozdiel? pouzivaj len jeden kurz, ktory ti bude platit pre DPH aj uctovnictvo. Do dan. priznanie uved len ZD prepocitany kurzom ako ti stanovuje zakon o DPH. Ak mas v uctovnictve iny, ten pre DPH neber od uvahy

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Ja dávam zákalde dane kurz NBS stred v deň vzniku daňovej povinnosti. Pri úhrade mi ale vznikne kurzový rozdiel /zaplatím viac alebo menej/. Ten zapíšem do knihy došlých faktúr. Nemením základ dane, ten ostáva podľa NBS. Len zapíšem k danej faktúre, aby mi sedela suma kurzový rozdiel. Takto som to pochopila z článkov, ktorý som čítala tu na porade.

    DanielaT je offline (nepripojený) DanielaT

    DanielaT
    ano, kurzovy rozdiel vznika az pri uhrade. Ten ide rovno do nakladov a ZD sa nemeni, takze to nema vplyv na DPH a ani dan. priznanie

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Katka2
    Ja dávam zákalde dane kurz NBS stred v deň vzniku daňovej povinnosti. Pri úhrade mi ale vznikne kurzový rozdiel /zaplatím viac alebo menej/. Ten zapíšem do knihy došlých faktúr. Nemením základ dane, ten ostáva podľa NBS. Len zapíšem k danej faktúre, aby mi sedela suma kurzový rozdiel. Takto som to pochopila z článkov, ktorý som čítala tu na porade.
    Krzový rozdiel ti vchádza iba do úhrady, nikam inam.

    Napr.
    kurzova strata
    DF za 1000,- EUR x 37 Sk=37.000(samozdaníš) 5xx/321AE
    Úhrada 1000,- EUR x 37,20=37.200,- 321AE/221 37.000
    563 /221 200

    kurzový zisk
    DF za 1000,-EUR x 37 Sk= 37.000 5xx/321AE
    Úhrada 1000,-EURx36,50Sk=36.500 321AE/221
    500 321AE/663

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Takže to nemám písať ani do knihy došlých faktúr?
    Alebo písať, ale pri DPH nebrať do úvahy?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Katka2
    Takže to nemám písať ani do knihy došlých faktúr?
    Alebo písať, ale pri DPH nebrať do úvahy?
    Do knihy faktúr to píšeš keď uhradzaš. Vid môj predchádzajúci príspevok

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    kurzový rozdiel, ktorý Ti vznikne pri úhrade a výkaz DPH nemajú spolu spoločné absolútne nič. Do DPH Ti pri samozdanení vstupuje plusom i mínusom suma prenásobená kurzom v deň zdaniteľného plnenia, teda suma v oboch prípadoch rovnaká.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v Knihe DF máš uvedenú cudziu menu, nie prepočet na Sk. Ale ak máš to i to a chceš to tak viesť aj nadalej, tak si ten KR tam uved, ale nič nemeň na DPH, s tým to už nesúvisí.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Ešte jedna otázočka:
    Musí sa do knihy DF uvádzať cudzia mena? Nestačí prepočet na SK?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Pre tvoju lepšiu orientáciu je dobré tam mať uvedené obidve meny. Hlavne pri platení. Prečo inak robíš knihu DF ručne? nemáš na to nejaký soft? Ten by ti všetko pekne spracoval...

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Mám program, no mne sa zdá, že je to dosť neprehľadné. Možno len zvyk, čo mám kam zapísať.
    Díky

    machuľa je offline (nepripojený) machuľa

    machuľa
    DanielaT
    ano, kurzovy rozdiel vznika az pri uhrade. Ten ide rovno do nakladov a ZD sa nemeni, takze to nema vplyv na DPH a ani dan. priznanie
    Viete mi tu niekdo poradiť - robím dobre keď do českej pokladne príjmam české koruny a ako kurz uvádzam kurz NBS?
    Ide o to, že mám nejaké možnosti mať české koruny "v ruke" za lepši cenu - pričom teda nemám doklad o zmenárni. Môžem to teda robiť tak, že mením zo slovenskej pokladne na čsekú tým kurzom NBS?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.