Zavrieť

Porady

Student a odvodova vynimka

Moze mi niekto objasnit situaciu so studentom? Prihlasim ho na DOBPŠ bez dochodkoveho poistenia - pravidelny prijem. A teraz ked ma prijem do 66 eur - do 18 rokov a 200 eur nad 18 rokov neplati ziadne odvody a ked ma viac, treba ho doprihlasit 11 kodom a z rozdielu zaplatit dochodkove poistenie?
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Suma 200€ platí pre všetkých studentov s odvodovou vynimkou
Lenka Štrbová chvalabohu :-) a ked mam dohodu od 2.1. - 31.8. sledujem kazdy mesiac osobitne ci ma do 200 eur, alebo sa to priemeruje? Docitala som sa ze by to malo ist priemerom za pocet mesiacov a az potom doprihlasit.
veronikasad Nič sa neprimerane, limit je stanovený na mesiac
Lenka Štrbová http://studentskefinancie.sk/poradna/brigady-a-odvody

pise sa to v casti Vypocet vysky odvodov
Orsz to je nejaká divná stránka nie všetky popisujú problematiku celkom správne - v tomto prípade by som verila viac stránke www.socpoist.sk ... a je limitované mesačne ako uviedla Veronika.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Prosím vás, ak má študent u jedného zamestnávateľa v jednom mesiaci následne 2 DoBPŠ s odvodovou výnimkou, dohromady ale nepresiahne 200 €, môže to tak byť, alebo na jednej výnimku mať nemal? Napr. má dohodu 5..8.-5.10. a potom 20.10.-20.12.. V mesiaci október mal na jednej dohode príjem 20 €, na tej druhej 50 €. Je ten október z pohľadu odvodovej výnimky dobre, ak ani z jednej ani z druhej odvody neplatil? Podotýkam, že je to u toho istého zamestnávateľa. (potrebujem súrne, máme kontrolu) Ďakujem.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pre fany (mala si dať novú otázku) - zo stránky SP cit:
    Ak má viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, v jednom kalendárnom mesiaci si môže uplatniť výnimku len na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov. Študent o uplatnení výnimky písomne informuje zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Zamestnávateľa informuje písomne aj v prípade, že výnimku si ďalej u neho nebude uplatňovať. V predloženom tlačive zamestnávateľovi čestne vyhlási, že si v tom istom kalendárnom mesiaci neuplatňuje výnimku súčasne u iného zamestnávateľa. V prípade porušenia týchto povinností mu zo strany Sociálnej poisťovne hrozí pokuta.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Fany Áno toto viem. Lenže čo veta ... "V predloženom tlačive zamestnávateľovi čestne vyhlási, že si v tom istom kalendárnom mesiaci neuplatňuje výnimku súčasne u iného zamestnávateľa." ...On si neuplatňuje výnimku u iného zamestnávateľa, ale u toho istého a v iné dni v mesiaci, teda ani sa to neprekrýva a ani nepresiahol sumu 200€ v mesiaci. Toto by som potrebovala odobriť, že nič sa tým neporušilo.
    Katy a R ja by som povedala - že ak je k výnimke podmienka u jednej dohody - tak môže platiť len pre jednu dohodu. a ak ich má viac u jedného zamestnávateľa - tak nemusí nič oznamovať - zamestnávateľ o tom predsa vie (že výnimka je pre jednu). Ale to len môj (laický) názor - hádam sa zapoja mzdárky - a uvedú na pravú mieru
    ja by som asi z jednej dohody odviedla poistné - a počkala by som, že čo na to povie SP
    Fany Veď práveže pracovníčke SP sa to nepáči, vraj im to vyhadzuje počítačová tabuľka a nakoľko sa to jedná ešte roku 2015, chce tam dať pokutu a aj penále. Jasné, že keby sa do SP zaplatilo viac, reklamovať to nebudú. No takto, od študentky zjavne nejaký doplatok čakať nemôžeme, navyše vo firme už ani nepracuje a doplatí na to vlastne iba firma. Logicky mne vychádza, že by to mohlo byť dobre a nič sa v tomto prípade neporušilo. Jasné, že ak by to boli dve rôzne firmy, tam by som to ešte ako priestupok brala. Ale takto?
    Inak ďakujem Katka za reakciu.
      zbaliť

    Student a odvodova vynimka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.