Zavrieť

Porady

VŠZP mi vyrubilo nedoplatok za obdobie 1. 1. 2016 - 31. 7. 2016, ako sa voči tomu brániť?

V období 1. 1. 2016 - 31. 7. 2016 som podnikal od vtedy som na TPP.

VŠZP mi odpísalo: Vážený pán XY Cieľom ročného zúčtovania je vyrovnať rozdiely medzi sumou preddavkov na poistné , ktoré platiteľ poistného zaplatil v roku, za ktorý sa ročné zúčtovanie vykonáva a výškou poistného vypočítaného zo skutočných príjmov v rozhodujúcom období ročného zúčtovania . Výpočet bol vykonaný na základe údajov z dávky z Finančnej správy SR. V daňovom priznaní ste uviedli základ dane za rok 2016 vo výške 6 916,05 Eur , výdavky na zdravotné poistenie vo výške 620,80 Eur a zaplatené sociálne výdavky vo výške 1 164,65 Eur. Z uvedených údajov bol vypočítaný vymeriavací základ nasledovne: (6916,05+620,80+1164,65) : 1,486 = 5855,65 Eur /(1,486 je koeficient určený zákonom na rok 2016) Následne bol vypočítaný údaj ? poistného za rok 2016 - / vymeriavací základ 5855,65 Eur x 14 % = 819,79 Eur . Nedoplatok vznikol ako rozdiel medzi vypočítaným poistným 819,79 Eur a uhradenými preddavkami 420,42 Eur a to je 399,37 Eur. Vo výpočte ročného zúčtovania je zohľadnená doba podnikania od 1.1.2016 do 31.7.2016

Moja otázka znie: Dá sa voči tomuto nejako brániť? To mi fakt z ničoho nič vyrubili 400€? Ako je možné že v Sociálnej poisťovni si to vedia vypočítať tak, aby im ostala nula a s ničím sa neotravujú už 1 rok po podnikaní, ale v VŠZP mi vždy vyrúbia nejaký nedoplatok?
veronikasad Živnosť trvala aj po 1.8., alebo bola zrušená ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Voči čomu sa chceš brániť ? Ak sú správne údaje (základ dane + zaplatené poistné do SP a ZP), spôsob výpočtu je správny.
    SP (zatial) nerobí ročné zúčtovania sociálneho poistenia. Ak by robila podla tohto istého koeficientu, nestačil by si sa čudovať, aký nedoplatok by ti vyšiel.
    veronikasad Ak živnosť už netrvá, doporučujem po zaplatení nedoplatku RZZP podať dodatočné daňové priznanie za rok 2016. DU ti vráti 19 % z nedoplatku ako preplatok na dani (nedoplatok pripočítaš k výdavkom z podnikania za rok 2016)

    VŠZP mi vyrubilo nedoplatok za obdobie 1. 1. 2016 - 31. 7. 2016, ako sa voči tomu brániť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.