Zavrieť

Porady

Preplatky a nedoplatky z ročného zúčtovania ZP

Dobrý deň,
neviete ako bude fungovať vracanie preplatkov a platenie nedoplatkov z hľadiska dane z príjmu?
Čítala som, že preplatky z RZ ZP sa budú považovať za ostatné príjmy a z toho my vyplýva,že ľudia si budú musieť podávať sami daňové priznanie na DzP FO. A tento ostatný príjem sa zdaní až v daň. priznaní.
Nedoplatky budú znižovať základ dane v mesiaci ich doplatenia alebo tiež až v ročnom zúčtovaní príp. daňovom priznaní?
Poraďte prosím. Ďakujem.
Usporiadat
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Takáto odpoveď prišla z DRSR:
- nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je u daňovníka s príjmami zo závislej činnosti (zamestnanca) poistným, ktoré je povinný platiť zamestnanec (§ 5 ods. 8 zákona č.595/2003 z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) a znižuje úhrn jeho zdaniteľných príjmov v mesiaci zaplatenia tohto nedoplatku - § 35 citovaného zákona (resp. zníži úhrn jeho ročných príjmov zo závislej činnosti pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň alebo pri podaní daňového priznania napr. v prípade, že zaplatí nedoplatok poštovou poukážkou v prípade, že v danom mesiaci nemá príjem),

- preplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov tzn., že zamestnancovi v čase vyplatenia preplatku prostredníctvom zamestnávateľa neovplyvní úhrn jeho príjmov ani základ dane (pri spracovaní mzdy sa bude chovať ako príplatok k čistej mzde). Zamestnancovi v tomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2006 z dôvodu, že má iný druh zdaniteľného príjmu a preto je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 zákona.

- ustanovenie § 8 ods.3 zákona o dani z príjmov sa týka vyčíslenia základu dane daňovníkom -fyzickou osobou, ktorému plynul príjem podľa § 8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov. (Zamestnávateľa ako platiteľa dane sa týka len § 5 a s ním súvisiace ustanovenia - § 35 až 39, § 43 citovaného zákona).

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Dakujem, takze ked im to zrazim teraz,tak im to znizi zaklad dane. preplatok iba vyplatim a ine ma nezaujima.
este raz dakujem.
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Zdravím!

Ja by som mal ešte jednu otázku: chová sa niekde táto suma nedoplatku/preplatku špeciálne? Treba to započítať aj do odvodov na zostave Potvrdenie a zrazených preddavkoch? Má niekto nejaké informácie o tom?

Vďaka!
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

wictor576
Zdravím!

Ja by som mal ešte jednu otázku: chová sa niekde táto suma nedoplatku/preplatku špeciálne? Treba to započítať aj do odvodov na zostave Potvrdenie a zrazených preddavkoch? Má niekto nejaké informácie o tom?

Vďaka!
Nedoplatok z RZ sa zahŕňa do riadku 03 (poistné a príspevky) v "Potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti".
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

MajaV
Nedoplatok z RZ sa zahŕňa do riadku 03 (poistné a príspevky) v "Potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti".
A čo pri preplatku? Treba to odpočítať z riadku 3 ? Ináč viacero ľudí má taký názor, že to vôbec netreba započítať do riadku 3, keďže tam musia byť len preddavky...
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

Myslím, že preplatky tam byť nemajú, bude to príjem podľa § 8 v daňovom priznaní. K nedoplatku citujem z poučenia k vyplneniu potvrdenia o príjmoch:

Riadok 03 – uvedie sa zrazené poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitných predpisov. V tomto riadku sa uvedie aj nedoplatok poistného, ktorý vyplynul z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie.
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Potom pravdepodobne preplatky nemajú byť ani v riadku 01, keďže tam je len príjem podľa §5. Takto potom vychádza riadok 04 ako r.01 - r.03

Poslal som aj mail na daňové riaditeľstvo, keď dostanem odpoveď, nakopírujem to sem...
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Ešte jedna vec mi napadá: preplatok (ako aj nedoplatok) započítam na mesačnom výkazu v danom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Ale keď ten preplatok neuvediem v riadku 03 (potvrdenie), tak suma všetkých mesačných výkazov sa nebude rovnať sume v riadku 03 na potvrdení. Nebude to problém?
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

wictor576
Ešte jedna vec mi napadá: preplatok (ako aj nedoplatok) započítam na mesačnom výkazu v danom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Ale keď ten preplatok neuvediem v riadku 03 (potvrdenie), tak suma všetkých mesačných výkazov sa nebude rovnať sume v riadku 03 na potvrdení. Nebude to problém?
Preplatok (nedoplatok) nezapočítavaš do mesačného výkazu. Výsledky ročného zúčtovania ZP sa vykazujú zvlášť na Oznámení zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov (príloha č. 14 k vyhláške k RZZP), ktoré musíš za zamestnávateľa vyplniť a odovzdať na príslušnej ZP do 31.8.2006.
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Ale keď ani nedoplatok nezapočítam do mesačného výkazu, kým do riadku 03 potvrdenia o príjmoch ano, tak zase mám ten istý problém, ako v príspevku 9 - suma mesačných výkazov sa nebude rovnať riadku 03 potvrdenia...
0 0
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Podľa mňa nedoplatok musí byť započítaný do výkazu, keďže to treba zaplatiť v tom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Oznámenie ja ďalšia vec. Ale keď do poisťovne pošlem x korún, tak na výkaze nemôže byť iná suma ako x, nie? S tým, že preplatok nezapočítam, súhlasím, lebo keby som to aj započítal, aj zrazil zamestnancovi, tak by do dostal už 2x.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

wictor576
Podľa mňa nedoplatok musí byť započítaný do výkazu, keďže to treba zaplatiť v tom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Oznámenie ja ďalšia vec. Ale keď do poisťovne pošlem x korún, tak na výkaze nemôže byť iná suma ako x, nie? S tým, že preplatok nezapočítam, súhlasím, lebo keby som to aj započítal, aj zrazil zamestnancovi, tak by do dostal už 2x.
Ja myslím, že nedoplatok by sa nemal posielať spolu so sumou mesačného poistného. Suma, ktorú oznámim na ZP na Oznámení o výsledkoch RZZP ako nedoplatok, by mala ísť podľa mňa samostatnou platbou.
Čo sa týka tej súhrnnej sumy mesačných výkazov, tak možno sa to chápe ta, že RZ je tiež vlastne výkaz (taký ročný) a suma z neho by sa vlastne mala pripočítať alebo odpočítať od súm výkazov.
Ak som to doplietla, dúfam, že ma niekto opraví.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

wictor576
Podľa mňa nedoplatok musí byť započítaný do výkazu, keďže to treba zaplatiť v tom mesiaci do zdravotnej poisťovne. Oznámenie ja ďalšia vec. Ale keď do poisťovne pošlem x korún, tak na výkaze nemôže byť iná suma ako x, nie? S tým, že preplatok nezapočítam, súhlasím, lebo keby som to aj započítal, aj zrazil zamestnancovi, tak by do dostal už 2x.
Preplatok alebo nedoplatok, ktorý vypočítaš na Oznámení.... (sú tam zahrnuté aj preplatky a nedoplatky za zamestnancov) musí byť uhradený najneskôr do 30.9.2006 - teda nie v tom mesiaci.
V tomto tlačive zosumuješ:
1. výsledný preplatok (nedoplatok) za zamestnancov,
2. výsledný preplatok (nedoplatok)za zamestnávateľa,
3. neuhradené záväzky zamestnávateľa za rok 2005
4. ostatné neuhradené záväzky.
Až výslednú sumu odvedieš na príslušnú ZP alebo ak je to preplatok tak o ňu na tomto tlačive požiadaš.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Až výslednú sumu odvedieš na príslušnú ZP alebo ak je to preplatok tak o ňu na tomto tlačive požiadaš.
================================================== =========

a táto suma sa má podľa pani z VšZP SP uhradiť pod osobitným symbolom 992005 alebo 200599, už neviem presne.
Ale toto su už drobnosti, ešte sa to dozvieme......
Naposledy upravil KEJKA : 28.07.06 at 08:03 Dôvod: SPnie, ale ZP
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

KEJKA
a táto suma sa má podľa pani z SP
Len si chcem ujasniť - nemyslela si ZP (nie SP)?
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Teraz si pozeram stranku VsZP a tam uvadzaju,ze vysledky z RZ ZP pod 100Sk sa neuhradzaju. Podla mna u zamestnancov, ktorym robime mi RZ ZP a vysiel nedoplatok alebo preplatok pod 100 Sk /cize bude sa uvadzaj aj v oznamenie o preplatkoch a nedoplatkoch pre zdr.poistovne/ by sa mal vyuctovat. Vsak potom nebude sediet oznamenie zdr.poistovni a zaplatena suma.
Ma s tym uz niekto skusenost.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr
Teraz si pozeram stranku VsZP a tam uvadzaju,ze vysledky z RZ ZP pod 100Sk sa neuhradzaju. Podla mna u zamestnancov, ktorym robime mi RZ ZP a vysiel nedoplatok alebo preplatok pod 100 Sk /cize bude sa uvadzaj aj v oznamenie o preplatkoch a nedoplatkoch pre zdr.poistovne/ by sa mal vyuctovat. Vsak potom nebude sediet oznamenie zdr.poistovni a zaplatena suma.
Ma s tym uz niekto skusenost.
Výsledky RZZP pod 100,-Sk sa neuhradzajú, to je pravda. Ale sú tým myslené celkové výsledky. To znamená, že ak robí zamestnávateľ RZZP za zamestnancov a vyjde mu napr. nedoplatok za všetkých a aj za seba 500,-Sk tak sa posudzuje ten, a nie zvlášť za každého zamestnanca. Ak by si ovšem robil RZZP sám zamestnanec a vyšiel by mu nedoplatok napr. 99,-Sk v tom prípade on ho platiť nemusí.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Oni myslia nedoplatok alebo preplatok u jednotlivych zamestnancov. Tak mi to povedala na VsZP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr
Oni myslia nedoplatok alebo preplatok u jednotlivych zamestnancov. Tak mi to povedala na VsZP.
Tak potom nerozumiem. Ja som volala na spoločnú a tam mi bolo povedané, že oznámiť a zraziť aj keď bol nedoplatok zamestnanca len 80,-SK. Nedoplatok zamestnávateľa bol cez 200,-Sk.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Ja tiez uz tomu nerozumiem,ak bude mat niekto podrobnejsie informacie,tak budem rada ak sa s nami podeli.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať