Zavrieť

Porady

Preplatky a nedoplatky z ročného zúčtovania ZP

Dobrý deň,
neviete ako bude fungovať vracanie preplatkov a platenie nedoplatkov z hľadiska dane z príjmu?
Čítala som, že preplatky z RZ ZP sa budú považovať za ostatné príjmy a z toho my vyplýva,že ľudia si budú musieť podávať sami daňové priznanie na DzP FO. A tento ostatný príjem sa zdaní až v daň. priznaní.
Nedoplatky budú znižovať základ dane v mesiaci ich doplatenia alebo tiež až v ročnom zúčtovaní príp. daňovom priznaní?
Poraďte prosím. Ďakujem.
Usporiadat
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Konečne som dostal odpoveď z DRSR z Banskej Bystrice:

Bibiana Kamenská wrote:
> K podaniu uvádzame:
> - nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je poistným, ktoré je povinný zaplatiť zamestnanec (znižuje úhrn jeho zdaniteľných príjmov v mesiaci zaplatenia - ak ho zaplatí prostredníctvom zamestnávateľa) . V predmetnom tlačive potvrdenia sa tento prostredníctvom zamestnávateľa zrazený nedoplatok uvádza v úhrne poistného a príspevkov v r.03. V tomto riadku sa v sume -z toho poistné na verejné zdravotné poistenie uvádzajú len preddavky na verejné zdravotné poistenie bežného zdaňovacieho obdobia, ktoré je povinný platiť zamnestnanec.
> - preplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia sa v predmetnom potvrdení neuvádza z dôvodu, že ide o ostatný príjem v zmysle § 8 ods.1 písm.k) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Zamestnancovi v tomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň, je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 citovaného zákona, nakoľko má okrem príjmov zo závislej činnosti aj iný druh príjmov podliehajúcich dani z príjmov fyzických osôb.
> Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Dobrý deň,
Zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie za zamestnanca /za rok 2005/, ktorý však ukončil pracovný pomer 31.12.2005.
1 - Ako má postupovať bývalý zamestnávateľ? Nedoplatok za zamestnávateľa /za seba/ zúčtuje a nedoplatok za zamestnanca len oznámi zamestnancovi, a ten si ho vysporiada sám so ZP?
2 - V prípade, že bývalý zamestnávateľ pošle zamestnancovi oznámenie, môže nedoplatok z RZ tohto zamestnanca zúčtovať nový zamestnávateľ /od 1.1.2006/vo výplate ?
Ďakujem
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Viem, že je tu reč o preplatkoch a nedplatkoch z RZ ZP, ale akosi hrozivo mi vyznieva informácia z tlače, že ľudí, ktorí nepodali ročné zúčtovanie, nahlásia zdravotné poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A hneď sa vyhrážajú pokutami.
A čo ak kopec ľudí nemalo povinnosť vykonať RZ? Aj tých tam nahlásia? Veď poisťovne to nemusia vedieť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Kristína
Viem, že je tu reč o preplatkoch a nedplatkoch z RZ ZP, ale akosi hrozivo mi vyznieva informácia z tlače, že ľudí, ktorí nepodali ročné zúčtovanie, nahlásia zdravotné poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A hneď sa vyhrážajú pokutami.
A čo ak kopec ľudí nemalo povinnosť vykonať RZ? Aj tých tam nahlásia? Veď poisťovne to nemusia vedieť.
Určite sa to netýka tých, ktorí nemali povinnosť podať RZZP. Môžu nahlásiť len tých, u ktorých na 100% vedia, že museli podať RZZP napr. SZČO. U zamestnancov to môžu zistiť len kontrolou u zamestnávateľa.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

idem robiť oznámenie zamestnávateľa o prepl . a nedopl. ku 31.8.06 . Robila som dvom zamestnancom RZ a dvaja , ktorí si robili mi nahlásili nedoplatok teraz neviem do prílohy píšem za tých dvoch čo som ja robila nedopl. ZC aj ZĽ ale u tých čo si robili sami asi len nedoplatok ZĽ alebo ako
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

buba
idem robiť oznámenie zamestnávateľa o prepl . a nedopl. ku 31.8.06 . Robila som dvom zamestnancom RZ a dvaja , ktorí si robili mi nahlásili nedoplatok teraz neviem do prílohy píšem za tých dvoch čo som ja robila nedopl. ZC aj ZĽ ale u tých čo si robili sami asi len nedoplatok ZĽ alebo ako
Zamestnanci ktorí si robili sami RZZP ti oznámili len tvoj nedoplatok/preplatok ako zamestnávateľa. Za seba si nedoplatok/preplatok vysporiadajú sami
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

no asi to tak bude , len mňa pomýlilo, že som im to robila ja tak viem koľko majú nedoplatok ale na tom oznámení je vlastne len nedoplatok zamestnávateľa , takže díky na našepkanie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kristína
Viem, že je tu reč o preplatkoch a nedplatkoch z RZ ZP, ale akosi hrozivo mi vyznieva informácia z tlače, že ľudí, ktorí nepodali ročné zúčtovanie, nahlásia zdravotné poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A hneď sa vyhrážajú pokutami.
A čo ak kopec ľudí nemalo povinnosť vykonať RZ? Aj tých tam nahlásia? Veď poisťovne to nemusia vedieť.
1. Všetci SZČO mali povinnosť podať RZ - samozrejme poisťovňa vie, kto bol u nej prihlásený ako SZČO (konateľov neprihlásených ako SZČO si dokážu zistiť v obch.registri), takže vyrobiť zoznam osôb, ktoré ako SZČO nepodali RZ je jednoduché.
2. Všetci zamestnanci, ktorí mali kolísavý príjem a preto musia podať RZ, sa takisto dajú poľahky odhaliť z mesačných výkazov preddavkov.
3. Jediný problém má poisťovňa s dobrovoľne nezamestnanými, študentami a dôchodcami, kde informáciu o tom, či dotyčný mal nejaký "vyšší" príjem a tým zrejme i povinnosť podať RZ, musí poisťovňa získať z daňového úradu.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Dobry vecer.
Prave studujem oznamenie o nedoplatku/preplatku zamestnavatela. Mam takyto pripad: dochodca pracoval na DoVP, prijem za 09-12/05 mal viac ako 13000, sam si urobil rocne zuctovanie ZP typu C. Vznikol mu nedoplatok. Podla vysvetliviek na tlacive Oznamenie nedoplatku.... mi vychadza, ze ja ako zamestnavatel tento nedoplatok do ZP neoznamujem. Opravte ma, ak sa mylim. Vdaka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

YVETTE
Dobry vecer.
Prave studujem oznamenie o nedoplatku/preplatku zamestnavatela. Mam takyto pripad: dochodca pracoval na DoVP, prijem za 09-12/05 mal viac ako 13000, sam si urobil rocne zuctovanie ZP typu C. Vznikol mu nedoplatok. Podla vysvetliviek na tlacive Oznamenie nedoplatku.... mi vychadza, ze ja ako zamestnavatel tento nedoplatok do ZP neoznamujem. Opravte ma, ak sa mylim. Vdaka.
Dohodár u teba nebol v PP, teda si nebol povinný robiť mu RZZP ale musel si ho podľa svojich príjmov urobiť sám. Za dohodára sa neplatí ZP, čiže ty ako zamestnávateľ nemáš so vzťahom dohodára a ZP vôbec nič spoločné. Ten dôchodca si podal RZZP a nedoplatok si zaplatí sám.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

jankasm.....dakujem. Moje chapanie vsetko ohladom RZZP je OK. Prajem pekny den.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

takže ešte raz má sa mi premietnuť nedoplatok , ktorý stiahnem zamestnancovi v mes. výkaze zdr.p. alebo ako
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

buba
takže ešte raz má sa mi premietnuť nedoplatok , ktorý stiahnem zamestnancovi v mes. výkaze zdr.p. alebo ako
Nie, nemá. Ty mu stiahneš nedoplatok, ktorý oznámiš ZP na tlačive "Oznámenie o nedoplatkoch z RZZP" a celkovú sumu, ktorá ti vyšla v oznámení, uhradíš príslušnej ZP na klasický účet ale s určeným ŠS (každá ZP má iný). Mesačný výkaz nebude týmto nedoplatkom ovplyvnený aj platba bude poslaná klasicky.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Lebo mne to programátor urobil tak, že mi dal dokopy to poistné zdravotné, vlastné mi povýšil sumu a bude to i vo výkaze takže mu musím zavolať , že to nesmie byť vo výkaze
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

buba
Lebo mne to programátor urobil tak, že mi dal dokopy to poistné zdravotné, vlastné mi povýšil sumu a bude to i vo výkaze takže mu musím zavolať , že to nesmie byť vo výkaze
Zavolaj nech to opraví. Je to samostatne tak ako písala Janka vyššie
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Nemôžem nikde nájsť príklady na vyplnenie tlačiva Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch z roč.zúč.ZP.Pán Mihál to niekde uviedol.Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vema
Nemôžem nikde nájsť príklady na vyplnenie tlačiva Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch z roč.zúč.ZP.Pán Mihál to niekde uviedol.Ďakujem
Pozri tento link:
http://www.porada.sk/t24739-zdravotn...tnavatela.html
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Majka,mne ide len o to,či mám v tom oznámení použiť aj znamienka pri sume - nedoplatok a + pri sume preplatok.Blbá otázka ale zrazu neviem ,poraď.Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vema
Majka,mne ide len o to,či mám v tom oznámení použiť aj znamienka pri sume - nedoplatok a + pri sume preplatok.Blbá otázka ale zrazu neviem ,poraď.Ďakujem
ÁNO, DáVA SA TO TAM. Potom by sa im to zle spočítavalo a nedošli by na správnu výslednú sumu.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prosim Vas viete mi niekto poradit ako si mam nahodit nedoplatok za organizaciu aj za zamestnanca z rocneho zuctovania v MRP??? Resp. kde by som si to nastudovala a da sa to vobec? Alebo sa to ma uhradit len priamo a nic do programu nenahadzovat??? Dakujem!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať