Zavrieť

Porady

Keď niekto je živnostník a ide pracovať na pracovnú zmluvu musí to niekde nahlásiť?

Môj manžel je živnostník. Od 21.08.2017 pracuje na normalnú pracovnú zmluvu? Musí to nahlásiť na úradoch? Všeobcnej zdravotnej poistovne alebo na socialnom poistovni?
kn-alka nie
melindi Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, do poisťovní ho ako zamestnanca prihlási zamestnávateľ.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    melindi Ďakujem.Všeobecnom poistovni som sa bola ešte predtým, keď sa on začal pracovať. 5.9.2017 musím im zavolať, a oni mi hovoria, že koľko eur musí mesačne platiť. Teraz im plati 61,81. Neviete náhodou, že keď dostane 650 hrubú mzdu, od septembera bude nižšiu sumu platiť do VZP? A do socilanej poistovni teraz neplatí nič, lebo zo živnosti nemal toľko príjem. Ani roky mu neidú. Teraz keď už má zmluvu, už mu budú isť roky a keď ide lekárovi a ostane doma bude dostať peniaze?
    ivka70 V zdravotnej poistovni si moze znizit preddavky za zivnost az na nulu, ak ma aj TPP, co ale neznamena, ze nebude mat nedoplatok na ZP v rocnom zuctovani.
    Kedze z pracovnej zmluvy a z prijmu nan budu platene aj dochodkove aj nemocenske poistenie, rata sa mu to do dochodku aj bude mat narok na platenu PN.
    melindi Podľa mzdovej kalkulačky http://www.platy.sk/vypocet-mzdy/vysledky zamestnávateľ mu stiahne z vyplaty 26 do zdravonej poistovni. 61,81-26 je 35,81. A keď budeme naďalej platiť len 35,81 podľa Vás to stačí? Radšej sme mali nedoplatok. Lebo pred dvoma roky sme mali preplatok, a zdanovali to. Namiesto 100 eur sme dostali naspäť okolo 70 eur
    melindi On má uzatvorenú ten druhý piler v NN. To musí nahlásiť v práci?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Čo sa týka platenia preddavkov do ZP - môžeš (a nemusíš) sa tam zastaviť - ZP ti stanoví výšku preddavkov podľa tvojho DP (VZ). (možno ? budú nižšie). Dôvera to posiela napr mailom, SMS - pred termínom splatnosti (aj ke´d tam nepôjdeš). neviem, ako iné ZP - ale asi podobne?
    ešte doplním - že si to vieš pozrieť /skontrolovať v EP (ak nemáš, dobre je zriadiť si prístup)
    A odvody do II. piliera rieši SP. tam tiež netreba ..

    Keď niekto je živnostník a ide pracovať na pracovnú zmluvu musí to niekde nahlásiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.