Zavrieť

Porady

práca vo sviatok, nahradne volno

ahojte,
potrebovala by som poradiť s nasledovným:

zamestnanec odrobil v stredu sviatok a dohodlo sa s ním, že v piatok si zoberie náhradné volno za ten sviatok.
Má mať zaplatený príplatok za sviatok? podla mna podla § 122 ods. 2 by nemal mat, ale zamestnanec sa dozaduje....

a este druhá otázka, nocná zmena nastupila 28.8 od 18.00 hod na svoju zmenu, koncila svoju zmenu 29.8 o 6.00 hod ( cize odrobila 6 hodín sviatku)
má mať táto zmena zaplatených tých 6 hodín sviatku?
a ak by sa s nimi dohodol tiez variant nahradneho volna koncom tyzdna, tak vtedy im neplatíme tých 6 hodín sviatku?

Budem vam vdacna za odpoved!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1. V prípade, že za odpracovaný sviatok dostane NV, nemá nárok na príplatok.
    Vyberám z §122
    (2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.
    ZRZ dakujem velmi pekne za odpoved

    a aku máte skúsenosť s preplácaním hodín sviatkov zmenárov?
    Mám totižto dva výklady:

    1. zmena ktorá začína deň pred sviatkom, takže o 18.00 hod ( 28.8 ) a končí 29.8 o 6.00 hod - nemá nárok na vyplatenie sviatku, pretože zacali pracovať v den , ked este sviatok nebol
    2. druhý uctovník mi tvrdí, že máme zaplatiť tých 6 hodín ktoré odpracovali 29.8

    3. tí čo zacínaju nocnu zmenu 29.8 o 18.00 - a koncia ju 30.8 o 6.00 hod - majú mať zaplatený sviatok 12 hodín? celu zmenu? alebo len 6 hodín - z 29.8

    opat mám dva názory a uz som zufala co je správne:-(

    Dakujem velmi pekne

    Zlata46 je offline (nepripojený) Zlata46

    Zlata46
    Máš pravdu, nepatrí, postupuje sa podľa ZP §122 ods.2.

    K druhej: § 95


    Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena.

    Analogicky by som vyvodila, že zmena patrí do dňa, v ktorom začala a 28.8. nebol sviatok, teda na príplatok ani na NV nevznikol nárok.

    práca vo sviatok, nahradne volno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.