Zavrieť

Porady

Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov

Prosím, poraďte ...
Od 1.8. realizujeme prevod činnosti zamestnávateľa /expedícia/ na iného zamestnávateľa. S tým je spojený aj prechod zamestnacov k preberajúcemu zamestnávateľovi § 28 ZP, s tým, že on preberá všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ich prac. pomer nezaniká, pokračuje ďalej u nového zamestnávateľa za tých istých podmienok. My sme to vopred prejednali s odbormi a oznámili zamestnancom, že ich preberá nový zamestnávateľ. Niektorí zamestnanci nechcú prejsť, lebo chcú odstupné, ktoré im nechceme vyplatiť. Nechceme sa dostať do súdnych sporov. Prosím poraďte, či potrebujeme súhlas s prechodom od zamestnancov ...
Jana
Usporiadat
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Jana3
Prosím, poraďte ...
Od 1.8. realizujeme prevod činnosti zamestnávateľa /expedícia/ na iného zamestnávateľa. S tým je spojený aj prechod zamestnacov k preberajúcemu zamestnávateľovi § 28 ZP, s tým, že on preberá všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ich prac. pomer nezaniká, pokračuje ďalej u nového zamestnávateľa za tých istých podmienok. My sme to vopred prejednali s odbormi a oznámili zamestnancom, že ich preberá nový zamestnávateľ. Niektorí zamestnanci nechcú prejsť, lebo chcú odstupné, ktoré im nechceme vyplatiť. Nechceme sa dostať do súdnych sporov. Prosím poraďte, či potrebujeme súhlas s prechodom od zamestnancov ...
Jana
Otázka je nepresne naformulovaná.

Samotný predaj alebo prevod podniku nie je podmienený súhlasom zamestnancov.

V prípade prevodu, resp. prechodu podniku/časti sú však zamestnanci chránení tým, že zo zákona dochádza k prechodu práv zo zmlúv(kolektívnych aj individuálnych) na nového zamestnávateľa. Ide však o právo zamestnanca, nie jeho povinnosť, takže ak ZC nesúhlasia so "svojím" prechodom k novému zamestnávateľovi, tak k tomu nemôžu byť nútení, nový ZĽ od nich nemôže vyžadovať, aby v PP pokračovali. Takže, ak sa rozhodnú, môžu "zo svojej strany" slobodne PP ukončiť.

Čo sa týka ich nároku na odstupné, tu môžu nastať viaceré situácie. Samotný prevod podniku však nespĺňa podmienky organizačnej zmeny, teda výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) a b) ZP, a samozrejme ani c) . A nárok na odstupné ako také je podmienené tým, že ZC súhlasí so skončením PP pred začatím plynutia VD podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c). V ostatných prípadoch je odstupné na dobrej vôli ZĽ.

dana
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Ďakujem dana9.
Išlo mi o súhlas zamestnancov s ich prechodom, nie prevodom činnosti zamestnávateľa. Keďže títo zamestnanci nechcú prejsť k novému zamestnávateľovi a nechcú ani ukončiť prac. pomer zo svojej strany, stávajú sa automaticky zamestnancami nového zamestnávateľa? Ak neprídu do práce, ich absenciu budeme riešiť my alebo nový ZĽ?
Jana
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Jana3
Ďakujem dana9.
Išlo mi o súhlas zamestnancov s ich prechodom, nie prevodom činnosti zamestnávateľa. Keďže títo zamestnanci nechcú prejsť k novému zamestnávateľovi a nechcú ani ukončiť prac. pomer zo svojej strany, stávajú sa automaticky zamestnancami nového zamestnávateľa? Ak neprídu do práce, ich absenciu budeme riešiť my alebo nový ZĽ?
Jana
Áno, stávajú sa automaticky ZC nového ZĽ.
Tie práva a povinnosti z prac. zmlúv zaväzujú aj zamestnancov, ak sa im nepáči, tak mali/musia skončiť PP v súlade so ZP, teda buď dohoda alebo výpoveď + výpovedná doba.

Skončenie PP z ich strany je jediným spôsobom, ako môžu odvrátiť následky predpokladané zákonom (prechod práv a pov. z pracovnej zmluvy na nového ZĽ) v prípade predaja/prevodu ZĽ.

A ak neprídu do práce, tak to rieši nový ZĽ, je to porušenie prac. disciplíny.

dana
1 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Mám podobný problém, iba ide o §31, prenájom časti zamestnávateľa inému zamestnávateľovi. Chceme to riešiť formou písomného oznámenia zamestnancom, kde ich informujeme že došlo k prechodu práv a povinností a uvedieme kto je ich novým zamestnávateľom. Ako som pochopila ani tu nie je potrebný súhlas zamestnanca, takže ak sa mu to nepáči môže skončiť prac.pomer ale iba na svoju žiadosť dohodou alebo výpoveďou. Žiadne odstupné mu nepatrí.Nemáte náhodou niekto vzor zmluvy medzi 2 zamestnávateľmi o prechode práv a povinností z prac...vzťahov?
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Ahoj Magma,
my sme robili dohodu o prevodi činnosti medzi zamestnávateľmi. Skús si zohnať PMPP č. 15/2005. Tam je vzor dohody aj oznámenia zamestnancom - veľmi poučné. Prípadne napíš číslo faxu a odfaxujem ti to.
Jana
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Mám toho poradcu, už som aj našla tie vzory, ďakujem pekne.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Znova chcem položiť otázku k tejto téme. Pred rokom sme zrealizovali ten prevod činnosti na iného zamestnávateľa spojený s prechodom zamestnancov podľa §28 ZP. Teraz by sme chceli urobiť prechod ďalších dvoch zamestnancov, ale neviem, či sa to dá. Ak nie, ukončíme ich prac. pomer dohodou.
Vie mi niekto poradiť?
Vopred díky.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Toto by zaujímalo aj mňa. Myslím si, že keby sme spravili nejaký dodatok k zmluve o prechode práv a povinností, tak by to šlo.

Prešli nám nejaký zamestnanci k 01.09.2006 a teraz by som chcela prejsť aj ja, bola by som posledná.
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Ahojte,
neviete mi poradiť, či je povinný bývalý zamestnávateľ pri prechode práv a povinností vystaviť zamestnancom zápočtové listy? Alebo ich bude vystavovať za celú dobu aj za starého zamestnávateľa aj za nového NOVÝ ZAMESTNÁVATEĽ? Ďakujem
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Naozaj nevie nikto poradiť?
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Nikto nevie poradiť? Neriešili ste to už niekto?
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Neriešil nikto z Vás prechod práv a povinností a následné vystavovanie potvrdení o zamestnaní aj za starého zamestnávateľa?
0 0
nemcikova nemcikova

nemcikova je offline (nepripojený) nemcikova

Mysme u nás vo firme riešili prechod práv a povinností z jednej firmy na druhú na prelome rokov. Pri ukončení PP zo zamestnancom to riešime tak, že mu vydáme doklad o odpracovaných rokoch za celé obdobie s pečiatkou už nového zamestnávateľa. Tak isto aj v prípade Soc.poisťovne, ak sa vyskytne OČR alebo PN dlhšie ako 10 dní, tak rozhodujúce obdobie pre vymeriavací základ sa berie z minulého roka (starý zamestnávateľ ), ale doklady odovzdáva nový zamestnávateľ. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať. K 01.02.2008 prešli naši zamestnanci k inému zamestnávateľovi na základe prechodu práv z pracovnoprávnych vzťahov. Keď som robila RZ dane dávala som ešte za predchádzajúceho zamestnávateľa potvrdenia a roč. zúčt.dane. Teraz pri vystavení dokladov k RZ zdrav. poist. neviem či môžem ešte dávať v mene predchádzajúceho zamestnávateľa alebo už pod novým. Prosím môže mi niekto dať užitočnú radu? Ďakujem pekne
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Je to doklad k RZZP za rok 2007, takže by som asi dávala ešte za pôvodného zamestnávateľa....
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Chcela by som sa spýtať bližšie na prechod práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak sa firma predáva a zamestnanci prechádzajú do novej firmy s tým, že sa nič nemení, tak zamestnancovi nepatrí odstupné. V par. 29a zák.práce sa však píše, že ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec s novými nesúhlasí, skončí sa pracovný pomer zo strany zamestnávateľa par. 63 ods 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov. Potom to znamená, že mu beží výpovedná lehota a má nárok aj na odstupné. Chápem to správne? Ak áno, potom by ma zaujímalo aké zmeny pracovných podmienok predpokladajú tento nárok. Napr. zmena prac. pozície, miesto výkonu práce, mzda? Ďakujem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Nikto nevie pomôcť? Nejde tu o neprimeraný prospech, len o možnosti, ktoré môžu nastať. Ďakujem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Nechcem byť netrpezlivá, ale nerada by som zapadla prachom. Budem vďačná za každý názor.
0 0
diana17 diana17

diana17 je offline (nepripojený) diana17

som právnik-nováčik, ale zdokonaľujem sa ...viac
milagros208 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať bližšie na prechod práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak sa firma predáva a zamestnanci prechádzajú do novej firmy s tým, že sa nič nemení, tak zamestnancovi nepatrí odstupné. V par. 29a zák.práce sa však píše, že ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec s novými nesúhlasí, skončí sa pracovný pomer zo strany zamestnávateľa par. 63 ods 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov. Potom to znamená, že mu beží výpovedná lehota a má nárok aj na odstupné. Chápem to správne? Ak áno, potom by ma zaujímalo aké zmeny pracovných podmienok predpokladajú tento nárok. Napr. zmena prac. pozície, miesto výkonu práce, mzda? Ďakujem.
A čo keĎ má zamestnanec uzatvorenú dohodu o zvyšovaný kvalifikácie, zaviazal sa odpravcovať tri roky ale teraz sa mení zamestnavateľ a ak dostanú nevýhodnú ponuku, komu bude musieť zamestnanec zaplatiť tie peniaze za zvýšenie kvalifikácie ????
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
milagros208 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať bližšie na prechod práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak sa firma predáva a zamestnanci prechádzajú do novej firmy s tým, že sa nič nemení, tak zamestnancovi nepatrí odstupné. V par. 29a zák.práce sa však píše, že ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec s novými nesúhlasí, skončí sa pracovný pomer zo strany zamestnávateľa par. 63 ods 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov. Potom to znamená, že mu beží výpovedná lehota a má nárok aj na odstupné. Chápem to správne? Ak áno, potom by ma zaujímalo aké zmeny pracovných podmienok predpokladajú tento nárok. Napr. zmena prac. pozície, miesto výkonu práce, mzda? Ďakujem.
Veľmi dobre si to pochopila a aj sama sebe odpovedala správne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať