Zavrieť

Porady

Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov

Prosím, poraďte ...
Od 1.8. realizujeme prevod činnosti zamestnávateľa /expedícia/ na iného zamestnávateľa. S tým je spojený aj prechod zamestnacov k preberajúcemu zamestnávateľovi § 28 ZP, s tým, že on preberá všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ich prac. pomer nezaniká, pokračuje ďalej u nového zamestnávateľa za tých istých podmienok. My sme to vopred prejednali s odbormi a oznámili zamestnancom, že ich preberá nový zamestnávateľ. Niektorí zamestnanci nechcú prejsť, lebo chcú odstupné, ktoré im nechceme vyplatiť. Nechceme sa dostať do súdnych sporov. Prosím poraďte, či potrebujeme súhlas s prechodom od zamestnancov ...
Jana
Usporiadat
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

A čo so zostatkom soc. fondu pri prechode práv a povinností z fyzickej osoby na s.r.o.? Ak ho aj prevediem do novej s.r.o., ako to bude v jednoduchom účtovníctve predchodcu - FO? Už mal tvorbu v nákladoch...ako dostanem preč záväzok vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Interným dokladom?
A u nástupcu, s.r.o. - PÚ - ako budem účtovať tento prevzatý zostatok soc. fondu?
Už ste niekto mal takýto prípad?
Alebo by bolo jednoduchšie SF u končiacej fyzickej osoby vyčerpať a vyplatiť /a zdaniť/ zamestnancom. Mne sa zdá tento posledný spôsob najmenej komplikovaný. Poraďte, kto ste už riešil takýto prípad. Ďakujem.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Zdenka 0705 Pozri príspevok
A čo so zostatkom soc. fondu pri prechode práv a povinností z fyzickej osoby na s.r.o.? Ak ho aj prevediem do novej s.r.o., ako to bude v jednoduchom účtovníctve predchodcu - FO? Už mal tvorbu v nákladoch...ako dostanem preč záväzok vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Interným dokladom?
A u nástupcu, s.r.o. - PÚ - ako budem účtovať tento prevzatý zostatok soc. fondu?
Už ste niekto mal takýto prípad?
Alebo by bolo jednoduchšie SF u končiacej fyzickej osoby vyčerpať a vyplatiť /a zdaniť/ zamestnancom. Mne sa zdá tento posledný spôsob najmenej komplikovaný. Poraďte, kto ste už riešil takýto prípad. Ďakujem.
Najjednoduchšie je ho vyčerpať - vyplatiť zamestnancom.
0 0
stiby2 stiby2

stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

Jana3 Pozri príspevok
Ahoj Magma,
my sme robili dohodu o prevodi činnosti medzi zamestnávateľmi. Skús si zohnať PMPP č. 15/2005. Tam je vzor dohody aj oznámenia zamestnancom - veľmi poučné. Prípadne napíš číslo faxu a odfaxujem ti to.
Jana
Dobry den, prosim Vas je niekde to oznamenie aj na internete. Pripadne mohli by ste mi ho poksytnut inym sposobom, emailom?
dakujem
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Dobry den, nerozumiem tomu paragrafu ZP 27-31.
Ani neviem, ci by sa to dalo uplatnit na nas pripad....
Sef ma 2 firmy, v ktorych je konatelom. Jednu chce zrusit a cast zamestnancov presunut do druhej firmy. Je mozne uplatnit tie paragrafy, aby si v 2hej firme cerpali dovolenky, boli im vydane stravne listky (ktore v 1 firme nedostali)???
velmi mi to suri, dakujem
0 0
Magali Magali

Magali je offline (nepripojený) Magali

ja by som k tejto teme mala este taku otazku:

priatelovi zamestnavatel tento tyzden oznamil ze davaju firmu do prenajmu inej firme a zamestnanci maju teraz na vyber z dvoch moznosti:
1. prejdu do novej firmy s tym ze im zostanu zachovane vsetky prava a povinnosti
2. dostanu vypoved s odstupnym - predpokladame ze zamestnavatel to bude chciet podpisat formou dohody

priatel sa pravdepodobne rozhodne pre tu vypoved, pretoze novy zamestnavatek sice slubuje, ale vyzera to tak ze to nebude s nim bohvieco.. preto sa chcem spytat na tieto veci:
1. Moze mu dat zamestnavatel vypoved uz teraz ku koncu septembra alebo musi dodrzat dvojmesacnu lehotu?
2. Nemal im to zamestnavatel oznamit skor ako tyzden pred ukoncenim PP?

dakujem pekne za skore odpovede
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako prepočítať dovolenku pri prechode práv a povinností.
Manžel mal doteraz nárok na 30 dní dovolenky, od 1.9 má prejsť k inému zamestnávateľovi, kde bude mať nárok len na zákonom stanovených 25 dní.
Ja si myslím, že by sa dovolenka mala prepočítať ako 30/12*8+25/12*4, ich účtovníčka tvrdí, že im jednoducho tých 5 dní navyše vezmú. Ale je to dovolenka za odpracované dni...ako im môžu vziať niečo čo už odpracovali?
Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
romy16 romy16

romy16 je offline (nepripojený) romy16

Dobrý deň, nepochopila som, treba vystaviť ELDP zamestnancom, ktorí prešli prevodom na iného zamestnávateľa, alebo nie? Pýtam sa za firmu, ktorá previedla zamestnancov k inej firme.
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

romy16
Dobrý deň, nepochopila som, treba vystaviť ELDP zamestnancom, ktorí prešli prevodom na iného zamestnávateľa, alebo nie? Pýtam sa za firmu, ktorá previedla zamestnancov k inej firme.
Evid.listy netreba. :-)
0 0
Jan Klco Jan Klco

Jan Klco je offline (nepripojený) Jan Klco

Ahojte.

mozem vas poziadat o radu? Som ucastnikom prevodu zamestnancov vo firme (ako prevedeny zamestnanec) ale s prevodom som nesuhlasil tak som dal vypoved. Kedze v tomto pripade zamestnanec vobec nie je chraneny zakonom tak som nemohol dat okamzitu vypoved resp. dohodnut sa na okamzitom skonceni prac.pomeru a musel som nasledujuce dva mesiace odpracovat pod novym zamestnavatelom. PROBLEM ale nastal ked som si pytal zapocet a dostal som ho od preberajuceho zamestnavatela. Preberajuci zamestnavatel vznikol v marci 2014 a dal mi zapocet odpr.rokov aj na dobu odprac. u predosleho zamestnavatela co je spolu 8 rokov.
Je mozne aby mi "Juniorna firma" exitujuca par mesiacov vystavila zapocet na dobu osmich rokov ?
Resp. nebudem mat o tridsat rokov teda niekedy v dochodkovom veku problem so zapoctom resp. jeho platnostou ?

Dakujem

Jano
0 1
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Podľa popisu išlo asi o prevzatie spoločnosti inou spoločnosťou v plnom rozsahu, teda nová spoločnosť prevzala všetky práva, záväzky a iné náležitosti tej pôvodnej spoločnosti, vrátane zamestnancov. V takom prípade pracovný pomer zamestnanca s pôvodnou firmou nekončí, akurát sa dodatkom aktualizuje názov zamestnávateľa. Ty si preto nemohol skončiť pracovný pomer z dôvodu zániku firmy (v takom prípade by pôvodná, zanikajúca firma musela dať všetkým zamestnancom výpoveď), ale ak si nesúhlasil s prácou pod novou firmou (v podstate pôvodnou firmou pod novým menom), tak si musel dať výpoveď ty.

Práveže zákon chráni zamestnancov v prípade prevzatia firmy tým, že ich pracovný pomer pokračuje kontinuálne v novej firme, ktorá prevzala tie práva a záväzky pôvodnej firmy a nestrácajú výhody, ktoré im plynuli z pracovného pomeru pôvodnej firmy (napr. nárok na dovolenku - ak by sa firma menila, tak by si ju museli vyčerpať alebo by im bola preplatená, takto si ju môžu vyčerpať pod novou firmou aj počas zvyšnej časti roka, zostávajú v platnosti platové zaradenia, platové dekréty a pod.). Len ty si tú ochranu predstavuješ trochu inak - v podstate si očakával, že to bude tak, ako to tebe osobne vyhovuje, lebo si chcel skončiť pracovný pomer.

Pri skončení ti firma vystavila zápočet rokov správne, lebo ako som uviedol, prevzala všetky práva a povinnosti pôvodnej firmy. Takže nová firma ti potvrdila celú dobu zamestnania, aj tú, ktorá trvala počas práce v pôvodnej firme. Pôvodná firma ti nemohla vydať zápočet, lebo s ňou si pracovný pomer neskončil, skončil si ho až pod novou firmou. Z tohto hľadiska nemusíš mať obavy, pre dôchodok nebudeš mať kvôli tomuto problémy.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať