Zavrieť

Porady

Predaj hnuteľnej veci

Ahojte,

viete mi, prosim, poradit? Kupila som automobil od podnikatela, ktory ho mal zaradeny v obchodnom majetku. Presiel mesiac a ja ho chcem predat. Z predaja dosiahnem zisk. Myslite si, ze musim tento zisk zdanit? Alebo mozem prijem z predaja automobilu povazovat za oslobodeny podla § 9 ods. 1 pism. d) zakona o dani z prijmov?

Nie som si ista, pretoze zakon hovori o tom, ze ak bola hnutelna vec zahrnuta do obchodneho majetku, ak je predana do piatich rokov od jej vyradenia z obchodneho majetku, nejedna sa o oslobodeny prijem. Auto, ktore chcem predat sice bolo zaradene v obchodnom majetku (dokonca este pred mesiacom), ale u ineho danovnika, nie u mna.

Vopred dakujem pekne za vase rady a pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    posudzuje sa príjem u toho daňovníka, ktorý ho mal v obchodnom majetku. Ty ho nemáš. A kedže predaj hnuteľnej veci je oslobodený.....
    tak sa u teba nezdaňuje. Samej mi to znie čudne, ale nenašla som iné obmedzenie.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    A ty si auto kúpila ako súkromná osoba?

    U podnikateľa, od ktorého si ho kúpila, príjem z predaja je predmetom zdanenia.

    5 rokov sa posudzuje u konkrétného daňovníka.

    Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

    Danovnik
    Dakujem pekne za Vas nazor. Ano kupila som to ako sukromna osoba / nepodnikatel.

    Ja len jednemu nerozumiem, preco nenapisali do § 9 ods. 1 pism d) za obchodny majetok upresnenie osoby, ktorej obchodny majetok myslia... Vam to tam nechyba?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie nechýba,... obchodný majetok nie je u súkromnej osoby, iba u podnikateľa.
    A vždy sa posudzuje obch. majetok a príjmy z neho u konkrétneho daňovníka.

    Predaj hnuteľnej veci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.